فهرست بستن

قیمت واکسن کرونا مدرنا مشخص شد (+هزینه واکسیناسیون مردم ایران)

اخیراً شرکت بیوتکنولوژی مدرنا اعلام کرد که واکسن خود را به آخرین مرحله‌ی کار آزمایی بالینی رسانده و در آزمایش‌های اولیه حدود 95 درصد اثربخشی داشته است. حال مدیر عامل این شرکت هزینه نهایی واکسن کرونا را بر اساس میزان سفارش دولت‌ها اعلام کرده است.

امروز آقای استفان بنسل، مدیر عامل شرکت مدرنا در مصاحبه‌ای با هفته نامه آلمانی Welt am Sonntag اعلام کرد که هزینه واکسن کرونا برای دولت‌ها بین 25 تا 37 دلار خواهد بود. آقای بنسل در مصاحبه خود اعلام کرد که هزینه واکسن ما تقریباً مشابه واکسن آنفولانزا است که بین 10 تا 50 دلار است.

در روز دوشنبه یکی از مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرد که کمیسیون اروپا برای تهیه میلیون‌ها دوز از واکسن کرونا را با قیمت زیر 25 دلار با شرکت مدرنا در حال مذاکره است. مدیر عامل مدرنا اعلام کرد که در حال حاضر هیچ قراردادی میان شرکت ما و اتحادیه اروپا امضا نشده است، اما برای دستیابی به یک توافق مشترک در حال رایزنی با مقامات اروپایی هستیم.

در حال حاضر واکسن‌های مدرنا و فایزر در مراحل پایانی آزمایش‌های خود قرار دارند و دنبال کسب مجوزهای لازم را از رگولاتوری ایالات متحده و سازمان غذا و داروی این کشور (FDA) هستند. مذاکرات مقامات اتحادیه اروپا با شرکت مدرنا برای دریافت واکسن از ماه ژوئیه سال جاری میلادی آغاز شده است، اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌اند.

اخیراً یکی از داوطلبان دریافت واکسن کرونا در مصاحبه‌ای از عوارض جانبی واکسن مدرنا صحبت کرده است. به گفته این شخص، واکسن کرونا مدرنا عوارض جانبی نگران کننده‌ای ندارد و مشابه واکسن‌های دیگر عمل می‌کند.

هزینه تهیه واکسن کرونا برای تمام جمعیت ایران چقدر است؟

سرخک یکی از مسری ترین بیماری های تاریخ است که برای محافظت جمعیت در برابر آن باید بین 92 تا 95 درصد واکسینه شوند، بنابراین اگر فرض را بر این بگیریم که 90 درصد جمعیت کشور علیه کرونا با واکسن مدرنا واکسینه شوند، هزینه آن بین 1.8 تا 2.2 میلیارد دلار خواهد بود.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *