فهرست بستن

فیلتر سایت پیوندها 5 رأی مثبت در کمیته فیلترینگ آورد

محمدجواد آذری جهرمی، پایه ثابت روم‌های گفتگو در کلاب هاوس، در جدیدترین اظهارات خود در خصوص فیلترینگ اعلام کرد که فیلتر سایت پیوندها 5 رأی مثبت آورده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته در خصوص روند فیلترینگ در کشور توضیحاتی ارائه کرد. او در اظهارات خود عنوان کرد که کمیته فیلترینگ متشکل از دادستانی، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سازمان تبلیغات و وزارت ارشاد  بوده که در آن مکانیزمی برای رأی‌گیری آنلاین در جریان است. 5 عضو این کارگروه متشکل از 3 عضو غیر دولتی و 2 عضو دولتی است. او در ادامه گفت:

“در دولت دهم، در آنجا مکانیزمی برای رای‌گیری آنلاین گذاشتند. ما از اول گفتیم این روال غیر قانونی است. این فرآیند روالی شد که سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را تحت عنوان منافی عفت بارگذاری می‌کردند و با رای‌گیری آنلاین فیلتر می‌شدند. در دولت یازدهم اما جمع‌بندی این شد که برای اپلیکیشن هایی که جمعیت کاربری زیادی دارند جلسات تصمیم‌گیری آنلاین نباشد.”

ماجرای رأی مثبت فیلتر سایت پیوندها

آذری جهرمی در ادامه مدعی شد که یک بار جهت نشان دادن مشکلات این مکانیزم، درخواست فیلتر سایت پیوندها را داده که پس از 5 رأی مثبت، موضوع به کارگروه اطلاع داده شد. 4 دستگاه رأی مثبت دادند و یک دستگاه اعلام کرد که این سایت قبلا فیلتر شده است. او در ادامه اعلام کرد که شرح ماجرا را مکتوب کرده و برای مراجع مربوطه توضیح داده که چرا رأی گیری آنلاین روش درستی نیست.

وزیر ارتباطات در خصوص فیلترینگ کلاب هاوس نیز افزود که اقدام اپراتورها خلاف قانون است و راه حل آن قانونی است. او معتقد است که اپراتورها با دستوراتی که از جای دیگر دارند این خلاف را مرتکب شده‌اند. او ضمن اشاره به اینکه با فیلترینگ تلگرام نیز مخالف بوده، افزود:

“من می‌توانم خلاف قانون، مکانیزم‌هایی بگذارم که پدر اپراتور را دربیاورم. اما نمی‌شود که؛ این اپراتور دارد به مردم خدمت می‌دهد. حتما اگر رسیدگی نشود، یکشنبه جلسه‌ای تشکیل می‌دهیم و طبق ظرفیت قانونی خودمان مدت پروانه آنها را کاهش می‌دهیم.”

جهرمی در ادامه با اشاره به اینکه “مملکت قانون دارد” اضافه کرد “قانون جنگل که حاکم نیست هر کسی کار خودش را بکند”. در همین حال که وزارت ارتباطات با قاطعیت تصمیم داشت با خلاف اپراتورها مبارزه کند و حتی جریمه روزانه 50 میلیارد تومانی نیز برای آنها صادر کرده بود، دیوان عدالت اداری مصوبه هیأت دولت درخصوص جریمه اختلال کنندگان کلاب هاوس را متوقف کرد.

رای دیوان عدالت برای توقف جریمه  میلیارد تومانی اپراتورها به دلیل اختلال در کلاب هاوس

جنگ اپراتورها و جهرمی تا این لحظه به نفع اپراتورها

 به عبارت ساده‌تر با حکم دیوان عدالت اداری اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، مخابرات و احتمالاً دیگر شرکت‌های سرویس دهنده اینترنت می‌تواند همچنان به مختل کردن کلاب هاوس ادامه دهند و نگران جریمه‌های سنگین میلیاردی نباشند. جنگ میان اپراتورها، مخابرات و جهرمی تا این لحظه به نفع اپراتورها در جریان است و بازنده این ماجرا مانند همیشه کسی نیست جزء کاربر نهایی که در این مورد خاص کاربران کلاب هاوس هستند.

حال باید دید که این زورآزمایی مسئولین و شرکت‌ها در نهایت چگونه به پایان خواهد رسید و سهم کاربران از این جنگ چه خواهد بود.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *