فیلم اکشن «مرد ساده‌لوح» گیشه‌ی تابستانی را با فروشی ناامیدکننده آغاز کرد (باکس آفیس هفته)

«مرد ساده‌لوح» (The Fall Guy) فیلم اکشن کمدی محصول کمپانی یونیورسال به کارگردانی دیوید لیچ و بازی رایان گاسلینگ و امیلی بلانت با فروشی به مبلغ ۲۸.۵ میلیون دلار از ۴۰۰۲ سالن نمایش در آمریکای شمالی، اندکی پایین‌تر از انتظارات ظاهر شد. پیش‌بینی می‌شد فیلم در طول این هفته، حداقل ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار فروش داشته باشد. مشکل اینجاست که هزینه ساخت فیلم ۱۴۰ میلیون دلار بوده، بنابراین برای جبران هزینه‌ها در اکران سینمایی، نیاز به بازخورد مثبت تماشاگران و فروش قابل توجه در گیشه بین‌المللی دارد. «مرد ساده‌لوح» در بازارهای بین‌المللی نیز به فروش ۲۵.۴ میلیون دلار دست یافت و مجموع فروش جهانی خود را به ۶۵.۴ میلیون دلار رساند.

با وجود شروع کم‌جان، هنوز امید وجود دارد که فیلم «مرد ساده‌لوح» در هفته‌های آینده بتواند به نمایش خود ادامه دهد. دلیل این امید، موفقیت فیلم قبلی دیوید لیچ، یعنی تریلر اکشن جاسوسی «قطار سریع‌السیر» (Bullet Train) با بازی برد پیت در سال ۲۰۲۲ است که بر موانع مشابه فروش گیشه غلبه کرد. این فیلم با بودجه‌ی ۹۰ میلیون دلاری، اکران آرامی با درآمد ۳۰ میلیون دلار در ماه آگوست داشت اما در نهایت به فروش داخلی ۱۳۰ میلیون دلار و فروش جهانی ۲۳۹ میلیون دلار رسید.

با این وجود تماشاگران و منتقدان نظر مثبتی نسبت به فیلم داشته‌اند و امتیاز  A- در سینما اسکور و ۸۳٪ در راتن تومیتوز به فیلم تقدیم کردند. فیلم «مرد ساده‌لوح»، رایان گاسلینگ را در نقش یک بدلکار سابق دنبال می‌کند که برای نجات یک فیلم پرهزینه استودیویی که کارگردانی آن بر عهده‌ی دوست‌دختر سابقش (امیلی بلانت) است، به دنبال یک ستاره‌ی سینمای گمشده (آرون تیلور جانسون) می‌گردد.

نکته‌ی قابل توجه این که برای اولین بار در بیش از یک دهه، هیچ فیلم مارولی برای غوغا به پا کردن در گیشه‌ی تابستانی وجود ندارد. بنابراین مقایسه با این هفته در سال ۲۰۲۳ که «نگهبانان کهکشان، بخش ۳» (Guardians of the Galaxy Vol. 3) با ۱۱۸ میلیون دلار کار خود را آغاز کرده بود دشوار است. این افتتاحیه ضعیف‌ترین شروع فصل اکران فیلم‌های پرفروش ۱۵ سال گذشته است.

در حال حاضر، گیشه داخلی نسبت به سال ۲۰۲۳ بیش از ۲۰ درصد و نسبت به ۲۰۱۹ حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است و سینماها برای پر کردن صندلی‌ها در چهار ماه آینده به اکران فیلم‌هایی مانند «ددپول و ولورین» (Deadpool & Wolverine)، «من نفرت‌انگیز ۴» (Despicable Me 4) و «درون و بیرون ۲» (Inside Out 2) به شدت نیاز دارند. «ددپول و ولورین» قرار بود در تاریخ ۳ می، فصل اکران فیلم‌های پرفروش را آغاز کند، اما به دلیل اعتصاب نویسندگان و بازیگران سال گذشته به تعویق افتاد.

به افتخار روز چهارم می (یا همان روز جنگ ستارگان)، دیزنی و لوکاس‌فیلم «جنگ ستارگان: تهدید شبح» (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace) محصول سال ۱۹۹۹ را دوباره روانه‌ی پرده بزرگ کردند که موفق به کسب ۸ میلیون دلار فروش از ۲,۶۰۰ سالن شد. کسب مقام دوم برای فیلمی ۲۵ ساله که به طور گسترده در خانه قابل تماشا است، دستاورد قابل توجهی به حساب می‌آید. «تهدید شبح» همچنین با ۶.۴ میلیون دلار فروش در سطح بین‌المللی، مجموع فروش خود را به ۱۴.۵ میلیون دلار در سراسر جهان رساند.

فیلم «تاروت»

فیلم «تاروت»

«چلنجرز» (Challengers) که هفته‌ی گذشته با ۱۵ میلیون دلار در رتبه‌ی اول قرار گرفته بود، در دومین هفته اکران خود با افت ۴۹ درصدی نسبت به افتتاحیه‌اش و فروش ۷.۶۴ میلیون دلاری به جایگاه سوم سقوط کرد. این فیلم به کارگردانی لوکا گوادانینو و محصول آمازون ام‌جی‌ام استودیوز پس از ۱۰ روز اکران، ۲۹.۴۶ میلیون دلار فروش داشت. «چلنجرز» بودجه‌ی قابل توجهی در حدود ۵۵ میلیون دلار دارد، بنابراین برای توجیه این رقم نیاز به ادامه‌ی عملکرد خوب در گیشه دارد.

هرچند فیلم «مرد ساده‌لوح» به راحتی در صدر جدول قرار گرفت، اما تنها تازه‌وارد این هفته نبود. فیلم ترسناک کم‌هزینه «تاروت» (Tarot) محصول سونی و اسکرین جم با فروش ۶.۵ میلیون دلار از ۳,۱۰۴ سالن نمایش در جایگاه چهارم قرار گرفت. این فیلم همچنین با ۳.۷ میلیون دلار در بازارهای بین‌المللی به نمایش درآمد و مجموع فروش جهانی خود را به ۱۰.۲ میلیون دلار رساند.

با وجود اینکه فروش داخلی فیلم در هفته اول به ۱۰ میلیون دلار نرسیده است، اما با توجه به بودجه ساخت ۸ میلیون دلاری و هزینه‌های کم بازاریابی، شروع بدی هم محسوب نمی‌شود. «تاروت» داستان فراطبیعی گروهی از دوستان که با یک دسته کارت تاروت نفرین‌شده شیطان را آزاد می‌کنند، نقدهای بسیار ضعیفی دریافت کرد و امتیاز ضعیف C- در سینما اسکور و امتیاز فاجعه‌آمیز ۱۲٪ در راتن تومیتوز بدست آورد که باعث کم‌رنگ شدن تبلیغات شفاهی از سوی مخاطبان می‌شود.

«گودزیلا و کونگ: امپراطوری جدید» (Godzilla x Kong: A New Empire) با فروش ۴.۵ میلیون دلاری در ششمین هفته اکرانش، در رتبه پنج جدول قرار گرفت. این فیلم هیولایی تاکنون ۱۸۸ میلیون دلار در داخل آمریکا و ۵۴۶ میلیون دلار در سطح جهان فروخته است و به دومین فیلم پرفروش سال تبدیل شده است.

در جای دیگر جدول «جنگ داخلی» (Civil War) محصول A24 با فروش ۳.۵ میلیون دلاری در چهارمین هفته‌ی نمایش، مجموع فروش آمریکای شمالی خود را به ۶۲ میلیون دلار رساند و در رتبه ششم نشست. این فیلم در حال نزدیک شدن به رقم ۱۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان است و هم اکنون به عنوان دومین فیلم بزرگ تاریخ این استودیوی مستقل شناخته می‌شود. این خبر خوبی است چرا که «جنگ داخلی» با بودجه‌ی ۵۰ میلیون دلاری، پرهزینه‌ترین فیلم A24 تا به امروز به شمار می‌رود.

درام «قهرمان گمنام» (Unsung Hero) که داستان شکل‌‎گیری یک گروه موسیقی را روایت می‌کند، در هفته دوم اکران تنها ۳ میلیون دلار فروخت و به رتبه هفتم سقوط کرد. این فیلم به کارگردانی جوئل اسمال‌بول و ریچارد رمزی که نقش پدرش را ایفا می‌کند، تا کنون ۱۳.۱۴ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش داشته است که با توجه به بودجه ۶ میلیون دلاری جای نگرانی برای جبران هزینه‌هایش ندارد.

انیمیشن محبوب «پاندای کونگ‌فوکار ۴» (Kung Fu Panda 4) در نهمین هفته اکران همچنان جای خود را در بین ده فیلم اول باکس آفیس حفظ کرده است و این هفته با ۲.۴ میلیون دلار هشتم شد و مجموع درآمد خود را در آمریکای شمالی به ۱۸۸.۳۴ میلیون دلار رساند.

فیلم ترسناک «ابیگیل» (Abigail) نهمین عنوان این هفته است. این فیلم در سومین هفته اکران ۲.۳ میلیون دلار فروش داشت و در مجموع ۲۲.۷۹ میلیون دلار در جدول داخلی بدست آورد.

و در نهایت فیلم «شکارچیان روح: امپراتوری یخ‌زده» (Ghostbusters: Frozen Empire) در هفتمین هفته اکران ۱.۸ میلیون دلار فروخت و مجموع درآمد داخلی خود را ۱۰۹.۹۰ میلیون دلار رساند.

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
مرد ساده‌لوح
The Fall Guy
۱ ۲۸.۵۰ ۲۸.۵۰
جنگ ستارگان: تهدید شبح
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
۱ ۸.۰۸ ۸.۰۸
چلنجرز
Challengers
۲ ۷.۶۴ ۲۹.۴۶
تاروت
Tarot
۱ ۶.۵۰ ۶.۵۰
گودزیلا و کونگ: امپراتوری جدید
Godzilla x Kong: The New Empire
۶ ۴.۵۰ ۱۸۸.۰۶
جنگ داخلی
Civil War
۴ ۳.۵۵ ۶۲.۰۰
قهرمان گمنام
Unsung Hero
۲ ۳.۰۰ ۱۳.۱۴
پاندای کونگ‌فوکار ۴
Kung Fu Panda 4
۹ ۲.۴۰ ۱۸۸.۳۴
ابیگیل
Abigail
۳ ۲.۳۰ ۲۲.۹۷
شکارچیان روح: امپراتوری یخ‌زده
Ghostbusters: Frozen Empire
۷ ۱.۸۰ ۱۰۹.۹۰

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است و فروش داخلی فیلم‌ها در آمریکای شمالی را شامل می‌شود.

منبع: boxofficemojo

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.