نتایج یک تحقیق: داروی جدید سرطان ریه فایزر اثربخشی چشمگیر دارد

یک مطالعه بالینی جدید که نتایج آن اخیرا منتشر شده است، نشان می‌دهد که داروی جدید فایز برای مبارزه با نوعی سرطان ریه نادر اثربخشی چشمگیر دارد.

داده‌های این مطالعه نشان می‌دهد که این دارو به طور قابل توجهی، روند پیشرفت بیماری را در مراحل آخر کند می‌کند و به طور چشمگیری جلوی مرگ بیماران را می‌گیرد. 

این دارو که قبلا برای استفاده تایید شده با نام تجاری لوربرنا «Lorbrena» در ایالات متحده و لورویکوا «Lorviqua» در اروپا در دسترس است. 

محققان در این مطالعه وضعیت سلامت صدها فرد مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک «NSCLC» با «ALK» مثبت را طی یک کارآزمایی بالینی به مدت پنج سال مورد بررسی قرار دادند. آنها در این تحقیقات متوجه شدند که بیش از نیمی از بیمارانی که با داروی لوربرنا تحت درمان بودند، بیماریشان پیشرفتی نداشته است.

این نوع سرطان ریه با جهش یک ژن خاص به نام لنفوم آناپلاستیک کیناز «ALK» ایجاد می‌شود. 

سرطان ریه سلول غیر کوچک بیش از ۸۰ درصد از موارد سرطان‌ ریه را تشکیل می‌دهد و که از این میزان ۵ درصد آنها مبتلا به تومورهای «ALK» هستند. سالانه ۷۲ هزار مورد جدید مبتلا به این سرطان در سراسر جهان ثبت می‌شود.

دسپینا تومایدو، مدیر فایزر با اشاره به این کارآزمایی بالینی می‌گوید که نتیجه این مطالعه واقعا «بی‌سابقه» است. این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف این دارو می‌تواند تا ۸۱ درصد جلوی پیشرفت بیماری و مرگ را بگیرد. 

تقریبا نیمی از شرکت کنندگان در این کارآزمایی بالینی داروی لوربرنا و مابقی شرکت کنندگان یک داروی نسل قبلی به نام «کریزوتینیب» دریافت کردند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این کارآزمایی بالینی نشان داد که ۶۰ درصد از بیمارانی که داروی جدید دریافت کرده بودند پس از پنج سال هنوز زنده هستند، این در حالی است که بیمارانی که داروی «کریزوتینیب» دریافت کرده بودند تنها ۸ درصد شانس زنده ماندن داشتند.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.