ماه نورد تبدیل شونده ژاپنی به ماه می‌ رود

فیلم Transformers را دیده‌اید؟ حتما به خاطر دارید که ربات‌های این فیلم در چند مرحله از یک ماشین یا هواپیما، به ربات‌ تبدیل می‌شدند. حال همین موضوع الگوی دانشگاه‌های ژاپنی و شرکت سونی شده تا اولین ماه نورد تبدیل شونده ژاپنی به ماه برود. برای جزئیات بیشتر با ما همراه باشید.

دلایل تولید ماه نورد تبدیل شونده ژاپنی

آژانس‌های فضایی کشور‌های مختلفف در طی سال‌های گذشته مریخ نوردهایی را به فضا فرستاده‌اند تا از آن‌ها برای کاوش سطح سیاره‌هایی که روی آن فرود می‌آیند استفاده کنند. شکل و مشایل بیشتر این مریخ نورد‌‌ها مانند چهار چرخ متحرک کوچک است، اما ژاپن تصمیم گرفته تا این رویکرد را تغییر دهد. بر اساس گزارش خبرگزاری The Bytes، آژانس فضایی ژاپن اعلام کرده که با همکاری سونی، دانشگاه دوشیشا و چند دانشگاه دیگر در نظر دارد تا از رباتی به شکل یک توپ برای کاوش سطح ماه استفاده کند. این ربات در ابتدای رسیدن به سطح مورد نظر به شکل یک توپ است اما پس از مستقر شدن، به شمایل بعدی خود تبدیل خواهد شد تا تصاویر کاملی از سطح ماه جمع آوری کند. نکته قابل توجه این است که این همکاری از سال 2016 آغاز شده است.

شرکت سونی وظیفه توسعه فناوری کنترل این ربات را بر عهده خواهد داشت، در حالی که دانشگاه دوشیشا و … برای توسعه طرح تبدیل شوندگی کمک خواهند کرد. این طرح مفهومی یک ایده جالب است که می‌تواند در ماموریت‌های بعدی به تکامل برسد (دلیل آن هم کوچک‌تر شدن ربات‌ها و قابل حمل‌تر شدن آن‌هاست. در نظر بگیرید که هر چه قدر یک ربات فضای کمتری را اشغال کند، شاید بتوان تعداد بیشتری از آن را با یک موشک به ماموریت فرستاد). طبق پیش بینی‌ها این ربات در سال اینده میلادی آماده آزمایشات اولیه خواهد شد. بنابراین باید صبر کنیم تا ببینیم به کجا خواهد رسید.

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *