فهرست بستن

مشکل تامین کارت گرافیک های سری RTX 30 تا سال 2021 گریبان گیر انویدیا خواهد بود

یکی از مهم‌ترین عللی که انویدیا تصمیم گرفت برای تامین تراشه‌های گرافیکی نسل جدید خود با سامسونگ همکاری کند این بود که کمپانی کره‌ای قادر است ظرفیتی به مراتب بیشتر را نسبت به TSMC از تراشه‌های 8 نانومتری به تولید برساند. اما خبر بد برای گیمرها طبق گزارش Tweak Town این است تامین کارت گرافیک های سری RTX 30 چالشی جدی برای انویدیا است و تا پایان سال میلادی جاری موجودی این محصولات کم خواهد بود. بنابراین پیش از آنکه علاقمندان انبارها را خالی کنند، کاربران باید اقدام به پیش خرید کارت گرافیک‌های جدید انویدیا کنند. در غیر این صورت شاید برای پیدا کردن آنها با مشکل مواجه شوند.

مشکل تامین کارت گرافیک های سری RTX 30 تا پایان سال 2020

علت این موضوع این است که انویدیا از حداکثر ظرفیت تولید انبوه سامسونگ از تراشه های مورد نیاز خود مطمئن نیست و کیفیت تراشه های تولیدی بر هر چیز دیگری برای انویدیا در اولویت است و به همین دلیل این کمپانی داوطلبانه تصمیم گرفته تا تعداد ویفرهای تولیدی را کاهش دهد. این قطعا یک تصمیم تجاری منطقی است اما از سوی دیگر می تواند به طرز چشمگیری موجب افزایش قیمت خرده فروشی کارت های سری 3000 جیفورس شود. بدین صورت که کاربرانی که این محصولات را پیش خرید کرده اند، آنها را با قیمت های بسیار بالاتری به فروش خواهند رساند. کارت های سری GeForce RTX 3000 برای انویدیا یک موفقیت عظیم به شمار می روند.

هر سه کارتی که توسط کمپانی از این سری معرفی شد، از جمله RTX 3070 قدرتی بالاتر از پرچمدار نسل قبل که RTX 2080 Ti بود دارند. آخرین باری که چنین اتفاقی افتاده بود، سال 2004 بود. با عملکرد بهتر RTX 3070 نسبت به RTX 2080 Ti، همچنین عملکرد دو برابر بهتر RTX 3080 نسبت به پرچمدار نسل قبل و قدرت فراتر از حد تصور RTX 3090، ارزش کارت های انویدیا بسیار افزایش یافته است. بسیار بعید است که AMD بتواند با کارت های Big Navi چنین عملکردی را در اختیار طرفداران خود قرار دهد. اما در هر صورت شاید بسیاری از مشتاقان نسل جدید کارت های انویدیا، مجبور شوند که تا سال آینده برای خرید کارت مورد علاقه خود با قیمت مناسب صبر کنند.

بیشتر بخوانید: کارت گرافیک های RTX 30 Series ایسوس رونمایی شدند: خیزش جمهوری گیمرها

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *