فهرست بستن

منتظر تصاویر 8K ژاپن از سطح مریخ باشید

سازمان فضایی ژاپن قصد دارد با همکاری صداوسیمای این کشور اقدام به تهیه تصاویر 8K از مریخ و قمرهای آن کند. ظاهراً به زودی سیاره سرخ را با جزئیات استثنایی مشاهده خواهیم کرد.

تهیه ویدیو با کیفیت 8K بر روی زمین چندان آسان نیست، اما این قضیه مانع از ثبت تصاویر با وضوح فوق‌العاده بالا در سایر نقاط منظومه شمسی نمی‌شود. آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن موسوم به «ژاکسا» با همکاری سازمان ملی رادیو و تلویزیون این کشور (NHK) در حال توسعه دوربین‌های 4K و 8K برای ارسال به مریخ هستند. کاوشگر جدید ژاپن با نام MMX قرار است در قالب مأموریت اکتشاف قمرهای مریخ به سمت «فوبوس» و «دیموس» حرکت کند.

کاوشگر MMX در این مأموریت به طور منظم از سطح اقمار مریخ عکس و فیلم می‌گیرد و آن‌ها را برای کاهش حجم به صورت تکه‌تکه به زمین ارسال می‌کند. بر روی زمین مجموعه این تصاویر و ویدیوها در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک تصویر کامل با کیفیت 8K ایجاد شود. نسخه‌های اصلی این تصاویر در کپسول بازگشت به زمین ذخیره می‌شود. به گفته ژاکسا با ترکیب اطلاعات دوربین و داده‌های پرواز می‌توان رفتار فضاپیما در فضا را بر روی نمودار ترسیم کرد که این مورد به بهبود عملکرد فضاپیما کمک می‌کند.

انتظار می‌رود فضاپیمای MMX ژاپن در سال ۲۰۲۴ میلادی به فضا پرتاب شود و یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۲۵ به مریخ برسد. کپسول بازگشت نیز پس از مدت طولانی‌تری به زمین خواهد رسید که قطعا ارزش صبر کردن را دارد. کاوشگر MMX علاوه بر تصویربرداری با وضوح بالا از سطح مریخ، باید در قمر فوبوس فرود بیاید و از سطح آن نمونه‌برداری کند. به این ترتیب دانشمندان می‌توانند اطلاعات بیشتری درباره گذشته و حال مریخ کسب کنند.

این مأموریت مهمی برای صداوسیمای ملی ژاپن نیز محسوب می‌شود. این غول رسانه‌ای تصاویر فوق‌العاده با کیفیتی را در اختیار خواهد داشت که سایر شبکه‌های تلویزیونی هرگز نمی‌توانند تصور آن را داشته باشند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *