منظور از LHR‌ در GPU چیست؟

منظور از LHR‌ در GPU چیست؟

با افزایش روز افزون ارزش و تأثیر رمزارز‌ها (Cryptocurrency) در بازار‌های جهانی، بازار ماینیگ نیز افزایش پیدا کرد. این امر باعث افزایش قیمت کارت گرافیک‌ها شد و تولید کنندگان GPU را وادار به فکر چاره کرد. در این مقاله از ویجیاتو، قصد داریم تا شما را با LHR که فناوری برای جلوگیری از ماینینگ است آشنا کنیم.

<!–

–>


LHR چیست؟

LHR، مخفف (Little Hash Rate) است. این فناوری، زمانی که کارت گرافیک برای ماین کردن رمزارز اتریوم (Ethereum) استفاده می‌شود، به صورت خودکار Hash Rate را نصف می‌کند. این اتفاق قبل از اینکه کارت گرافیک درگیر شود رخ می‌دهد. Hash برای برنامه‌های گرافیکی دارای تعامل استفاده می‌شود. همچنین از Hash برای ذخیره داد‌های پراکنده و مدل‌های ۳D نیز استفاده می‌شود.

 کارت گرافیک RTX3080 و RTX3080Ti کارت گرافیک RTX3080 و RTX3080Ti

همین اتفاق باعث می‌شود کارت گرافیک‌های LHR به دلیل مصرف برق بیشتر و سرعت Hash پایین‌تر، سود کمتری‌ را برای کسانی که کارت گرافیک را برای ماین کردن رمزارز خریده‌اند داشته باشد. LHR با این استراتژی به وجود آمد که اگر این کارت گرافیک‌ها برای ماینر‌ها، با سود کمتری باشند، توسط گیمر‌ها خریداری می‌شوند.

البته زمانی که این تکنولوژی برای کارت گرافیک‌های سری RTX3000 منتشر شد، طبق برنامه انویدیا پیش نرفت. آپدیت بتا، به صورت اتفاقی در همان هفته منتشر شد و الگوریتم‌ جلوگیری آن توسط هکرها شکست.

۲ ماه بعد از این اتفاق، انویدیا نسل جدید تکنولوژی LHR خود را در اکثر خط تولید کارت‌ گرافیک‌های خود برگرداند. کارت گرافیک‌های جدید (مانند RTX3080Ti) که ظاهراً تلفیق بسیار کامل‌تری نیز برای این تکنولوژی با نرم‌افزار‌ها و سیستم عامل‌ها داشتند.


آیا اثر LHR در بلند مدت نیز باقی خواهد ماند؟

اخبار نشان می‌دهد که ۷۰ درصد از کارت گرافیک‌های LHR قابلیت ماینیگ برای آنها از طریق «NBMiner»، باز شده است. بیشتر از ۵۰ درصد از این کارت گرافیک‌ها مربوط به کارت گرافیک‌های مورد استفاده توسط کاربر می‌باشد. امروزه، بازار رمزارز بسیار عظیم است. ماینر‌ها، تمام تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند محدودیت‌هایی که توسط انودیا ایجاد می‌شود را از بین ببرند تا به بیشترین سود ممکن برسند.

بنابراین بسیار مراقب باشید که چه برنامه‌ای را بر روی کامپیوتر خود نصب می‌کنید. یکی از روش‌های رایج، نصب تروجان از طریق برنامه برداشتن قفل LHR است.


کدام یک از کارت گرافیک‌های انویدیا قابلیت LHR را دارند؟

انویدیا تکنولوژی Little Hash Rate را از اواسط ماه می در سال ۲۰۲۱، همراه بیشتر کارت گرافیک‌های سری RTX3000 خود عرضه کرد. اگر شما تا قبل از تاریخ تغییر ساخت، مدل‌های RTX3050، RTX3060Ti، RTX3070 و یا RTX3080 خریدای کرده باشید، قدرت مانینگ شما به هیچ وجه محدود نیست. (به همین دلیل است که مدل‌های نسخه Founders Edition از LHR پشتیبانی نمی‌کنند، چون بسیار قبل‌تر از عرضه این تکنولوژی ساخته شده بودند)

تصویری از سری کارت گرافیک‌های RTX3000تصویری از سری کارت گرافیک‌های RTX3000

تمام کارت گرافیک‌ها بعد از این تاریخ، به صورت پیش فرض همراه با این تکنولوژی عرضه شدند. البته که کارت گرافیک‌های سری RTX3090 هیچ‌وقت LHR را دریافت نکردند و تمام مدل‌های این کارت گرافیک، سرعت Hash کامل را ارائه می‌دهند.


چگونه متوجه شوم که کارت گرافیک LHR است؟

صرف نظر از اینکه شما، چه مدل از سری کارت گرافیک RTX3000 را خریداری کردید، باید بدانید که شما یک گرافیک LHR خریداری کرده‌اید و جعبه این کارت گرافیک نیز با LHR یا Little Hash Rate شناسایی می‌شود. این طور که مشخص است، «AMD» تکنولوژی مشابه با LHR در کارت گرافیک‌های خود ندارند.


آیا LHR بر روی قدرت گیمینگ شما تأثیر دارد؟

اگر شما یک گیمر هستید، دیگر نباید نگران تکنولوژی LHR انویدیا باشید. این تکنولوژی قرار نیست بر روی قدرت گیمینگ کامپیوتر شما تأثیری داشته باشد. این قابلیت فقط برای محدود کردن Hash در کارت گرافیک است.


LHR در فروش مجدد چه تأثیری دارد؟

ارزش فروش مجدد کارت گرافیک‌هایی که این تکنولوژی را دارند ممکن است به دو صورت باشد. برخی از افراد ارزش بیشتری برای این کارت گرافیک‌ها قائل هستند به دلیل اینکه نشان می‌دهد این کارت گرافیک برای ماینیگ نبوده است. از طرفی، ماینر‌ها ارزش کمتری برای آن قائل هستند به دلیل کاهش قدرت آنها نسبت به قیمت.

تصویری از جعبه کارت گرافیک RTX 3070 همراه با تکنولوژی LHRتصویری از جعبه کارت گرافیک RTX 3070 همراه با تکنولوژی LHR

اگر شما ماینر هستید، بهتر است از کارت گرافیک‌های LHR دوری کنید، مگر اینکه محدودیت آنها در آینده کمتر شود. با این حال اگر ارزش ماین کردن رمزارز‌ها بیشتر شود، این کارت گرافیک‌ها نیز می‌تواند مورد استفاده ماینر ها قرار بگیرد با اینکه افت قدرت در این کار پیدا می‌کنند.


سخت پایانی

تکنولوژی LHR، برای جلوگیری از تأثیر بیش از حد ماینر‌ها بر روی بازار کارت گرافیک به وجود آمد. این تکنولوژی با اینکه نقطه شکست‌ها و پیروزی‌های مختلفی دارد، راه مقابله‌ای از سمت انویدیا برای محافظت کردن از بازار در برابر ماینر‌ها بود.

Hash چیست؟

Hash برای برنامه‌های گرافیکی دارای تعامل و مدل‌های ۳D استفاده می‌شود

چرا کارت گرافیک‌هایی با تکنولوژی Littel Hash Rate وجود دارد؟

این کارت گرافیک‌ها برای مقابله با ماینر‌ها وارد بازار شدند

Adblock test (Why?)

لینک منبع


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.