فهرست بستن

نتایج عجیب کالبدشکافی پردازنده‌های Ryzen 5 5600X و Ryzen 7 5800X

در یک اتفاق عجیب مشخص شده برخی از پردازنده‌های AMD Ryzen 5 5600X و Ryzen 7 5800X از دو قطعه سیلیکونی تشکیل شده‌اند که یک طراحی متفاوت از نسخه اصلی است.

پردازنده‌های Ryzen 5 5600X و Ryzen 7 5800X در اصل از یک قطعه سیلیکونی یا همان واحد CCD و یک قطعه سیلیکونی IO تشکیل شده‌اند. اما حالا مشخص شده برخی از نمونه‌های این پردازنده‌ها از یک طراحی غیرمعمول با دو واحد CCD ساخته شده‌اند.

P8i5W251X8TwT5Wb.jpg

AMD در طراحی پردازنده‌های سری Ryzen 5000 حداکثر از دو واحد 8 هسته‌ای CCD برای دست یابی به 16 هسته پردازشی استفاده می‌کند اما در مدل‌های با 6 یا 8 هسته پردازشی از تنها یک واحد CCD استفاده می‌شود. بنابراین طراحی پردازنده‌های مزبور غیر معمول و عجیب است.

جالب اینکه به نظر می‌رسد در پردازنده‌های Ryzen 5 5600X و Ryzen 7 5800X با دو قطعه سیلیکونی CCD یکی از آنها غیرفعال است. با وجود اینکه هیچ گونه توضیح رسمی در این باره در دست نیست، اما به نظر می‌رسد AMD پردازنده‌های با بیش از 8 هسته پردازشی که یکی از واحد CCD آنها معیوب روده را بازیافت کرده است.

با وجود اینکه این موضوع نباید برای خریدار نهایی اهمیتی داشته باشد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در نمونه‌هایی که قطعه سیلیکونی فعال آنها CCD 1 است، برخی مشکلات نرم افزاری می‌تواند به وجود بیاید. برنامه‌های ثالث اورکلاکینگ و افزایش کارایی نمونه‌ای از این دست هستند که در تشخیص پردازنده با مشکل روبرو می‌شوند. همچنین ممکن است برنامه‌هایی نظیر نمایش مشخصات و دمای پردازنده اطلاعات گیج کننده‌ای نمایش بدهند.

عجیب اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد AMD واحد CCD را به طور کامل غیر فعال نکرده و در حالت Deep Sleep Mode نگه داشته می‌شود. در هر صورت به نمی رسد این موضوع تأثیری بر کارایی، طول عمر یا کیفیت پردازنده‌های AMD داشته باشد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *