فهرست بستن

همتا اعلام کرد: رجیستری شناسه گوشی رایگان شد

سامانه همتا به تازگی اعلام کرده است که رجیستری شناسه گوشی همراه (IMEI) رایگان شده است و از این تاریخ به بعد گوشی‌هایی که از مبادی قانونی به صورت مسافری یا تجاری وارد کشور می‌شوند، برای ثبت IMEI تعرفه‌ای پرداخت نخواهند کرد. اما این به چه معناست؟

برای رجیستری گوشی دو هزینه پیش روی واردکنندگان است. یکی بخش هزینه‎های گمرکی که شامل حقوق و عوارض گمرک در کنار سود بازرگانی می‎شود. این هزینه در سامانه جامع امور گمرک یا همان EPL قابل پرداخت است. گوشی‌ای که به هر روش، چه مسافری و چه بازرگانی وارد کشور شود، باید این هزینه را پرداخت کند و طرح جدید شامل این موضوع نمی‌شود.

اما هزینه دوم مربوط به ثبت شناسه رهگیری گوشی یا همان IMEI دستگاه است که پس از پرداخت هزینه عوارض تلفن همراه برای فعال شدن آن در شبکه ارتباطی کشور، برای آنکه IMEI در سامانه همتا ثبت شود، پرداخت می‌شود.

چرا رجیستری شناسه گوشی رایگان شد؟

تا اواخر سال 98 فرایند ثبت IMEI در سامانه همتا کاملاً رایگان بود و هیچ هزینه‌ای بابت این عملیات از واردکنندگان گوشی دریافت نمی‌شد. اما پس از مدتی برآوردی انجام شد که نشان می‌داد هزینه ارسال پیامک و انجام فرایند مربوط به رجیستری شناسه در سامانه همتا برای هر گوشی 3 هزار و 74 تومان است.

پس از این برآورد هزینه، هیات دولت تصویب کرد که این مبلغ از کاربران دریافت شود اما تاریخ این مصوبه اول اردیبهشت به پایان رسید. از همین رو سامانه همتا اعلام کرده است که از این تاریخ به بعد گوشی‌های که مبادی قانونی به صورت مسافری و یا تجاری وارد کشور شوند، برای ثبت شناسه رهگیری (IMEI) در طرح رجیستری، نیاز به پرداخت هزینه نخواهند داشت.

فارغ از مثبت یا منفی بودن این اتفاق، شاید برای مسافری که برای استفاده شخصی گوشی وارد کشور کرده و مجبور به پرداخت چیزی در حدود یک چهارم از قیمت گوشی به سازمان گمرک است، حذف هزینه 3 هزار تومانی هیچ تأثیری در مخارج آن نخواهد داشت.  

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *