محققان در روشی جدید برای استخراج اکسیژن از ضایعات استفاده می‌کنند

دفعغیربهداشتیزباله

محققان در روش جدید خود موفق شدند از مواد زائد با هزینه کمتر و کارآمدتر اکسیژن استخراج کنند. این روش جدید استخراج اکسیژن از نظر انرژی نیز بهینه‌تر است.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، محققانی از دانشگاه علم و فناوری نروژ در روش جدید خود از یک مواد پیشرفته استفاده کردند که می‌تواند به افزایش تولید اکسیژن خالص کمک کند. این پیشرفت در آینده صنعت بخش‌های پزشکی را که در آن نیاز به اکسیژن خالص است متحول خواهد کرد. پروفسور سیلبک از محققان این پروژه در مورد روش جدید و مواد ساخته شده می‌گوید: مواد شناسایی شده اخیر می‌تواند بسیار سریع‌تر و در دمای بسیار پایین‌تر از مواد کنونی اکسیژن خالص را ذخیره و آزاد کند.

در روش‌های سنتی به تقطیر اکسیژن از هوا متکی بوده اما با استفاده از مواد جدید در استخراج اکسیژن می‌توان رویکرد جدید را جایگزین روش‌های قبلی کرد. در این روش از مواد حاوی اتم‌های اکسیژن محدود استفاده می‌شود. سیلبک معتقد است مواد جدید جایگزین شده دارای قابلیت‌های قابل توجهی بوده که می‌تواند در ذخیره و آزادسازی سریع اکسیژن در دماهای پایین‌تر از حد استاندارد نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

با توجه به عنصر بودن اکسیژن امکان سنتز آن همانند یک ترکیب شیمیایی وجود ندارد. بنابراین باید تنها از ترکیبات و مواد حاوی اتم‌های اکسیژن به دست بیاید. از این رو تمامی روش‌های موجود بسیار انرژی بر و پرهزینه بوده و برای انجام تحقیقات بسیار گران هستند. در مطالعات مربوط به این تحقیق کارایی مواد جدید برای بازیابی اکسیژن مورد آزمایش قرار گرفت. اما این مواد امکان کاهش مصرف انرژی حتی در دماهای پایین نیز خواهند داشت. همچنین در این تحقیق به خواص منحصربفرد منگانیت‌های شش ضلعی نیز اشاره شده است. زیرا این مواد دارای نرخ جذب اکسیژن بالایی بوده و به همین دلیل راه بهتری برای جذب اکسیژن ارائه می کنند.

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.