فهرست بستن

ما همیشه پاریس را داریم! درگذشت استاد حسین عرفانی

فرانک مجیدی: دلم برایتان بسیار تنگ می‌شود استاد حسین عرفانی. از همان لحظه‌ی اولی که شنیدم شما هم رفتید و بخشی از من که بودن و داشتن و حس خوب امنیت‌ش برایم بدیهی شده‌بود، برای همیشه از دستم رفته.

من واقعا خسته‌ام از اینکه باید دلخوش به خاطرات بمانم. از اینکه مدام از دست می‌دهم. از اینکه چاره‌ای جز صبوری ندارم. دلم می‌خواهد همه‌ی چیزهای عزیز و شریفی را که برایم مانده محکم بغل کنم و به روزگار بگویم این یکی را دیگر کور خوانده‌ای! این را دیگر محال است از من بتوانی بگیری! اما… زورم کم است. دستم خالی است. چنگ و دندانم ضعیف است. از این خودِ ضعیفم که نمی‌تواند از گنج‌هایم محافظت کند، متنفرم. متنفر و خشمگین.

استاد عزیزم، هیچوقت نشد به شما بگویم چقدر عاشق این سکانس «رستگاری از شائوشنگ» هستم. حالا که می‌دانم صدای قلبم را می‌شنوید، می‌گویم. عاشقش هستم چون همزمان، یک اندی دوفرین و یک رِد در من زندگی می‌کند و اینجا، دو نیمه‌ی من به گفتگو نشسته‌اند. همه‌ی چیزهایی را که جرأت به زبان آوردنش را ندارم، دارند به هم می‌گویند. نیمه‌ی اندیِ من می‌خواهد دل بکَند و برود. پشت‌سرش را نگاه نکند و هیچ خاطره‌ای را از اینجا به سرزمین رؤیایی مقصد، با خود نبرَد. همه چیز را فراموش کند. نیمه‌ی رِدِ من اما، محکم به خاطرات چسبیده. از دست دادنِ همین اندک را تاب نمی‌آورد. خانواده‌اش، برادرانش، دوستانش، عزیزانش… و اشکم سرازیر می‌شود. چون نیمه‌ی رِد قوی‌تر است. در نهایت می‌مانم. می‌مانم، چون از دست دادن، مرا می‌ترسانَد. چون ترسو هستم.

استاد جانم، من بلد نیستم از این به بعد بدون صدای شما زندگی کنم. همه‌ی عمرم بودید و شتیدمتان. حالا چکار کنم؟ چطور ادامه دهم؟ چطور بمانم؟ چطور عادت کنم؟! چطور بگویم… خداحافظ!

پ‌ن: عنوان، اشاره دارد به دیالوگ معروفی از همفری بوگارت در نقش «ریک» در شاهکار فراموش‌ناشدنی «کازابلانکا». استاد حسین عرفانی، برای ما معنای چهره‌ی کلارک گیبل، مورگان فریمن، همفری بوگارت، ساموئل ال جکسن و بسیاری از ستارگان سینما بود. خاموش شد… دریغ!

Let’s block ads! (Why?)

بازدید: 11

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.