فروش گرافیک های RTX 3080 غیر LHR به ماینرها در ویتنام – گرافیک‌های خاص Gundam ایسوس!

با معرفی و عرضه کارت‌های LHR توسط انویدیا، نمونه‌های غیر LHR تبدیل به گزینه‌های فوق العاده ارزشمند برای ماینرها شدند (همانطور که می‌دانید بخش مهمی از افزایش قیمت کارت گرافیک‌های بخاطر ماینینگ و عملکرد آنها در ماینینگ بود). حالا یکی از خرده فروشی‌ها اقدام به فروش گرافیک های RTX 3080 غیر LHR به ماینرها در ویتنام با قیمت بسیار بالا در قالب پیکربندی از پیش ساخته شده ماینینگ کرده است.

این اتفاق از آن چه که فکر می‌کنیم مهم‌تر است زیرا کارت‌ها به فروش رسیده در واقع مدل‌های تولید محدود خاص GUNDAM ایسوس هستند. قیمت یکی از این کارت‌ها در eBay در حدود 2312 دلار خواهد بود و در حالی که آنها برای علاقه مندان و کلکسیونرها تولید شده‌اند، اما فعلا در ریگ‌های ماینینگ مشاهده می‌شوند. با توجه به این که پیدا کردن این کارت‌ها تقریبا غیر ممکن است و ایسوس تعداد محدودی را به آمریکای شمالی و دیگر نقاط دنیا ارسال کرده، کمی سخت است که باور کنیم تولید کننده یا توزیع کنندگان در تحویل این کارت‌ها به خرده فروشی مذکور دخیل نیستند.

فروش کارت گرافیک های RTX 3080 GUNDAM غیر LHR ایسوس به ماینرها در ویتنام

فروش کارت گرافیک های RTX 3080 GUNDAM غیر LHR ایسوس به ماینرها در ویتنام

کشور چین یکی از بزرگ‌ترین بازارهای جهانیست و محدود کردن ماینینگ در این کشور به همراه معرفی کارت‌های Nvidia LHR و کاهش قیمت جهانی ارزهای دیجیتالی ظاهرا بهترین وضعیت را برای شکست حباب قیمتی گرافیک‌ها بوجود آورده است. با توجه به داده‌‌های اخیر 3DCenter قیمت‌ها در آلمان نسبت به بالاترین میزان در ماه مِی تقریبا 50 درصد کاهش داشتته. در مِی 2021 برخی کارت‌ها تا 304 درصد قیمت رسمی به فروش می‌رفتند اما در حال حاضر این میزان به 150 درصد کاهش یافته است. به بیان دیگر تقریبا قیمت‌ها نصف شده‌اند.

فروش کارت گرافیک های RTX 3080 GUNDAM غیر LHR ایسوس به ماینرها در ویتنام

خرده فروشی‌های ایالات متحده مانند Newegg و آمازون در حال حاضر نشانه‌ای از کاهش قیمت را نشان نمی‌دهند اما از آن جایی که بازار جهانی کاملا باهم در ارتباط است، چنین چیزی اجتناب ناپذیر خواهد بود و بازار ایالات متحده نیز باید از آلمان و چین پیروی کند. قیمت‌ها در کشورهایی مانند پاکستان که قبلا بخاطر فروش مستقیم کارت‌ها توسط تولید کنندگانی مثل Palit به سودجویان در صدر خبرها بود نیز در حال کاهش هستند. به عنوان مثلا GeForce RTX 3080 Ti با قیمت 1898 دلار یا 158 درصد قیمت رسمی قابل تهیه است اما قبلا شاهد 200 الی 300 درصد هزینه بیشتری از قیمت رسمی بودیم. کارت‌های دسته دوم نیز تقریبا 140 درصد قیمت رسمی فروخته می‌شوند و البته همچنان در حال کاهش هستند.

فروش کارت گرافیک های RTX 3080 GUNDAM غیر LHR ایسوس به ماینرها در ویتنام

در هر صورت به نظر می‌رسد سقوط بازار کاملا بی ثبات ارزهای دیجیتالی باعث شده کارت گرافیک‌ها با کاهش قیمت مواجه شوند و در آینده نزدیک حتی شاهد فروخته شدن آنها با قیمت رسمی باشیم. هر چند امیدواریم بازار به ثبات برسد و ارزهای دیگری سروکله‌شان پیدا نشود!

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *