فهرست بستن

فروشگاه‌های اینترنتی ملزم به «احراز هویت واقعی کاربران» شدند

معاون دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی، کلیه کسب و کارهای مجازی را ملزم کرد از سامانه احراز هویت «امتا» استفاده کنند. به این ترتیب کلیه فروشگاه ها و خدمات‌ اینترنتی باید هویت مشتریان خود را از طریق سامانه امتا استعلام کنند. اولین کسب و کارهایی که ملزم به احراز هویت کاربران شده‌اند، پلتفرم‌های ثبت آگهی خودرو و مسکن هستند. جزئیات را در ادامه همین نوشتار بخوانید.

سامانه امتا چیست؟
«سامانه احراز مشتریان تجارت الکترونیکی» (امتا) با این هدف طراحی شده است که بتوان به هویت حقیقی افراد در فضای مجازی پی برد. اولین استفاده گسترده از این سامانه برای احراز هویت متقاضیان ثبت نام اینترنتی طرح‌های فروش خودرو بود.

1.jpg

کاربر باید در مرحله اول با مراجعه به سامانه امتا، اطلاعات هویتی و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کند. سپس هویت واقعی کاربر بررسی می‌شود و در صورت تأیید، می‌تواند از سامانه‌های دیگر خدمات دریافت کند.

معاون دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی در تشریح علت الزامی شدن احراز هویت کاربران، به نقش عدم احراز هویت یا احراز هویت ناقص کاربران در افزایش ارتکاب جرائم در فضای مجازی اشاره کرده است. به گفته این مقام قضایی، در نهایت پس از برگزاری جلسه‌های کارشناسی و هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط، مقرر شده:

«کلیه کسب وکار های فضای مجازی خدمات خود را با استفاده از سامانه احراز هویت امتا که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت طراحی و راه اندازی شده است، ارائه نمایند»

همچنین مقرر شده این شرط جدید به اطلاع کلیه اعضای اتحادیه کسب و کارهای مجازی برسد. اما پلتفرم های ثبت آگهی خودرو و مسکن، اولین هایی هستند که ملزم شده اند از اول مهر امسال هویت کاربران خود را از طریق سامانه امتا احراز کنند.

در صورتی که این شرط اجرایی شود، دیگر با هویت غیر واقعی نمی توان از فروشگاه ها و سرویس های اینترنتی استفاده کرد. همچنین حتی اگر قصد پنهان کردن هویت واقعی خود را نداشته باشید، باید در سامانه امتا ثبت نام کنید تا بتوانید از کسب و کارهای آنلاین خدمات دریافت کنید.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *