فهرست بستن

قابلیت کاربردی و جدید ویندوز؛ آرشیو کردن برنامه‌ها برای آزادسازی حافظه

مدت‌هاست همه به‌دلیل مشکلات عجیب و غریبی که آپدیت‌های ویندوز 10 برای سیستم‌شان بوجود آورده است، از بروزرسانی‌های مایکروسافت فراری‌اند. اما طبق خبرهای جدید مایکروسافت قصد دارد قابلیت کاربردی را به ویندوز 10 اضافه ‌کند که شاید نظر برخی از کاربران را در مورد بروزرسانی ویندوز 10 برگرداند.

ردموندی‌ها قرار است قابلیت جدیدی با نام «آرشیو برنامه‌ها» (Archive apps) را به ویندوز اضافه کرده که با آرشیو کردن اپلیکیشن‌های کم‌استفاده، فضای ذخیره‌سازی سیستم را مقداری آزاد می‌کند. این قابلیت در بروزرسانی نسخه‌ی 20201 ویندوز 10 قرار دارد. با وجود اینکه مایکروسافت در توضیحات این بروزرسانی حرفی از این قابلیت نزده اما قابلیت آرشیو برنامه‌ها به‌صورت خودکار پس از بروزرسانی ویندوز فعال می‌شود.

همانطور که می‌دانید بسیاری از اپلیکیشن‌های کنونی از اینترنت استفاده می‌کنند و اگر قابلیت آرشیو برنامه‌ها فعال باشد، ویندوز 10 برنامه‌های کم‌استفاده را حذف کرده تا هم حافظه‌ی سیستم مقداری خالی شود و هم پهنای باند اینترنت کاربر آزادتر شود. این فرآیند فایل‌ها و اطلاعات برنامه‌های آرشیو شده را به‌صورت محلی یا در کلاد (Cloud) ذخیره می‌کند، سپس هرگاه به این برنامه‌ها نیاز داشتید ویندوز فایل‌ها مربوط به آنها را دانلود کرده و به‌صورت خودکار نصب و اجرا می‌کند.

این قابلیت را شما نیز می‌توانید در تنظیمات (Settings) > برنامه‌ها (Apps) > برنامه‌ها و قابلیت‌ها (Apps & features) فعال یا غیر فعال کنید. البته سیستم‌عامل iOS اپل مدت‌هاست از یک قابلیت مشابه برای آزادسازی فضای ذخیره‌سازی سیستم کاربر استفاده می‌کند و قابلیت جدید ویندوز 10 را می‌توان به نوعی تقلید از اپل و قابلیت‌های سیستم‌عامل iOS دانست.

archive-apps-windows-10.jpg

لازم به‌ذکر است که این تنها قابلیت مربوط به بهینه‌سازی حافظه‌ی سیستم نیست که مایکروسافت برای ویندوز 10 در نظر گرفته است؛ اگر به یاد داشته باشید در نسخه‌ی 19603 بروزرسانی ویندوز 10، مایکروسافت یک ابزار تحلیل فضای ذخیره‌سازی به ویندوز اضافه کرد. این قابلیت فایل‌های حجیم و بی‌استفاده‌، اپلیکیشن‌های کم‌مصرف و فایل‌هایی که برای نگه‌داری در کلاد آپلود کرده‌اید را مشخص کرده و به شما گزینه‌ی حذف آن‌ها از ویندوز را می‌دهد.

شما نیز اگر این بروزرسانی ویندوز را دریافت کرده باشید، می‌توانید به این قابلیت مشابه تصاویر زیر در قسمت «فضای ذخیره‌سازی» (Storage) در تنظیمات ویندوز دسترسی یافته و از آن برای حذف فایل‌های بی‌استفاده‌ی سیستم خود استفاده کنید.

see-cleanup-recommendations-windows-10-option.jpg

delete-temporay-files-disk-analyzer-windows-10.jpg

remove-unused-apps-storage-analyzer-windows-10.jpg

مایکروسافت قابلیت آرشیو برنامه‌ها را فعلاً برای تست و آزمایش در اختیار ویندوز اینسایدرها قرار داده و انتظار می‌رود ردموندی‌ها این قابلیت را همزمان با انتشار آپدیت‌ مربوط به آن معرفی کنند.

نظر شما در مورد اضافه شدن این قابلیت به ویندوز 10 چیست، آیا برای کاربران کارآمد خواهد بود یا مانند بسیاری دیگر از بروزرسانی‌ها موجب آزار و اذیت کاربران می‌شود؟

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *