قابلیت های امنیتی سیستم عامل هارمونی هواوی را بشناسید

باوجود تمامی مزایای اندروید، سیستم عامل از امنیت بالایی برخوردار نیست و این موضوع ریشه در معماری آن دارد. اما هواوی از همان شروع توسعه هارمونی توجه ویژه‌ای به امنیت و حفاظت از حریم خصوصی کاربران داشته است. در این مطلب قابلیت های امنیتی سیستم عامل هارمونی و برتری آن نسبت به اندروید را با شما در میان خواهیم گذاشت.

افراد مجاز؛ اطلاعات مجاز؛ دستگاه‌های مجاز

هواوی در طراحی HarmonyOS از سیستم امنیتی همه جانبه‌ای استفاده کرده است که تضمین می‌کند تنها افراد مجاز آن هم فقط به اطلاعات متعلق به خود دسترسی داشته باشند. بدین ترتیب افراد غیرمجاز به داده‌های شخصی کاربران دسترسی نخواهند داشت. اما چطور چنین چیزی امکانپذیر شده است؟

این مکانیزم امنیتی که به عنوان «احراز هویت مشارکتی» شناخته می‌شود، تضمین می‌کند که تنها کاربران مجاز قادر خواهند بود به وسایل خود دسترسی پیدا کنند و جلوی دسترسی‌های غیرمجاز را می‌گیرد.

همچنین دستگاه‌ها تنها زمانی قادر به عضویت در یک Super Device خواهند بود که تأیید امنیتی را با موفقیت طی کنند و دارای قابلیت‌های امنیتی برای محافظت از داده‌های کاربر نیز باشند. به لطف مکانیزم‌های امنیتی پیشرفته که در هارمونی پیاده‌سازی شده است، اگر یک دستگاه مورد حمله قرار بگیرد یا کنترل آن به دست افراد غیرمجاز بیفتد، بلافاصله این دستگاه از Super Device خارج می‌شود تا داده‌های کاربر با تهدید روبرو نشود.

ازسوی دیگر،HarmonyOS  تنها به دسترسی تجهیزات و افراد مجاز به داده‌ها بسنده نمی‌کند؛ بلکه در این سیستم‌عامل، داده‌ها نیز طبقه‌بندی می‌شوند. در Super Device تنها وسایلی که امنیت آنها مورد اطمینان باشد (آن هم کاملاً بسته به ضریب امنیتی) قادر به دسترسی به داده‌ها خواهند بود و وسایل با امنیت پایین‌تر بدون اجازه کاربر به داده‌های با طبقه‌بندی امنیتی بالاتر دسترسی نخواهند داشت. همچنین در این سیستم عامل، دستگاه‌های با امنیت پایین‌تر قادر به کنترل دستگاه‌های با امنیت بالاتر نیستند.

به این ترتیب وسایل غیر ایمن و غیر مطمئن هرگز اجازه دستیابی به داده‌های حساس کاربر را نخواهند داشت و حتی اگر مورد حمله قرار بگیرند، تهدید امنیتی جدی متوجه داده‌های شخصی نخواهد بود.

اپ گالری هواوی، فروشگاهی امن برای دانلود بازی و اپلیکیشن

سیستم عامل هارمونی راهکاری جامع برای اطمینان از امنیت اپلیکیشن‌ها دارد و کاربران با خیال آسوده می‌توانند اپلیکیشن‌ها و بازی‌های دلخواه خود را از طریق فروشگاه نرم‌افزاری AppGallery نصب کنند. تنها در صورتی اپلیکیشن‌ها مجوز انتشار بر روی فروشگاه AppGallery را پیدا می‌کنند که امنیت آن‌ها به طور کامل بررسی شده باشد. در واقع امکان انتشار اپلیکیشن‌ها بدون بررسی جامع آنها در اپ‌گالری وجود ندارد.

برای انتشار یک برنامه بر روی AppGallery پیش از هر چیز باید هویت توسعه‌دهندگان یا ناشر آن احراز شود. سپس اپلیکیشن‌ها تحت بررسی جامع قرار می‌گیرند و از نظر وجود هرگونه کُد مخرب، حفره امنیتی، بدافزار و نقض حریم خصوصی کاربران، بررسی می‌شوند.

قابلیت های امنیتی سیستم عامل هارمونی

علاوه‌بر قوانین سخت‌گیرانه فروشگاه AppGallery برای انتشار اپلیکیشن‌ها و نظارت دائمی بر رفتار توسعه‌دهندگان، خود سیستم عامل HarmonyOS نیز اپلیکیشن‌ها را هنگام نصب از نظر آلوده نبودن به هرگونه کُد مخرب بررسی می‌کند. همچنین این سیستم عامل هواوی، دارای فناوری‌های پیشرفته مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند تهدیدهای ناشناخته را شناسایی و متوقف کند.

آنچه که اشاره شد تنها ادعاهای هواوی نیستند و رویه‌ی امنیتی فروشگاه AppGallery و همچنین سیستم عامل HarmonyOS موفق به کسب تأییدیه‌های معتبر شده‌اند. برای نمونه هسته امنیتی TEE OS بکار رفته در HarmonyOS گواهی + EAL5 را اخذ کرده که بالاترین گواهی برای هسته سیستم عامل‌های تجاری است. خود سیستم عامل HarmonyOS  نیز دارای گواهی + EAL4 است که امنیت آن را تأیید می‌کند.

با Pure Mode امنیت بالاتری را تجربه کنید

یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته امنیتی سیستم عامل هواوی، حالت پی‌یور (Pure Mode) است.  در این حالت که فعال‌سازی آن توسط کاربر انجام می‌شود، امکان نصب اپلیکیشن تنها از طریق مارکت اپ گالری میسر خواهد بود. بدین ترتیب کاربران در برابر نصب برنامه تأیید نشده از مارکت‌های متفرقه و … محافظت خواهند شد. با استفاده از این قابلیت کاربران می‌توانند اطمینان داشته باشند که تنها اپلیکیشن‌های مورد تأیید بر روی گوشی آنها اجرا می‌شود و در دستگاه آنها خبری از اپ‌ها ناامن نخواهد بود.

قابلیت های امنیتی سیستم عامل هارمونی

هواوی در طراحی HarmonyOS از همان ابتدا به امنیت آن توجه کامل داشته و در همکاری با نهادهای استانداردسازی معتبر جهانی نظیر GSMA و ETSI، یک سیستم عامل امن‌ طراحی کرده است. امنیت بالای HarmonyOS نسبت به اندروید تنها یک ادعا نیست و این سیستم عامل بالاترین تأییدیه‌های امنیتی در دنیای سیستم عامل‌های تجاری را کسب کرده است.

با اولویت‌هایی که هواوی در حفظ امنیت و حریم خصوصی در نظر گرفته است، کاربران سیستم عامل هارمونی می‌توانند با اطمینان خاطر از گجت‌های دیجیتال خود استفاده کرده و نگرانی کمتری نسبت به داده‌ها و اطلاعات شخصی و حساس خود داشته باشند.

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *