نسل پنجم پردازنده‌های AMD EPYC Turin رونمایی شد: تا ۱۹۲ هسته Zen 5 و ۳۸۴ رشته

سرانجام شرکت AMD به طور رسمی از نسل پنجم پردازنده‌های EPYC 9005 Turin خود رونمایی کرد که دارای ۱۹۲ هسته Zen 5 هستند و در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ وارد بازار خواهند شد.

افزایش تسلط شرکت AMD بر بخش مرکز داده با نسل پنجم پردازنده‌های EPYC Turin

شرکت AMD سرانجام از قدرت تراشه‌های مرکز داده نسل بعدی خود، یعنی پردازنده Zen 5-based EPYC Turin که انتظار می‌رود تحت نام خانواده EPYC 9005 نامگذاری شود و دارای طیف متنوعی از تراشه‌های مختلف از جمله محاسبات، cloud، مخابرات و انواع بهینه‌سازی edge باشد، پرده برداشته است. شرکت AMD در حال حاضر جزئیات خاصی در رابطه با این محصول به ما نمی‌دهد، با این وجود به گفته آنها، کمپانی اینتل باید از آنچه در راه است وحشت کند، زیرا پردازنده تورین مانند یک هیولا قدرتمند به نظر می‌رسد!

عملکرد چشمگیر در مقابل تراشه‌های نسل پنجم Xeon Emerald Rapids شرکت اینتل

به منظور مقایسه عملکرد، کمپانی AMD یک پردازنده ۱۲۸ هسته‌ای EPYC Turin خود را در مقابل یک تراشه از نسل پنجم Xeon Emerald Rapids شرکت اینتل، یعنی نسخه Xeon Platinum 8592، با ۶۴ هسته، قرار داده است. در این تست، پردازنده‌های Turin کمپانی AMD عملکردی بین ۲.۵ برابر تا ۵.۴ برابر در بارهای کاری مختلف ارائه می‌کنند که بسیار چشمگیر است.

مشخصات نسل پنجم پردازنده‌های تورین: تا ۱۲۸ هسته Zen 5 و ۱۹۲ هسته Zen 5C

مشخصات اولیه نسل بعدی سری پردازنده‌های EPYC تورین شرکت AMD که تحت نام خانواده نسل پنجم EPYC قرار می‌گیرد مدتی پیش فاش شد. این سری از پردازنده‌ها حداقل ۲۰ تراشه بر اساس معماری هسته Zen 5 و Zen 5C را ارائه خواهند داد. به علاوه این پردازنده‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با خانواده نسل چهارم EPYC موجود در سوکت SP5 (LGA 6096) سازگار باشند و علاوه بر آن از حافظه سریع‌تر DDR5 6000 MT/s نیز پشتیبانی خواهند کرد. لازم به ذکر است که این خط تولید تا ۱۲۸ هسته Zen 5 و ۱۹۲ هسته Zen 5C را ارائه خواهد کرد، بنابراین اجازه دهید در ابتدا به بررسی این پردازنده‌ها بپردازیم.

تاکنون تراشه‌هایی مانند EPYC 9845 (160 هسته / ۳۲۰ رشته)، ۹۸۲۵ (۱۴۴ هسته / ۲۸۸ رشته)، ۹۷۴۵ (۱۲۸ هسته / ۲۵۶ رشته)، ۹۶۵۵ (۹۶ هسته / ۱۹۲ رشته)، ۹۶۴۵ (۹۶ هسته / ۱۹۲ رشته) و ۹۵۶۵ (۷۲ هسته / ۱۴۴ رشته) را دیده‌ایم. همه این پردازنده‌ها بیشتر از ۶۴ هسته دارند و همچنین از بیش از ۲۵۶ مگابایت حافظه کش L3 و حداکثر توان مصرفی (TDP) در بازه ۳۲۰/۴۰۰ تا ۵۰۰ وات پشتیبانی می‌کنند. در ادامه پیکربندی‌های مختلف پردازنده که باید در خانواده EPYC Turin انتظار داشته باشیم آورده شده است:

 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۰۹۷۶-۰۹ – ۱۲ CCD به علاوه ۱ IOD (192 هسته Zen 5C با ۳۸۴ رشته، ۳۸۴ مگابایت کش و ۵۰۰ وات)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۱۵۲-۰۵ – ۱۰ CCD به علاوه ۱ IOD (160 هسته Zen 5C با ۳۲۰ رشته، ۳۲۰ مگابایت کش و ۳۶۰ وات)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۱۵۳-۰۹ – ۸ CCD به علاوه ۱ IOD (128 هسته Zen 5C با ۲۵۶ رشته و ۲۵۶ مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۲۴۹ -XX – با ۲ CCD به علاوه ۱ IOD (32 هسته Zen 5C به همراه ۶۴ رشته و ۶۴ مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۵۳۸-۰۳ – ۱۶ CCD به علاوه ۱ IOD (128هسته Zen 5 با ۲۵۶ رشته و ۵۱۲ مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۲۴۵-XX – با ۱۶ CCD به علاوه ۱ IOD (128 هسته Zen 5 با ۲۵۶ رشته و ۵۱۲ مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۲۴۶-۰۲ – ۱۲ CCD به علاوه ۱ IOD (96 هسته Zen 5 با ۱۹۲ رشته و ۳۸۴ مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۳۴۱-XX – با ۱۲ CCD به علاوه ۱ IOD (96 هسته Zen 5 با ۱۹۲ رشته و ۳۸۴ مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۲۴۷-۱۲ –  ۸ CCD به علاوه ۱ IOD (64 هسته Zen 5 با ۱۲۸ رشته و ۲۵۶ مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۲۴۷-۰۴ – ۸ CCD به علاوه ۱ IOD (64 هسته Zen 5 با ۱۲۸ رشته و TBD مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۳۴۲-XX –  با ۸ CCD به علاوه ۱ IOD (64 هسته Zen 5 با ۱۲۸ رشته / ۲۵۶ مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۵۳۸-۰۳ – ۴ CCD به علاوه ۱ IOD (32 هسته Zen 5 با ۶۴ رشته و ۱۲۸ مگابایت کش)
 • ۱۰۰-۰۰۰۰۰۱۲۴۹-۰۲ – ۲ CCD به علاوه ۱ IOD (16 هسته Zen 5 با ۳۲ رشته و ۶۴ مگابایت کش)
نسل پنجم پردازنده‌های AMD EPYC Turin رونمایی شد: تا 192 هسته Zen 5 و 384 رشته

باید توجه کرد، از آنجایی که ذکر نشده است که اینها تراشه‌های Zen 5 هستند یا Zen 5C، حافظه کش از ۲۵۶ مگابایت و تا ۳۸۴ مگابایت متغیر است. لازم به ذکر است که تراشه ۹۶ هسته‌ای، اگر مبتنی بر معماری Zen 5 باشد، باید ۵۱۲ مگابایت حافظه کش L3 داشته باشد، اما اگر مبتنی بر معماری Zen 5C باشد، باید حافظه کش ۲۵۶ مگابایتی را حفظ کند.

 • EPYC Zen 5C: حداکثر ۱۹۲ هسته، ۳۸۴ مگابایت حافظه کش L3 (50 درصد هسته بیشتر / حافظه کش L3 در مقابل Zen 4C)
 • EPYC Zen 5: تا ۱۲۸ هسته، ۵۱۲ مگابایت حافظه کش L3 (33 درصد هسته بیشتر / حافظه کش L3 در مقابل Zen 4)

سرعت کلاک، TDP، حافظه و خطوط PCIe در نسل پنجم پردازنده‌های EPYC Turin

بقیه خط تولید تقریباً مربوط به استانداردهای ۸، ۱۶، ۲۴، ۳۲، ۳۶، ۴۸، ۶۴ هسته‌ای با پیشنهادات استاندارد و بهینه سازی فرکانس هستند. باید اشاره کرد که سرعت کلاک از ۲.۰ گیگاهرتز تا ۴ گیگاهرتز (پایه) متغیر است در حالی که TDPها از ۱۵۵ وات/۲۰۰ وات/۲۱۰ وات/۲۸۰ وات و بیش از ۳۰۰ وات متغیر هستند. پردازنده‌های EPYC Turin شرکت AMD از حافظه‌های DDR5-6000 MT/s با ظرفیت حداکثر ۴ ترابایت در مادربرد ۸ DIMM پشتیبانی می‌کنند و تا ۱۲۸ خط PCIe Gen5 را ارائه خواهند داد.

انتظار می‌رود خانواده سرورهای EPYC Turin شرکت AMD نسل پنجم اواخر امسال پس از عرضه رسمی معماری‌های Zen 5 و Zen 5C برای پلتفرم‌های کامپیوتر دسکتاپ و کلاینت مانند Granite Ridge و Strix Point، وارد بازار شوند. گفتنیست که نسل پنجم خانواده EPYC Turin با پردازنده‌های Xeon Granite Rapids P-Core و Sierra Forest E-Core (288 Core) کمپانی اینتل رقابت خواهند کرد. در نهایت باید اضافه کرد، شرکت AMD به تازگی  تایید کرده است که در حال نمونه گیری از پردازنده‌های نسل پنجم EPYC Turin خود است.

مطالب مرتبط:

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.