فهرست بستن

فروش تمام گرافیکهای XFX RX 5000 به ماینرها در ماه سپتامبر

با توجه به گزارش منتشر شده از سوی MyDrivers فروش تمام گرافیکهای XFX RX 5000 به ماینرها در ماه سپتامبر باعث جنجال‌هایی شده که می‌تواند دنیای کارت گرافیک‌ها را یک بار دیگر به دست ماینرها بیاندازد. بازگشت ماینینگ با کارت گرافیک برای گیمرها بسیار ناخوشایند است زیرا در سال 2018 شاهد افزایش شدید قیمت‌ها بخاطر حجوم ماینرها بودیم.

دلیل آن که گرافیک‌های AMD Radeon بین ماینرها بسیار محبوب هستند بخاطر قدرت هش کردن خارق العاده و میزان حافظه ویدیویی مناسب است. در واقع فایل DAG اتریوم 3.49 گیگابایت حجم دارد (در نتیجه شما به یک گرافیک با حداقل چنین میزان حافظه‌ای نیاز دارید) و انتظار می‌رود که به زودی حتی به 4 گیگابایت برسد، بنابراین با توجه به قدرت هش عالی و ارزان بودن کارت‌های AMD در واقع انگار آنها از هدیه الهی به ماینرها هستند.

Ampere و گرافیک‌های انویدیا از طرف دیگر بسیار گران بوده و قدرت هش کردن مناسبی ندارند. Ampere یک محصول جدا محسوب می‌شود زیرا توان حرارتی بسیار بالاتری را نیز پدید آورده که برای محاسبات ماینینگ فاکتور بسیار مهمیست. این یعنی گرافیک‌های Radeon توجهات بسیار بیشتری را از سوی ماینرها به خود جلب می‌کنند.

فروش تمام گرافیکهای XFX RX 5000 به ماینرها

ماینینگ بیت کوین

با توجه به گزارش MyDrivers شرکت XFX تقریبا تمام چیپ‌های Radeon RX 5700 XT / 5600 XT / 5700 و حتی RX 590 را طی ماه سپتامبر به ماینرها فروخته است. طی ماه‌های گذشته استخراج ارز دیجیتالی اتریوم توجهات را به خود جلب کرده و به همین علت شاهد افزایش علاقه به ماینینگ با گرافیک هستیم. پیش بینی شده تا روند استخراج ارزهای دیجیتالی پس از اتفاقات 2018 دوباره با رشد چشمگیری همراه باشد که در این صورت چنین اتفاقاتی به تولید کنندگان دیگر و حتی گرافیک‌های انویدیا نیز خواهد رسید.

با توجه به کمبود گرافیک‌های Nvidia Ampere و این که AMD تقریبا به ویفرهای محدودی از TSMC برای تولید گرافیک دسترسی دارد، رشد بازار ماینینگ می‌تواند قیمت‌ها و کمبود موجودی را به اوج خود برساند. این مشکل بسیار جالبیست زیرا تولید کنندگان گرافیک و گیمرها را در وضعیت عجیبی قرار می‌دهد. اگر ماینرها قادر باشند برای یک گرافیک هزینه گزافی پرداخت کنند حداقل روی کاغذ دلیلی وجود ندارد که تولید کنندگان حتما گرافیک‌های خود را به گیمرها بفروشند به غیر از آن که مشخصا استخراج ارز دیجیتال با گرافیک سرانجام زمانی مانند دفعه قبلی با کاهش شدیدی روبرو خواهد شد.

در حالی که این گزارش تایید نشده، XFX و AMD نیز هیچ بیانیه‌ای صادر نکرده‌اند، ما چندان تعجیب نخواهیم کرد اگر MyDrivers در این باره اشتباه نکرده باشد. زمان بندی کاملا درست به نظر می‌رسد و پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد تهیه یک مدل Ampere یا Navi 2x را دارید ابتدا مطمئن شوید که می‌توانید یکی از آنها را تهیه کنید و سپس گرافیک خود را به فروش برسانید.

بیشتر بخوانید: گرافیک Intel Xe Dual در بنچمارک SiSoft Sandra

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *