مقابله انویدیا با سری موبایل RX 6000M در بازار چین با راهکاری ضد رقابتی

ظاهرا باید منتظر مقابله انویدیا با سری موبایل Radeon RX 6000M در بازار چین با راهکار ضد رقابتی در قالب GeForce Partner Program باشیم. شاید این اتفاق چندان غافلگیر کننده نباشد اما نشان می‌دهد تیم سبز هنوز هم نگران حرکت‌های AMD است، با این که آنها ماه‌ها پیش از عرضه سری موبایل RDNA 2 خبر داده بودند. نکته جالب اینجاست که شاید تیم سرخ حتی نتواند موجودی کافی برای چیپ‌های RX 6000M به علت کمبود موجودی چیپ‌ در جهان فراهم کند اما باز هم انویدیا قصد اجرای چنین برنامه‌ای را دارد.

مقابله انویدیا با سری موبایل Radeon RX 6000M در بازار چین با معرفی دوباره GeForce Partner Program

راهکار GeForce Partner Program

اتفاقات ضد رقابتی در بازار رایانه‌های شخصی این روزها بسیار کمتر از اوایل دهه 2000 است. در تاریخی نه چندان دور ما می‌شنیدیم که اینتلشرکای خود را تشویق می‌کند تا به نحوی تولید دستگاه‌های بر پایه AMD مانند Mini PCها و لپ تاپ‌های بالا رده گیمینگ را کُند پیش ببرند اما امسال چنین اتفاقی با توجه به کمبود چیپ در تمام صنعت تقریبا وجود نداشته. علی رغم این مسئله تمام شرکت‌های بزرگ در Computex محصولات جدیدی معرفی کردند و به نظر می‌رسد AMD یک بار دیگر این نمایشگاه (مجازی) را برای خود کرده زیرا سخنرانی و محصولات ارائه شده واقعا برای همه جذاب بود. ظاهرا سری Radeon RX 6000M که گرافیک‌های مجزا موبایل هستند برای انویدیا تهدید جدی محسوب می‌شوند، بخصوص از نظر قیمت و در همین راستا تیم سبز آماده مقابله با AMD است. این تقابل منتهی با یک برنامه ضد رقابتی اتفاق می‌افتد و این بار محدود به بازار چین خواهد بود.

کاربر توییتر Bullsh1t_buster گزارش کرده که انویدیا قصد دارد دوباره Nvidia GeForce Partner Program را برای تولید کنندگان لپ تاپ چینی معرفی کند. با این حرکت تیم سبز تقریبا تمام تولید کنندگان را مجبور می‌کند تا تنها از گرافیک‌های مجزا انویدیا درون لپ تاپ‌های خود استفاده نمایند. انویدیا قبلا چنین تلاشی را در بازار ایالات متحده انجام داده بود که البته با واکنش تند تولید کنندگان آمریکایی بزرگ روبرو شد. حالا ظاهرا این شرکت قصد دارد تخفیف‌های قابل توجهی برای شرکای تولید کننده نوت بوک چینی خود لحاظ کند تا سودها آنها افزایش یابد. در واقع این شرکت عقیده دارد که Radeon RX 6700M می‌تواند تهدید بسیار جدی برای محصولات موبایل GeForce باشد و بسیاری از تولید کنندگان ترجیح می‌دهند دستگاه‌های خود را به این گرافیک مجهز نمایند. به همین علت به آنها (به نوعی) دستور داده تا مدل مذکور را درون نوت بوک‌ها خود قرار ندهند. این اتفاق برای Radeon RX 5700M نیز رخ داده بود. در هر صورت چنین اقدامی از سوی هیچ شرکتی قابل پذیرش نیست و این کار باعث می‌شود تا تولید کنندگان جلوی انویدیا زانو بزنند. هر چند که این کار ضد رقابت است اما به دلایل مختلفی از جمله منطقه اجرایی آن (چین) نمی‌توان از این شرکت شکایت کرد.

بیشتر بخوانید: رونمایی از سری AMD Radeon RX 6000M RDNA 2 – رقابت با Ampere

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *