قایق خودران در آمستردام تست شد

چند سالی است که آمستردام به دنبال راهی برای کاهش ترافیک خیابان‌های شلوغ خود است اما مهمترین راه رفت و آمد در این شهر خیابان‌های آن نیست، بلکه رودخانه‌ها و کانال‌های این شهر است. مردم این شهر پیش از استفاده از جاده‌های باریک و ماشین‌های دیزلی، از قایق و این کانال‌ها برای رفت و آمد‌ها استفاده می‌کردند. حال موسسه متروپولیتن آمستردام با همکاری چند نهاد دیگر نمونه اولیه قایق خودران در آمستردام را تست کرد. برای جزئیات بیشتر با ما همراه باشید.

جزئیات توسعه قایق خودران در آمستردام

شهر آمستردام از نزدیک به 100 کیلومتر کانال و آبراه تشکیل شده است که بر روی آن قایق‌های فراوانی غوطه‌ور هستند. جالب است بدانید که بسیاری از خدمات شهری مانند حمل و نقل مسافر و جمع آوری زباله نیز توسط قایق‌ها انجام خواهد شد. به همین دلیل ایده قایق خودران در این شهر بسیار منطقی به نظر می‌رسد. به همین سبب موسسه متروپولیتن آمستردام به همراه موسسه فناوری ماساچوست در حال توسعه طرحی هستند تا بر اساس آن مسیریابی و حرکت قایق‌ها را به صورت اتوماتیک انجام دهد.

استفان ون دیک، مدیر فناوری موسسه آمستردام اعلام کرد که این فناوری برای بندرها و مکان‌هایی که تعداد زیادی از شناورها در حال رفت و آمد هستند بسیار کارآمد عمل می‌کند. در این مکان‌ها و موقعیت‌ها شما می‌توانید با استفاده از سیستم خودمختار ما، ایمنی منطقه خود را به صورت 24 ساعت شبانه روز تامین کنید. مرحله بعدی آن است که این شناورها بتوانند در ترافیک وحشتناک کانال‌های آب آمستردام مانور دهند. این قایق خودران که Roboats نام دارد از یک موتور نارنجی رنگ و باتری استفاده می‌کند و همزمان می‌تواند تا 4 سرنشین‌ را جابجا کند. فعلا این قایق‌ها با سرعت 7 کیلومتر در ساعت در این کانال‌ها جابجا می‌شوند.

تمامی این قایق‌های خودران توسط یک کامپیوتر هدایت می‌شوند که داده‌های دوربین‌ها و حسگرهای کانال‌ها را اسکن و پردازش می‌کند و اشیاء ساکن و متحرک را شناسایی می‌کند. سپس مسیر را برای تمام قایق‌ها تعریف می‌کند. ون دیک در ادامه اذعان داشت که با تمام وزارت‌خانه‌ها و مراجع قانونی در حال مذاکره هستیم تا موانع توسعه این پروژه را برطرف کنیم و به زودی شاهد استفاده آن در کانال‌های  آمستردام باشیم.

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *