فهرست بستن

نیم نگاهی به تریلر فیلم علمی تخیلی Dune

اولین تریلر فیلم علمی تخیلی Dune به کارگردانی Denis Villeneuve منتشر شده و همانطور که انتظار می‌رفت، پر از طراحی صحنه چشم نواز، صحنه‌های نفس گیر و نگاهی درون‌گرا و تفکرگرایانه به آخرین رمان معروف فرانک هربرت است. دنیس ویلنوو از نوجوانی در صدد ساخت اقتباس سینمایی از رمان علمی-تخیلی هبرت (نویسنده رمان Dune) بود که در نهایت شرکت معظم برادران وارنر به وی اجازه کار بر روی این پروژه بزرگ را داد.

نکته‌ای که قبل از پرداختن به فیلم باید به آن توجه داشت، کارگردانی این فیلم توسط دنیس ویلنو است که تجربه کارگردانی فیلم‌های برتر سبک علمی تخیلی نظیر “Arrival” و “Blade Runner 2049” را دارد که تبدیل به استاندارد‌هایی در ژانر علمی تخیلی شده‌اند.

نقش اصلی فیلم علمی تخیلی “Dune” بر عهده بازیگر جوان و آینده‌دار سینمای فرانسه و هالیوود، تیموتی شالومه (Timothée Chalamet) است که با عملکرد خیره‌‌کننده‌ و تجربه‌ای که در چند سال اخیر با کارگردان‌های مختلف به دست آورده، چشم منتقدان و بینندگان جهان را به خود دوخته است.

تیموتی شالومه در فیلم Dune

 شخصیت اصلی فیلم Paul Atreides است که خانواده‌اش صاحب سیاره خشک و خطرناک Arrakis می‌شوند. این سیاره محل رشد با ارزش ترین داروی مخدر جهان با نام “ادویه” است که زندگی انسان را افزایش می‌دهد و توانایی‌های فرا انسانی به مصرف‌کنندگان خود می‌بخشد. با تصاحب مالکیت سیاره Arrakis توسط خانواده Atreides ، این خانواده به دشمن امپراتوری Harkonnen و بومیان این سیاره (معروف به Fremen) تبدیل می شوند. بازیگران فرعی این فیلم شامل افراد سرشناسی همچون: دیو باوتیستا، خاویر باردم، اسکار آیزاک، زندایا، ربکا فرگوسن، جیسون موموآ، شارلوت رامپلینگ، جاش برولین و … هستند.

از نظر دنیس ویلنوو، “Dune” پس از آثار کلاسیک و مدرنی مانند “Arrival” و “Blade Runner 2049″، آخرین تجربه وی در ژانر علمی-تخیلی است. هر دو فیلم بالا برنده جوایز بهترین جلوه‌های تصویری و بهترین فیلمبرداری اسکار و نامزدی ویلنو در دسته بهترین کارگردان شدند که نوید تکرار دوباره آن در این فیلم را می‌دهند.

فیلم “Blade Runner” ساخته ویلنوو با رنگ‌های چشم نواز و نئون‌های تزریق شده توسط فیلمبردار فیلم، راجر دیکینز، باعث شد تا بیشتر از یک فیلم علمی تخیلی حس یک فیلم هنری را القا کند. به نظر می‌رسد “Dune” به لطف اولین همکاری دنیس ویلنو با Greig Fraser ، (فیلمبردار نامزد اسکار فیلم “Lion”) و رنگ‌های زمینی‌تر، بیشتر به صورت یک فیلم علمی تخیلی به نظر برسد.

این فیلم در تاریخ  18 دسامبر رو پرده سینماهای انگلستان و آمریکا اکران می‌شود و تا آن زمان، من در حال تماشای مکرر این تریلر هستم و دیالوگ معروف این تریلر را با خود تکرار می‌کنم. “من نباید بترسم. ترس ذهن رو نابود میکنه. ترس مرگ کوچکی است که نابودی کامل رو به همراه داره.”

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *