فهرست بستن

هاردهای 5400 دور وسترن دیجیتال سریع از آنچه که باید باشند هستند

سرعت اسمی برای تقریبا همه دستگاه‌هایی که سرعت گردش یک قطعه در آن حائز اهمیت است وجود دارد. در مقایسه با شرایط واقعی، سرعت واقعی همواره کمتر از چیزیست که اعلام می‌شود چرا که طبیعتا راندمان هیچ گاه 100 درصد نیست. در مورد هارد دیسک‎های مکانیکی نیز قطعه ای وجود دارد که با نام هد شناخته می شود که با چرخش آن، دیتا از روی آن خوانده یا بر روی آن نوشته می‎شود. هر قدر این سرعت بالاتر باشد، سرعت رید و رایت اطلاعات نیز افزایش پیدا کند. اکثر هارد دیسک‌های معمولی، سرعت 5400 یا 7200 دور بر دقیقه دارند. نکته جالب که در مورد هاردهای 5400 دور وسترن دیجیتال وجود دارد این است که در واقع سرعت آنها بیشتری از چیزیست که توسط سازنده اعلام شده است.

طبیعتا یک هارد 5400 دور، باید از حداکثر سرعت 5400 دور بر دقیقه برخوردار باشد. اما به نظر می‌رسد وسترن دیجیتال، سازنده بزرگ تجهیزات ذخیره‌سازی در این مورد ابتکار عمل به خرج داده است. طبق تحقیقات به عمل آمده، هاردهای وسترن دیجیتال که به اسم کلاس 5400 به فروش می‌رسند، در واقع با سرعت 7200 دور بر دقیقه گردش می‌کنند.

هاردهای 5400 دور وسترن دیجیتال 7200 دور هستند

این مسئله اولین بار بیش از یک سال پیش مطرح شد و فروم آلمانی زبان Hardwareluxx.de تحقیقاتی در این مورد ترتیب داد. سپس کاربری از شبکه اجتماعی Reddit با نام مستعار /u/Amaroko، آزمایش دیگری در این مورد انجام داد. این کاربر یک هارد 5400 وسترن دیجیتال را داخل یک جعبه کاغذی گذاشت و یک میکروفون Blue Yeti را درست بالای آن قرار داد. بعد از آنالیز طیف صدای ضبط شده توسط میکروفون، مشخص شد سرعت این هارد در واقع 7200 دور بر دقیقه بوده است.

اگر چه سرعت بالای هارد، بیشتر از آنچه که کمپانی از آن یاد می‌کند از لحاظ تبلیغاتی یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود اما مواردی هست که باید در نظر گرفته شوند. سرعت بالای هارد دیسک به معنای تولید نویز بیشتر، حرارت بالاتر و مصرف انرژی بیشتر است. همین باعث شده تا یک هارد کلاس 5400 دور وسترن دیجیتال سری Red در مقایسه با یک هارد 8 ترابایتی سیگیت سری باراکورا مصرف بسیار بالاتری در حالت فعال، بیکاری و استندبای دارند.

متاسفانه وسترن دیجیتال در لیبل گذاری محصولات خود سابقه خوبی ندارد. اوایل امسال بود که مشخص شد این کمپانی بدون اطلاع به کاربران خود، از فناوری ضبط مغناطیسی پوششی یا SMR در برخی از هارد دیسک‌ها استفاده کرده است. این فناوری می‌تواند بر روی عملکرد هارد دیسک، خصوصا برای حالت NAS و RAID تاثیر منفی بگذارد. همین باعث شد تا کمپانی درگیر پرونده‌های قانونی متعدد در امریکا و کانادا شود.

بیشتر بخوانید: نحوه تشخیص اصالت هارد دیسک های وسترن دیجیتال

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *