نقش برجسته دانش بنیان ها در حفاظت و بهبود محیط زیست

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه دانش بنیان ها می توانند محیط زیست کشور را ساماندهی کنند، گفت: در واقع دانش آمده تا محیط زیست را از آلاینده ها پاک کند و این توان در شرکت‌های دانش بنیان ما وجود دارد.

عطا پورشیرزاد امروز، ۱۸ اردیبهشت ماه در در نشست کارگروه استانی برنامه سند ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه برخی چالش ها با تغییر فرهنگ جامعه بر محیط زیست نیز تاثیر گذاشته است، گفت: باید تلاش کنیم این تاثیرات مخرب و تغییرات فرهنگی به حداقل برسد و جامعه در کنار حفظ محیط زیست از مواهب توسعه تکنولوژی هم برخوردار شود.

وی افزود: نگاهی به ورودی کلان شهرهایی مانند شیراز نشان می دهد که با دریایی از پلاستیک در این مناطق روبرو هستیم، این پلاستیک ها زاییده رشد فناوری و تکنولوژی است و آمده که رفاه اجتماعی به دنبال بیاورد اما می بینیم که چگونه به محیط زیست آسیب می زند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس ادامه داد: باید بپذیریم که فرهنگ استفاده از پلاستیک هنوز نهادینه نشده است و بدون آنکه تعمدی در ریختن پلاستیک در معابر و محورهای ارتباطی شهرها وجود داشته باشد، این پلاستیک ها تولید می شود و با دفع ناقص وارد چرخه زیستی ما می شود، هیچ انسانی با جامعه ای که در آن زندگی می کند عناد و دشمنی ندارد که بخواهد محیط را عمدا آلوده کند بنابراین باید گفت فرهنگ محیط زیست در جامعه سالم هنوز شکل نگرفته است.

پورشیرزاد توضیح داد: در عین حال که دولت مردمی سیزدهم در این عرصه قدم های موثری برای تعالی فرهنگ محیط زیست برداشته اما هنوز تا رسیددن به نقطه هدف فاصله بسیاری داریم، سازمان محیط زیست با تاسیس خانه های محیط زیست برای تعالی فرهنگ محیط زیست گام های مهمی برداشته است ، خانه های فناور محیط زیست هم تاسیس شده است که فناوری های به روز به محیط زیست کمک می کند

وی با بیان اینکه دانش بنیان ها می توانند محیط زیست کشور را ساماندهی کنند افزود: در واقع دانش آمده تا محیط زیست را از آلاینده ها پاک کند و این توان در شرکت‌های دانش بنیان ما وجود دارد. سازمان محیط‌زیست به دور از فضای سیاسی و بدون اینکه تحت تاثیر این فضا قرار بگیرد از دانش بنیان ها در راستای حفظ محیط زیست حمایت می کنیم.

رییس گروه پایش محیط زیست استانداری فارس نیز با بیان اینکه دستگاهها باید مسوولیت خود در عرصه فرهنگ سازی محیط زیست را بپذیرند اظهار داشت : تسهیلگری حضور مردم در عرصه حفظ محیط زیست، رکن اصلی ارتقای فرهنگ محیط زیست است و باید در تدوین سند ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست از همه این فرصت ها بهره گیری شود.

محمد حسین یزدیان بیان داشت: مهم‌ترین لازمه حفظ محیط‌زیست ارتقای فرهنگ محیط‌زیستی جامعه است، استفاده از روش‌های نرم‌افزاری برای ارتقای فرهنگ و سواد محیط‌زیستی، هزینه‌های حفاظت از محیط‌زیست را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد.

یزدیان با تقدیر از حضور دستگاههای مختلف اجرایی استان در این نشست یاد آور شد : استانداری فارس از همه ظرفیت های قانونی برای تدوین سند فرهنگی حفاظت از محیط زیست با تاکید بر قابلیت های محیط زیست استان استفاده می کند.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، وی تاکید کرد: دستگاه‌ها، باید عزم جدی برای ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست داشته باشند ، دستگاه‌های ذیربط باید مکلف به انجام وظایفی باشند که در سند ارتقای فرهنگ حفاظت محیط‌زیست برای آنها پیش‌بینی شده است.

نوشته نقش برجسته دانش بنیان ها در حفاظت و بهبود محیط زیست اولین بار در خبرگزاری سیناپرس. پدیدار شد.

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.