فهرست بستن

لپ تاپ 14 اینچی ریزر با پردازنده AMD و گرافیک های رده پائین انویدیا

در وجود نسخه Max-Q گرافیک RTX 3070 انویدیا در تاپ 14 اینچی ریزر که قرار است با بدنه باریک و وزنی سبک به زودی معرفی شود، احتمالا این دستگاه از نظر پیکربندی گرافیکی فقط گرافیک TGP سطح پائین‌تر را دریافت خواهد کرد. این در حالیست که معمولا ریزر لپ تاپ‌های گیمینگ خود را با نسخه‌هایی مجهز به گرافیک‌های رده بالای انویدیا همراه می کند. بنابراین بعید نیست که سازنده بزرگ امریکایی کانفیگی از این دستگاه را با نیز با گرافیک RTX 3080 Max-Q به منظور رقابت با نسخه‌های Max-Q لپ تاپ های Legion 5 Pro و Legion 77 لنوو و رقبای سطح بالای این چنینی آماده کند.

طبق اطلاعاتی هفته گذشته به بیرون درز کرد، مطلع هستیم که ریزر بالاخره لپ تاپ‌های مبتنی بر پلتفرم AMD خود را به زودی وارد بازار خواهد کرد. یکی از کانفیگ‌های لو رفته این دستگاه ها، ترکیبی از پردازنده R9 5900HX به همراه پردازنده گرافیکی RTX 3060 بوده است. در حالی که ریزر از جمله معدود سازندگان لپ تاپ بود که زمان طولانی مدتی به اینتل وفادار ماند، اما R9 5900HX از نظر عملکرد و راندمان در مقایسه با پردازنده‌های موبایل اینتل ارزش بالاتری دارد. بدین ترتیب ریزر نیز تصمیم به استفاده از پردازنده‌های AMD در لپ تاپ‌های خود گرفته است. لپ تاپ PI411 ریزر که در بنچمارک 3DMark Time Spy قرار گرفته تصور می‌شود یکی از آن مدل‌های سبک و باریک باشد که در عمل نمی‌تواند از گرافیک های TGP بالا پشتیبانی کند.

لپ تاپ 14 اینچی ریزر با پردازنده AMD

لپ تاپ 14 اینچی ریزر با پردازنده AMD

اگر چه RTX 3060 یک تراشه گرافیکی قدرتمند محسوب می‌شود اما نمی‌توان آن را بین GPUهای رده بالا قرار داد. ضمنا اینکه در بنچمارکی جدید، کانفیگ دیگری از این لپ تاپ با گرافیک قدرتمندتری از انویدیا در دیتابیس بنچمارک 3DMark رویت شده است. کانفیگ جدیدی از لپ تاپ PI411 ریزر با پردازنده R9 5900HX به همراه گرافیک RTX 3070 Max-Q در 3DMark مشاهده شده، بنابراین اکنون می‌دانیم که نسخه‌های TGP متعددی از گرافیک‌های موبایل RTX 3000 وجود دارند و دست کم سه نسخه Max-Q از RTX 3060 و 4 نسخه از RTX 3060 Max-Q در کار است.

همچنین پای یک نسخه Max-Q از RTX 3080 نیز در میان است. از آنجایی که ریزر از لپ تاپ 14 اینچی خود به عنوان سبک‌ترین و باریک‌ترین مدل‌های گیمینگ یاد می‌کند، بعید است که به سراغ گرافیک‌های رده بالا برود. مگر اینکه چاره‌ای برای سیستم خنک کننده دستگاه‌ها بیاندیشد. در غیر این صورت RTX 3070 Max-Q احتمالا رده بالاترین گرافیکی خواهد بود که در لپ تاپ 14 اینچی این کمپانی به کار گرفته خواهد شد. بنابراین ارائه نسخه‌ای با RTX 3080 Max-Q در هاله‌ای از ابهام است.

ریزر نسخه ارزان قیمت لپ تاپ گیمینگ Blade 15 را معرفی کرد

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *