موانع ایجاد موزه فرش در پایتخت فرهنگی کشور رفع شود

عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فرش و صنایع دستی اتاق بازرگانی فارس گفت: فرش فارس به عنوان شاخصه فرش عشایری ایران شناخته می شود بنابراین با توجه به اینکه شهر شیراز پایتخت فرهنگی است، موانع ایجاد موزه شهر در این شهر تسهیل و این موزه ایجاد شود.

حمیدرضا ذولانواری امروز ۲۴ بهمن ماه در جلسه کمیسیون فرش و صنایع دستی اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای بخش خصوصی و نمایندگان بخش دولتی برگزار شد، بیان کرد: بحث ایجاد موزه فرش در شیراز از سالها پیش مطرح و در برخی از بخش ها اقداماتی نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: ایجاد موزه تخصصی فرش و نمایش اثار فاخر هنرمندان استان در این حوزه می تواند منجر به جذب گردشگر تخصصی فرش شود و توانمندی و پتانسیل های استان نیز در معرض نمایش قرار گیرد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس در خصوص روند اهدایی حدود هزار و ۴۰۰ قطعه فرش و مجسمه های استاد پرویز تناولی از بزرگان حوزه فرش و هنر شهر شیراز در سال ۱۳۹۸ افزود: در این زمینه تفاهم نامه ای مابین شهرداری شیراز و استاد تناولی منعقد شده که بنا شده بود موزه ای جهت ارایه آثار فراهم شود اما تاکنون در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است.

ذوالانواری با تاکید بر تعیین تکلیف این موضوع و جلوگیری از فرسایش و تخریب آثار فاخر هنری استاد تناولی اظهارداشت: در حال حاضر این تعداد آثار فاخر هنری اهدایی تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی فارس در انبار نگهداری می شود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس با اشاره به نمایشگاه فرش در استان فارس نیز اضافه کرد: ارائه خدمات با کیفیت نمایشگاه ها نیازمند همکاری متقابل ارگانهاست که ایجاد کمیته ای جهت هم افزایی بیشتر و جزیره ای عمل نکردن حایز اهمیت خواهد بود و امیدواریم با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی در کنارهم تشکیل و اقداماتی جهت تعامل و تداوم همکاری ها بلاخص در نمایشگاه فرش بیشتر ایجاد شود.

در ادامه این جلسه، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس نیز گفت: مطالبه گری فعالان حوزه هنر و صنایع دستی در استان حرکتی شایسته در جهت همکاری و اقدامات موثر در استان است و ما در مجموعه میراث فرهنگی استان آمادگی فراهم اوردن مقدمات بازدید و ساماندهی اثار اهدایی استاد تناولی با انجام مکاتبات مرتبط را داریم.

مجید سلیمی افزود: تلاش می کنیم تا مقدمات در نظر گرفتن محل مناسب موزه و تجهیز و نحوه نگهداری آثار جهت نمایش انجام شود.

همچنین در ادامه این جلس رئیس اداره فرش سازمان صمت فارس هم گفت: برنامه عملیاتی فرش استان حدود یک سال و نیم در دست اقدام است ضرورت آن بر همگان مشخص است.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، غلامحسین زنهاری بیان کرد: با توجه ظرفیتهای فرش استان در گام نخست نیازمند آمار و اطلاعات صحیح هستیم تا بر مبنای آن نقاط ضعف و قدرت، فرصت و تهدید ها شناسایی گردد.

نوشته موانع ایجاد موزه فرش در پایتخت فرهنگی کشور رفع شود اولین بار در خبرگزاری سیناپرس. پدیدار شد.

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.