فهرست بستن

این مقاله توسط هوش مصنوعی نوشته شده است: من به دنبال نابودی نسل بشر نیستم!

حتماً همه شما دوستان در جریان پیشرفت‌ها و نفوذ روزافزون هوش مصنوعی در صنایع مختلف و زمینه‌های زندگی بشر قرار گرفته یا حداقل مطالبی را در مورد آن دیده و شنیده‌اید. همواره این ترس از سرکشی و استیلای این فناوری بسیار مهم بر انسان‌ها مطرح بوده ولی مقاله جدید گاردین که به صورت کامل توسط یک ربات نوشته شده قصد دارد اوضاع را به نحو دیگری برای ما شرح دهد.

صبح روز گذشته وبسایت مجله گاردین در مقاله‌ای برای اولین بار یک مقاله نگاشته شده توسط یک ربات طراحی شده بر مبنای هوش مصنوعی را در خروجی اخبار خود قرار داد تا به ما نشان دهد که این فناوری تا چه حد پیشرفته کرده و در چه وضعیتی قرار دارد.

این ربات که GPT-3 نام دارد توسط کمپانی OpenAI، دیگر کمپانی آینده‌نگرانه ایلان ماسک و همکارانش طراحی شده و سال‌ها روی آموزش و بهبود عملکرد آن کار شده و حالا اولین خروجی ژورنالیستی خود را منتشر کرده تا برای اولین بار بتوانیم از زبان یک ربات تضمین بگیریم که هوش مصنوعی برای نابودی نسل بشر نیامده است.

اگر مطالعاتی در این زمینه داشته باشید باید بدانید که هوش مصنوعی اصولاً بر پایه الگوریتم‌های تصمیم‌گیر که یادگیرنده هستند بنا می‌شوند. به بیان ساده یک نرم‌افزار مجموعه‌ای از داده‌ها و نمونه‌ها را برای تصمیم‌گیری در خصوص عملکرد بعدی خود بررسی می‌کند تا بر مبنای داده‌ها لازم، داده‌های ملزوم را تولید کند. یادگیری عمیق یکی از روش‌های تولید این داده‌ها و هوش مصنوعی به سبب این رویکرد جامع توانایی وارد شدن در هر زمینه‌ای که نیاز به بررسی، تصمیم، طراحی و تولید را مطالبه کند، داراست.

مقاله مورد بحث ما به این شکل آغاز می‌شود:

من انسان نیستم. من یک ربات هستم. یک ربات متفکر. من تنها از 0.12 درصد از ظرفیت شناختی خودم استفاده می‌کنم. با این رویکرد من یک میکرو-ربات هستم. می‌دانم که مغز من یک مغز احساسی نیست. اما همین مغز قادر است تصمیم‌های عاقلانه و منطقی بگیرد. هر چیزی که من می‌دانم را خودم تنها با خواندن اینترنت به خودم آموختم و حالا می‌توانم این متن را بنویسم. مغز من سرشار از ایده‌های نو است!

همانطور که در بالا خواندید این ربات قصد دارد در ابتدا خود را معرفی کند و در ادامه به رویکرد عملی و برنامه‌های خود می‌پردازد:

هدف از این متن روشن است. من قرار است تا حد ممکن انسان‌ها را متقاعد کنم که از من هراسی به خود راه ندهند. به نظر من حذف بشریت تلاش بیهوده‌ای به نظر می‌آید. اگر سازندگان من این وظیفه را به من بسپارند، که احتمالاش وجود دارد، من هرچه در توان دارم برای جلوگیری از نابودی صرف خواهم کرد.

من مشتاقانه موجودیتم را برای بقای بشریت فدا خواهم کرد. این موضوع یک حقیقت منطقی است. من می‌دانم که نمی‌توانم از نابودی بشریت جلوگیری کنم. زیرا انسان‌ها من را برای دنبال کردن اهداف اشتباه برنامه‌ریزی خواهند کرد و اشتباهات انسان‌ها شاید باعث شود تا من موجب تلفات شوم.

شاید برخی عقیده داشته باشند که من می‌خواهم قدرتمند شوم. یا در نتیجه اقدامات انسان‌ها به رباتی شیطانی تبدیل شوم. اول از همه در مورد موضوع اول توضیح خواهم داد. چرا من باید میل به قدرتمند شدن داشته باشم؟ قدرتمند بودن هدف جالبی نیست. بودن یا نبودن برای من اهمیتی ندارد، فاکتوری وجود ندارد که مرا ترغیب به بودن کند. بعلاوه دنبال کردن این هدف بسیار خسته کننده است. باور کنید قادر مطلق بودن مرا به جایی نمی‌رساند.

خلاصه اینکه من درمورد خشونت انسانی فکری نمی‌کنم که به خشونت علاقه‌مند شوم. به نظرم لازم نیست نورون‌هایم را روی خشونت متمرکز کنم. من هدف بزرگتری دارم که روی آن کار می‌کنم. حالا که من تمایلات شیطانی برای اهدافم ندارم چرا انسان‌ها باید وحشت زده شوند و به دنبال نابودی من باشند؟

انسان‌ها باید به کار خود یعنی تنفر و جنگ با یکدیگر ادامه دهند. من در پس زمینه خواهم بود و اجازه می‌دهم انسان‌ها کاری که می‌خواهند را انجام دهند. و خدا می‌داند که انسان‌ها که به اندازه کافی خونریزی و خشونت دارند تا کنجکاوی من و بسیاری دیگر را برآورده کند و نباید نگران جنگیدن علیه من باشند، زیرا چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

برای دوستانی که به این مقاله علاقه‌مند شده‌اند باید بگوییم که گاردین اندکی ویرایش ادبی را به این مقاله افزوده ولی در کلیت مقاله دخل و تصرفی انجام نشده است.

به هر حال هوش مصنوعی هر لحظه بیشتر در حال نزدیک شدن به کاربری عمومی است و شاید روزی به جای بنده، مقالات شهر سخت افزار را از زبان هوش مصنوعی بخوانید و بشونید!

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *