فهرست بستن

واکسن ایرانی کرونا از مهر ۱۴۰۰ به صورت گسترده تزریق خواهد شد

۰۱ آذر ۹۹ ساعت ۱۸:۴۵

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا اعلام کرد احتمالا واکسن ایرانی کرونا از مهرماه سال ۱۴۰۰ به صورت گسترده در کشور تزریق خواهد شد.

دکتر مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا عنوان کرد تا به امروز هیچ کدام از واکسن‌های ایرانی کرونا به فاز آزمایش انسانی وارد نشدند. وی افزود اگر این واکسن‌ها کد اخلاق نیز دریافت کنند، اما سازمان غذا و دارو به آنها مجوز ندهد هیچ نوع پیشرفتی محسوب نمی‌شود؛ زمانی به پیشرفت می‌رسیم که سازمان غذا دارو مجوز آزمایش بالینی روی انسان این واکسن‌ها را صادر کند. طبق گفته قانعی کد اخلاق نیز یکی از ضرورت‌های صدور مجوز است و اگر کمیته اخلاق کشوری کد و مجوزی را صادر نکند، نمی‌توان از سازمان و غذا و دارو مجوزی برای آزمایش انسانی دریافت کرد.

واکسیناسیون با واکسن ایرانی کرونا از مهر ۱۴۰۰

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا در ادامه بیان کرد تمامی واکسن‌ها در مرحله پره کلینیکال یا پیش از آزمایش بالینی قرار دارند و پیش‌بینی می‌شود حداقل ۴ واکسن در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به فاز ۳ انسانی وارد شوند. وی افزود اگر خیلی خوشبین باشیم تا پایان آذر ماه مجوز کارآزمایی بالینی فاز اول برای یکی از واکسن‌ها صادر خواهد شد.

مصطفی قانعی در پاسخ به این سوال که واکسن ایرانی کرونا چه زمانی به بازار عرضه می‌شود عنوان کرد:

اگر فاز سوم انسانی در اردیبهشت ۱۴۰۰ در ایران آغاز شود، تا سه ماه درگیر این فاز خواهیم بود؛ بنابراین ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال ۱۴۰۰ است.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله ویروس کرونا در خصوص عوارض احتمالی این واکسن‌ها نیز عنوان کرد در حال حاضر در جهان تمام واکسن‌ها به مرحله تولید رسیده‌اند و با پشت سر گذاشتن مرحله سوم آزمایش بالینی تمام عوارض آنها مشخص شده است. وی افزود از این رو واکسن‌هایی که در ایران نیز به تولید می‌رسند همان واکسن‌هایی هستند که در چین، هند و آمریکا تولید می‌شوند و با آنها تفاوت چندانی ندارند. تا زمانی که واکسن ایرانی کرونا به تولید برسد، پیش از آن می‌توانیم از نتایج آزمایش‌های سایر شرکت‌ها استفاده کنیم.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *