هرآنچه باید از فصل پنجم و آخر سریال «چیزهای عجیب» بدانید

هنوز با زمان پخش فصل پنجم سریال «چیزهای عجیب» (Stranger Things) فاصله داریم، اما فصل پایانی سریال قبل از آنکه هواداران دلتنگی بیشتری احساس کنند، منتشر خواهد شد و داستان هاوکینز بالأخره به سرانجام می‌رسد. ممکن است بچه‌های هاوکینز بزرگ شده باشند، اما این به معنای برتری آن‌ها نسبت به هیولاهای دنیای وارونه نخواهد بود. همان‌طور که در فصل‌های گذشته ثابت شده، دنیای وارونه همیشه در حال تولید هیولاهای وحشتناک‌تر و شیوه‌های بدتر برای هجوم به هاوکینز و دنیای واقعی است. با وجود اینکه اطلاعات زیادی درباره فصل پنجم این سریال منتشر نشده، اما شبکه نتفلیکس و برادران دافر (کارگردانان سریال) کم کم به آنچه در فصل پنجم خواهد گذشت اشاره می‌کنند.

کتاب ناشناخته ها شماره 1 وارون گاه اثر جودی هاورز نشر باژ

فصل چهارم «چیزهای عجیب» غیرمنتظره و غم‌انگیز به پایان رسید. پس از چند سال برخورد خشونت‌آمیز چند تن از ساکنان شهر هاوکینز با هیولاها، زلزله‌های مخرب باعث شدند دنیای وارونه با شهر هاوکینز ادغام شود. با وجود اینکه مکس پس از کشته شدن و احیای دوباره، هنوز زنده است، اما دچار مرگ مغزی شده و مجموعه‌ای از مشکلات دیگر دارد که وضعیت جسمی او را ناامیدکننده کرده. این بلا را وکنا سر هاوکینز و مردمش آورده. وکنا شرور اصلی و مغز متفکر دنیای وارونه است که درنهایت الون و باقی بچه‌ها می‌بایست با او رویارو شوند تا یک بار برای همیشه دروازه بین دنیای فیزیکی و دنیای وارونه را مسدود کنند.

فصل پنجم آخرین فصل سریال «چیزهای عجیب» خواهد بود

فصل پنجم آخرین فصل سریال «چیزهای عجیب»

سریال «چیزهای عجیب» خوشبختانه یا متأسفانه، از آن سریال‌هایی نیست که هر سال یک فصل از آن پخش شود. از ابتدا تا اکنون که آخرین فصل از سریال در شرف انتشار است، تولید «چیزهای عجیب» زمان‌بر بوده است. این موضوع منجر به ایجاد شوخی‌ها و میم‌های زیادی درباره فاصله سنی بازیگرها با نقش‌هایی که بازی می‌کنند در سطح اینترنت شده. با وجود اینکه سریال «چیزهای عجیب» هواداران زیادی دارد و بارها نامزد جایزه‌ امی شده، اما بینندگان سریال از اینکه بالأخره تاریخ انقضای سریال سر رسیده، خوشحال شده‌اند.

از سال ۲۰۱۷ که فصل دوم سریال پخش می‌شد، همه حدس می‌زدند سریال «چیزهای عجیب» ۴ یا ۵ فصل ادامه داشته باشد. امروزه اغلب سریال‌های تلویزیونی ۴ تا ۵ فصل طول می‌کشند، اما وقتی صحبت از شبکه نتفلیکس می‌شود، ۵ فصل ادامه پیدا کردن یک سریال به خودی خود یک اتفاق بزرگ به حساب می‌آید، چرا که اغلب سریال‌های این شبکه پس از فصل اول کنسل می‌شوند. این موضوع برای سریال «چیزهای عجیب» در مقام یک سریال درام علمی-تخیلی که موفق شده به این میزان محبوبیت برسد، یک دستاورد بزرگ به حساب می‌آید.

فصل پایانی «چیزهای عجیب» سازندگان سریال را حسابی به وجد آورده است. شان لوی، یکی از تهیه‌کنندگان و کارگردانان «چیزهای عجیب» که از سال ۲۰۱۶ روی این سریال کار کرده، قرار است در فصل پنجم نیز چند قسمت را کارگردانی کند که به احتمال زیاد، قسمت‌های سوم و چهارم خواهند بود. دیوید هاربر، یکی از بازیگران اصلی سریال، به مخاطبان قول داده که شخصیت‌های اصلی (بچه‌ها) «چیزهای عجیب» در فصل آخر پاداش‌های هنگفتی خواهند گرفت؛ به ویژه جویس، هاپر، الون، ویل و مایک.

کتاب Stranger Things: Rebel Robin اثر A. R. Capetta نشر Duffer

داستان فصل پنجم «چیزهای عجیب» هنوز نامشخص است

فصل پنجم «چیزهای عجیب»

برادران دافر همیشه درباره افشای بیش از حد اطلاعات درباره فصل‌های آینده سریال سخت‌گیر بوده‌اند، اما آن‌قدری کارشان را بلدند که هر از گاهی چیزهای کنجکاوکننده درباره سریال منتشر کنند تا مخاطبان هیجان‌زده شوند. صفحه سریال «چیزهای عجیب» در شبکه اجتماعی ایکس تا به حال اطلاعاتی مانند پیشرفت گروه نویسندگان سریال و ۸ قسمت داشتن فصل پنجم را اعلام کرده. همچنین این صفحه در سال ۲۰۲۳ به مناسبت روز «چیزهای عجیب» اولین جمله‌های فیلم‌نامه فصل پنجم را افشا کرد. یک سال قبل از آن هم نام قسمت اول فصل پنجم افشا شده بود: «فصل اول: خزیدن» (Chapter One: The Crawl)

هنوز هیچ خبری درباره اینکه داستان فصل پنجم «چیزهای عجیب» دقیقاً قرار است شامل چه چیزهایی شود پخش نشده، اما برادران دافر در آخرین فصل از سریال قرار است یک بار دیگر مخاطبان را به گوشه و کنارهای دنیای وارونه ببرند و جزئیات آن را به نمایش بگذارند. نویسندگان سریال یک سند بیست و پنج صفحه‌ای تهیه‌ کرده‌اند که از ریزترین تا درشت‌ترین جزئیات دنیای وارونه را توضیح می‌دهد. چنین سندی می‌تواند به تمام سؤالات بینندگان در فصل پنجم پاسخ بدهد.

مجله Stranger Things : upside down دسامبر 2020

از قرار معلوم «چیزهای عجیب» قرار است یک اسپین‌آف داشته باشد، اما نه در قالب یک سریال یا فیلم تلویزیونی، بلکه در قالب یک تئاتر به نام «چیزهای عجیب: نخستین سایه» (Stranger Things: The First Shadow) که داستان آن را برادران دافر و نمایش‌نامه آن را کیت ترفری نوشته است. طبق گفته‌های کیت ترفری، تماشای این تئاتر برای درک فصل پنجم «چیزهای عجیب» ضرورت دارد. داستان نمایش «چیزهای عجیب: نخستین سایه» داستان خاستگاه هنری کریل است و به مخاطبان نشان می‌دهد او چطور به وکنا تبدیل می‌شود. به احتمال زیاد در فصل پنجم سریال شاهد اشاره‌هایی به این نمایش خواهیم بود؛ اما هنوز مشخص نیست که آیا این نمایش به صورت آنلاین در دسترس خواهد بود یا نه.

با این اوصاف به نظر می‌رسد نقش وکنا در فصل پنجم سریال «چیزهای عجیب» بسیار بیشتر از فصل پیشین خواهد بود؛ و این در حالی است که نقش این شخصیت در فصل چهارم بسیار قابل توجه بود. هواداران سریال از ابتدا حدس می‌زدند که الون یا مایک در انتها برای شکست دادن دنیای وارونه، خود را فدا می‌کنند و به قهرمان‌ واقعی هاوکینز تبدیل می‌شوند. اما برادران دافر ثابت کرده‌اند که «چیزهای عجیب» همیشه طبق انتظارات مخاطبان پیش نمی‌رود.

گروه بازیگران فصل پنجم سریال «چیزهای عجیب»

گروه بازیگران فصل پنجم سریال «چیزهای عجیب»

تاکنون تنها دو تغییر عمده در گروه بازیگران سریال «چیزهای عجیب» برای فصل پایانی ایجاد شده است. اولین مورد،‌ اضافه شدن لیندا همیلتون، ستاره فیلم «ترمیناتور» (Terminator) است که در نقش یک شخصیت نامشخص بازی می‌کند. مورد دیگر جدایی آشکار ادواردو فرانکو در نقش ارگیل است که اخیراً فاش کرد که هرگز تماسی برای بازگشت به «چیزهای عجیب» دریافت نکرده و در فصل پایانی حضور نخواهد داشت. کنار گذاشته شدن ارگیل از فصل پنجم با نارضایتی هواداران سریال همراه شد؛ چرا که این شخصیت به لطف لحظات خوبی که در فصل سنگین چهارم به ارمغان آورد، محبوبیت قابل توجهی پیدا کرد. علاوه بر این، از آنجایی که این شخصیت همراه با جاناتان بایرز به هاوکینز نقل مکان کرد، عدم حضور او در سریال (اگر به درستی توجیه نشود) یک حفره داستانی خواهد بود. به خصوص که در پایان فصل او رسماً به گروه بچه‌های هاوکینز پیوست.

طبق آخرین عکسی که از گروه بازیگران منتشر شده، به نظر می‌رسد باقی شخصیت‌های ثابت سریال در فصل پنجم حضور خواهند داشت. از جمله میلی بابی براون، فین ولفهارد، کیلب مک لافلین، گیتن ماتارازو، نوآ اشنپ، وینونا رایدر و دیوید هاربر. حضور سیدی سینک در این تصویر تأیید می‌کند که شخصیت مکس در فصل پایانی حضور دارد، اما اینکه او در چه وضعیتی قرار خواهد داشت، همچنان نامشخص است.

کتاب Stranger Things اثر A. R. Capetta نشر Duffer

از ۸ام ژانویه سال ۲۰۲۴ تولید فصل پنجم سریال آغاز شده. در اصل تولید فصل پنجم سریال می‌بایست در تابستان سال ۲۰۲۳ شروع می‌شد، اما به خاطر اعتصاب نویسندگان و بازیگران در سال ۲۰۲۳ تولید فصل به تعویق افتاد. قبل از تأخیر ولفهارد اشاره کرد که پنجره انتشار فصل پنجم ممکن است در سال ۲۰۲۵ باشد، بنابراین بعید است هواداران «چیزهای عجیب» امسال شاهد پایان این داستان درام و علمی-تخیلی جذاب باشند.

سریال «چیزهای عجیب» به عنوان یکی از پیشگامانه‌ترین سریال‌های دوران شناخته می‌شود. این سریال با جهان‌سازی غنی و ادای احترام به دهه ۱۹۸۰ همچنان در حال جذب بینندگان جدید است. برادران دافر در پنهان کردن جزئیات داستان فصل پنجم رویکرد محتاطانه‌ای داشته‌اند، اما فصل پنجم «چیزهای عجیب» مطمئناً پایانی شایسته برای داستان نوآورانه سریال خواهد بود.

منبع: CBR

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.