فهرست بستن

مهندس هسته‌ای آمریکایی به اتهام فروش اسرار ملی در ازای ارز دیجیتال دستگیر شد

یک مهندس هسته‌ای که در نیروی دریایی آمریکا کار می‌کند به همراه همسرش متهم شده که در ازای دریافت مقداری مونرو اطلاعات محرمانه نیروی دریایی آمریکا را به یک مأمور مخفی خارجی فروخته‌ است.

به گزارش کوین‌دسک، بر اساس شکایتی که جمعه هفته گذشته توسط دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) ثبت شده است، جاناتان توبی (Jonathan Toebbe) و همسرش دیانا، هر دو از ایالت مریلند، با مشارکت در نقشه‌ای توطئه‌آمیز سعی کرده بودند اطلاعات مربوط به طراحی زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا را به یک کشور خارجی بفروشند. در متن شکایت و استشهادنامه مربوط به این اتفاق، نامی از این کشور خارجی به میان نیامده است و از آن با عنوان «COUNTRY1» یاد شده است.

جاناتان توبی مهندسی است که در برنامه طراحی سیستم پیش‌رانه هسته‌ای نیروی دریایی در وزارت دفاع ایالات متحده حضور داشت. توبی یک «مجوز امنیت ملی فعال» دریافت کرده بود و به همین خاطر می‌توانست به اطلاعات حساس دسترسی داشته باشد. بر اساس این اتهام، این زوج قانون انرژی هسته‌ای آمریکا را نقض کرده‌اند. بر اساس این قانون، انتقال یا افشای اطلاعات هسته‌ای سری به قصد آسیب‌رساندن به ایالات متحده یا با هدف منفعت‌رسانی به هر کشور خارجی دیگری ممنوع است.

استفاده از یک ارز دیجیتال در معامله‌ای که پیامدهای امنیتی و ملی دارد، باعث دلگرمی اعضای کنگره و قانون‌گذارانی شده است که می‌خواهند ارزهای دیجیتال را به خاطر تسهیل فعالیت‌های غیرقانونی محدود کنند.

بر اساس استشهادنامه مذکور، جاناتان توبی در تاریخ ۱ آوریل ۲۰۲۰ (۱۳ فروردین ۹۹) بسته‌ای را برای یک دولت خارجی فرستاده است که حاوی نمونه‌ای از اطلاعات محرمانه بود. هدف توبی این بوده است که بتواند با این کشور خارجی ارتباط برقرار کند و اطلاعات حساس و سری دیگری را به آنها بفروشد. در این شکایت ادعا شده است که توبی از طریق یک ایمیل رمز‌گذاری‌شده با شخصی مکاتبه کرده است که به عقیده او نماینده یک دولت خارجی بوده است.

بر اساس این شکایت، توبی و همسرش بین ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) تا ۹ اکتبر (۱۷ مهر) سه بار تلاش کرده‌اند اطلاعات محرمانه نیروی دریایی را به این کشور خارجی بفروشند.

این زوج سه بار و در سه محل مختلف با یک مأمور مخفی ملاقات کرده‌اند و در هیچ‌کدام از این قرارها از محل مورد نظر آگاهی نداشته‌اند. آنها در این دیدارها اسناد محرمانه دولتی شامل داده‌های رمزگذاری‌شده را در کارت‌های حافظه (SD Card) به مأمور کشور خارجی تحویل می‌دادند. این کارت‌های حافظه در یک بسته آدامس و یک ساندویچ کره بادام‌زمینی نصفه مخفی شده بودند. با بررسی کارت‌های حافظه مشخص شد که آنها شامل داده‌های محرمانه مربوط به راکتورهای هسته‌ای زیردریایی‌هایی آمریکایی بودند.

بر اساس این شکایت، این زوج قبل از اینکه توسط اف‌بی‌آ‌ی و سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی ویرجینیای غربی دستگیر شوند، به اندازه ۱۰۰,۰۰۰ دلار، ارز دیجیتال مونرو دریافت کرده‌اند. این زوج سه‌شنبه همین هفته در دادگاه فدرال شهر مارتینزبرگ ویرجینیای غربی حضور خواهند داشت.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *