معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران تشکیل پرونده شناسنامه سلامت دانشجویان خارجی

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران، از آغاز برنامه تشکیل پرونده شناسنامه سلامت برای بیش از ۲۰۰۰ دانشجوی بین‌الملل این دانشگاه خبر داد و گفت: این برنامه در راستای مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه در قبال زیست دوران دانشجویی این دانشجویان برای نخستین‌بار در کشور انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر مهدی مقتدایی، معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران در مراسم آغاز برنامه تشکیل پرونده شناسنامه سلامت دانشجویان بین‌الملل، با حضور دکتر عبدالرضا پازوکی، رئیس دانشگاه، دکتر عبدالوهاب برادران، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایران، با بیان این‌که در این برنامه سلامت روان و جسم نودانشجویان و دانشجویان شاغل به تحصیل دیگر کشورها پایش و ارزیابی می‌شود، در ادامه اظهار کرد: اجرای این برنامه از امروز ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ کلید خورد و تا اردیبهشت ۱۴۰۳ ادامه خواهد داشت.

وی، ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده روزانه ۴۰ دانشجو بین‌الملل از نظر شاخص‌های سلامت روان و جسم غربالگری و نتایج در پرونده شناسنامه سلامت دانشجویان ثبت می‌شود.

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران، با بیان این‌که این برنامه در راستای سیاست‌های مصوب دانشگاه در خصوص بین‌المللی کردن دانشگاه و متعاقب آن جذب دانشجویان از دیگر کشورها انجام شده است، در ادامه افزود: شاید دانشگاه علوم پزشکی ایران بیشترین شمار نودانشجو و دانشجویان شاغل به تحصیل خارجی را در سطح کشور داشته باشد.

دکتر مقتدایی، ادامه داد: دانشجویان بین‌الملل با فرهنگ‌های مختلف جدای از خانواده و خارج از وطن شاید توجه جدی نسبت به مسائل مرتبط با سلامت روان و جسم خود نداشته باشند، از این‌رو معاونت بین‌الملل این دانشگاه بر آن شد تا برنامه تشکیل پرونده شناسنامه سلامت دانشجویان را در دستور کار خود قرار دهد.

وی، ادامه داد: بدین‌ترتیب همه دانشجویان بین‌الملل از طریق پرسشنامه و هم از طریق معاینات فیزیکی وضعیت سلامت جسم و روان آن‌ها سنجش و ارزیابی و عوامل تهدیدکننده سلامت آن‌ها شناسایی و پیگیری می‌شود تا در همه دوران تحصیل از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار باشند.

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران، در ادامه توضیح داد: به همین‌منظور از ۹ ماه پیش کارگروهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران تشکیل شد تا پرسشنامه‌ها و طرح‌های غربالگری دانشگاه‌های بین‌الملل دنیا را مطالعه و بررسی کنند در نهایت تیمی متشکل از روانشناس، جامعه‌شناس، دندانپزشک، پزشک، متخصص بهداشت به فرم واحدی برای غربالگری رسیدند.

دکتر مقتدایی، با بیان این‌که این فرم در ۳ نسخه به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی ترجمه شده است، افزود: بدین‌ترتیب دانشجویان با زبان اصلی خود در بخش خوداظهاری به پرسش‌های مربوطه پاسخ می‌دهند و در ادامه مراقبان سلامت معاینات لازم را برای کنترل فشارخون، اندازه‌گیری BMI، چک قند خون، سنجش قدرت شنوایی و بینایی انجام می‌دهند.

وی، با بیان این‌که در ادامه فرآیند غربالگری سلامت روان و جسم نودانشجویان و دانشجویان شاغل به تحصیل بین‌الملل بهداشت‌کاران دهان و دندان هم سلامت آن‌ها به‌لحاظ دهان و دندان را ارزیابی می‌کنند، گفت: در نهایت پزشک معاینات فیزیکی را انجام داده و در صورت لزوم برای پیگیری‌های بیشتر پس از ثبت اطلاعات در فرم ارجاع به متخصص مربوطه ارجاع داده می‌شوند.

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران، با بیان این‌که مرکز مشاوره سلامت روان دانشگاه هم سلامت روان این دانشجویان را از طریق تکمیل پرسشنامه ارزیابی و در صورت نیاز پیگیری می‌کند، یادآور شد: همه ۲۰۰۰ دانشجوی شاغل به تحصیل و نودانشجوی بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران تحت‌پوشش این برنامه هستند.

نوشته معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران
تشکیل پرونده شناسنامه سلامت دانشجویان خارجی
اولین بار در خبرگزاری سیناپرس. پدیدار شد.

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.