ماینینگ ابری رمز ارز چیا هم از راه رسید؛ آیا قیمت هارد دیسک و SSD کاهش می یابد؟

شرکت Backblaze که در زمینه ذخیره سازی ابری اطلاعات فعالیت دارد به تازگی امکان ماینینگ یا استخراج ابری رمز ارز چیا را فراهم کرده است. با استفاده از این سرویس کاربران می توانند با پرداخت هزینه ای مشخص، فضای ذخیره سازی موردنیاز برای استخراج این رمز ارز را تهیه کرده و سپس فرآیند ماینینگ رمز ارز چیا را آغاز کنند. اما آیا این سرویس می تواند سرعت افزایش قیمت هارد دیسک ها را کاهش دهد؟

شرکت Backblaze امروز اعلام کرد که در جدیدترین سرویس خود به کاربران اجازه می دهد به صورت ابری به استخراج رمز ارز چیا بپردازند. در این سرویس کاربران باید در هر ماه به ازای هر ترابایت حافظه ذخیره سازی چیزی در حدود 5 دلار بپردازند و سپس با استفاده از این حافظه نسبت به استخراج این رمز ارز اقدام کنند. انتظار می رود این سرویس سبب شود که شیب تند افزایش قیمت حافظه های ذخیره سازی کمی کندتر شود؛ چرا که این سرویس به کاربران کمک می کند که بدون دردسر و هزینه های نگهداری به استخراج رمز ارز چیا بپردازند.

بررسی ها نشان می دهد که در حال حاضر می توان با در اختیار داشتن یک ترابایت فضا برای استخراج رمز ارز چیا، در هر ماه درآمدی در حدود 6.43 دلار داشت. البته باید توجه داشت که این میزان درآمد به ظرفیت شبکه وابستگی مستقیم دارد و ممکن است در طی ماه های آینده کاهش پیدا کند. Backblaze اعلام کرده است که در حال حاضر هر کاربر می تواند در این سرویس حداکثر 100 ترابایت فضا را خریداری کند.

این سرویس در حالی از سوی شرکت Backblaze فراهم آمده است که در حال حاضر بسیاری از مراکز ذخیره سازی ابری اطلاعات در قوانین خود تغییراتی را صورت داده اند تا کاربران امکان استفاده از آن ها برای استخراج رمز ارز چیا را نداشته باشند. از سوی دیگر، چندی پیش بخشی از تولید کنندگان هارد دیسک ها نیز به کاربران خود اعلام کردند که در صورت استفاده از این محصولات برای استخراج رمز ارز امکان استفاده از گارانتی و ضمانت تعویض آن ها وجود ندارد.

رمز ارز چیا به دلیل اینکه نسبت به دیگر رمز ارزها همچون بیت کوین و اتریوم خطرات زیست محیطی کمتری دارد در طی ماه های اخیر مورد توجه بسیاری از کاربران و سرمایه گذاران حوزه رمز ارز قرار گرفته است. برخلاف بسیاری از رمز ارزها که مبتنی بر مدل Proof Of Work هستند، رمز ارز چیا براساس مدل Proof of Time و Space طراحی شده است. به همین دلیل برای استخراج این رمز ارز به انرژی مصرفی پایینی نیاز است و کاربران به تجهیزات پیچیده سخت افزاری نیاز ندارند.

در این مدل کاربرانی که بتوانند بیشترین ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات را فراهم کنند شانس بیشتری برای استخراج رمز ارز خواهند داشت. به همین دلیل فراهم کردن ظرفیت بالاتری از حافظه به استخراج سریع تر و بیشتر این رمز ارز منجر خواهد شد. در طی ماه های اخیر تعداد استخراج کنندگان و ظرفیت شبکه رمز ارز چیا به میزان خیره کننده ای افزایش پیدا کرده است و همین موضوع سبب شده قیمت هارد دیسک ها و حافظه های SSD به میزان قابل توجه ای افزایش پیدا کند.

در حال حاضر ظرفیت شبکه رمز ارز چیا به چیزی در حدود 24 Exbibytes می رسد. با توجه به اینکه هر Exbibytes برابر است با 1.15e+6 ترابایت، باید گفت که هم اکنون حجم عظیمی از هارد دیسک ها و حافظه های ذخیره سازی برای استخراج این رمز ارز به کار گرفته شده اند. این موضوع سبب شده است که دو شرکت وسترن دیجیتال و سیگیت با افزایش ظرفیت تولید خود به منظور پاسخگویی به نیازهای این بازار اقدام کنند.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *