فهرست بستن

هشدار پژوهشگران: نور صفحه نمایش به اندازه آفتاب برای پوست مضر است

پژوهشگران با انجام تحقیقات جدید دریافتند که استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش دستگاه‌های دیجیتالی برای پوست انسان به شدت مضر بوده و آسیب آن برابر با قرار گرفتن طولانی مدت پوست بدون محافظ در برابر نور آفتاب است و در طولانی مدت موجب پیری زودرس پوست می‌شود.

اخیراً دانشمندان تحقیقاتی بر روی اثرات “نور آبی ضعیف” ساطع شده از صفحه نمایش بر روی پوست انسان انجام داده‌اند و متوجه پیری زودرس پوست شدند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که بیش از 60 درصد مردم دنیا به صورت روزانه بیش از 6 ساعت وقت خود را مقابل نور آبی صفحه نمایش دستگاه‌های دیجیتالی می‌گذرانند.

به گفته پژوهشگران آسیب پوستی پنج روز قرار گرفتن در معرض نور آبی صفحه نمایش به مدت حداقل شش ساعت در روز برابر با قرار گرفتن پوست در برابر نور شدید آفتاب به مدت 25 دقیقه بدون کرم محافظ است. محققین به کاربران دستگاه‌های دیجیتالی توصیه کرده‌اند که برای جلوگیری از این مشکل در زمان استفاده از صفحه نمایش‌های ساطع کننده نور آبی از کرم های پوستی حاوی آنتی اکسیدان استفاده کنید.

محققان تا به امروز در خصوص تأثیرات منفی نور آبی در طولانی مدت بر روی پوست انسان به نتیجه‌ای نرسیدند، اما تحقیقات جدیدی با هدف بررسی این موضوع مهم آغاز شده است. پیش از این محققین اعلام کرده بودند که نور آبی صفحه نمایش موجب تخریب رنگ‌دانه‌ها و چیری زودرس پوست می‌شود، به همین منظور برای انجام تحقیقات بیشتر پوست دو فردی که از مضرات نور آبی بی خبر بودند مورد بررسی قرار گرفته است.

دانشمندان در تحقیقات جدید متوجه شدند که نور آبی صفحه نمایش علاوه بر بافت پوست به ساعت بیولوژیکی بدن آسیب جدی وارد می‌کند و الگو خواب را مختل می‌کند. میزان نفوذ نور آبی صفحه نمایش بسیار بیشتر از اشعه ماورا بنفش خورشید است و از طریق اپیدرم و درم به لایه زیرین پوست نفوذ می‌کند، در نتیجه رنگ‌دانه‌های پوستی با آسیب‌های دائمی مواجه می‌شوند و تأثیرات منفی آن تا مدت سه ماه در پوست باقی خواهد ماند.

این اشعه‌ها می‌تواند تولید ملاتونین (هورمون خواب) را مهار کنند و با افزایش سطح کورتیزول (هورمون استرس) اعصاب را تحریک کنند و در نهایت الگو خواب را بهم بریزند. به گفته یکی از پزشکان محقق این پروژه، نور آبی ممکن است به تولید رادیکال های آزاد پوست آسیب برساند. این رادیکال‌ها مولکول‌های بسیار فعالی هستند که به پوست متصل می شوند و تغییرات سلولی قابل توجهی ایجاد می کنند، همچنین تأثیرات مستقیمی بر روی ترمیم DNA دارند.

دانشمندان در تحقیقات جدید خود دریافتند که 30 ساعت قرار گرفتن در معرض نور آبی صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند یا لپ تاپ می تواند تا 40 درصد سطح التهاب در سلول های پوستی را افزایش دهد. به گفته محققین، به دلیل گسترش جهانی ویروس کرونا میزان استفاده از صفحه نمایش‌ها به شکل چشم‌گیری افزایش یافته است، زیرا اکثر مشاغل برای انجام کارهای خود به روش‌های دورکاری دیجیتالی روی آورده‌اند و این موضوع به شدت نگران کننده است.

محققین معتقدند که تنها را حل این مشکل، محدود کردن ساعات کار با صفحه نمایش و استفاده از کرم‌های پوستی حاوی آنتی اکسیدان، ویتامین ب 3 و اکسید روی در زمان کار طولانی مدت با صفحه نمایش‌های ساطع کننده نور آبی است. در صورتی که مانیتور شما از فناوری کاهش نور آبی پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید از برنامه‌های f.lux و Iris استفاده کنید.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *