فهرست بستن

نسل بعدی تراشه‌های سری A اپل با لیتوگرافی 5+ و 4 نانومتری تولید می‌شوند

اپل اولین شرکتی بود که تراشه موبایلی A14 خود را با لیتوگرافی ۵ نانومتری تولید کرد و ان را بر روی محصولات خود استفاده کرد. حال گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که اپل برای طراحی و تولید نسل بعدی تراشه‌های موبایلی سری A با لیتوگرافی 5+ و 4 نانومتری آماده می‌شود.

اپل یکی از شرکت‌هایی پیشرو در زمینه طراحی تراشه‌های موبایلی به شمار می‌رود و معمولا تراشه‌های سری A این شرکت عملکرد بسیار بهتری نسبت به نسخه‌های رقیب موجود بر روی محصولات اندرویدی دارند. در سال‌های اخیر فناوری تولید تراشه‌های موبایلی به شکل چشم‌گیری پیشرفت کرده و شاهد عرضه تراشه‌های قدرتمند با لیتوگرافی 7 و 5 نانومتری هستیم که نسبت به نسخه‌های قدیمی خود عملکرد و کارایی شگفت انگیزی دراند.

اخیراً موسسه تحقیقاتی ترند فورس در گزارشی مدعی شده است که شرکت TSMC به عنوان تولید کننده تراشه‌های اپل قصد دارد تا سال آینده تراشه A15 را با لیتوگرافی 5 پلاس نانومتری تولید کند. این موسسه تحقیقاتی بر این باور است که فرآیند بهینه سازی تراشه‌های موبایلی اپل متوقف نخواهد شد و در سال 2022 شرکت اپل تراشه A16 را با لیتوگرافی 4 نانومتری تولید خواهد کرد.

بهینه سازی مداوم پردازنده ‌های موبایلی اپل به گوشی‌های آیفون و تبلت‌های آیپد کمک می‌کند تا همواره پرچمداری خود را در بازار جهانی حفظ کنند و فاصله خود را با رقبا بیشتر کنند. تنها بخشی که اپل در سال‌های اخیر پیشرفت چندانی در آن نداشته، حجم باتری مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند است.

این شرکت در کنار عملکرد بهینه تراشه‌های سری A و استفاده از باتری قدرتمند‌تر می‌تواند کارایی گوشی‌های آیفون را به شکل چشمگیری افزایش دهد و کاربران بیشتری را به سمت محصولاتش جذب کند. در حال حاضر TSMC وظیفه تولید تراشه اختصاصی M1 اپل را بر عهده دارد و انتظار می‌رود که این بهینه سازی در نسل‌های بعدی تراشه‌های ویژه کامپیوترهای Mac اپل اعمال شود و نسخه‌های M1X و M2 با لیتوگرافی 5 پلاس و 4 نانومتری تولید شوند.

سامسونگ بر روی صنعت نیمه‌هادی خود به طور ویژه سرمایه گذاری کرده و قصد دارد تا در سال‌های آینده اولین تراشه‌های 3 نانومتری را روانه بازار کند، در همین راستا امکان همکاری مجدد سامسونگ و اپل در آینده نزدیک برای تولید تراشه‌های سری A نیز وجود دارد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *