فهرست بستن

فراخوان حمایت از تولید گوشی و تبلت ایرانی منتشر شد

طی دو سال گذشته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همواره از تولید گوشی ایرانی صحبت کرده و بحث‌های متعددی را در این زمینه به میان آورده که در فاز عملی هیچ کدام تأثیری نشان نداده و کاربران ایرانی اثری بارز از محصول ایرانی ندیده ولی در جدیدترین ایده، «طرح جامع حمایت از توسعه زیست بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید گوشی‌های هوشمند داخلی» به عنوان یک فراخوان اعلام شده که در ادامه به بررسی شرایط آن می‌پردازیم.

اگرچه تولید گوشی هوشمند در کشور ما همواره بیشتر از یک حقیقت محض به یک بازی تبلیغاتی و شاید استفاده از تسهیلات حمایتی منتهی شده و کمتر رنگ واقعیت به خود گرفته است ولی به نظر دولت قصد دارد آن را وارد فاز جدیدی کند.

به گزارش مهر، وزارت ارتباطات با ارائه طرحی اعلام نموده که قصد دارد از طرح‌های توسعه و ساخت گوشی و تبلت در کشور حمایت جدی به عمل آرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است:

با توجه به منویات مقام معظم رهبری و تحقق شعار سال با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» با هدف ارتقای سهم اقتصاد دیجیتال، بهره مندی تمامی اقشار جامعه از ابزارهای نوین ارتباطی، هوشمند و توسعه عدالت ارتباطی «طرح جامع حمایت از توسعه زیست بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید گوشی‌های هوشمند داخلی» را اجرا می‌کند.
بر همین اساس و با اجرای این طرح، وزارت ارتباطات از تولید گوشی همراه هوشمند و تبلت، به صورت تأمین زیرساخت‌های تولید (تأمین فضای تولید، تست و ارزیابی محصولات) و همچنین اعطای تسهیلات کم بهره و یارانه سود برای سرمایه گذاری ثابت، سرمایه در گردش، تحقیق و توسعه و صادرات محصولات حمایت می‌کند.
به همین منظور، از تمامی تولیدکنندگان دارای شرایط دعوت شده تا مدارک و مستندات خود را حداکثر تا تاریخ ۱۵/‏۰۲/‏۱۴۰۰‬ به معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نشانی الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.

وزارت ICT در ادامه این بیانیه اعلام نموده که حمایت‌ها در قالب قراردادها و تعهدات رسمی بین تولیدکنندگان و این وزارت‌خانه انجام می‌شود.

در همین رابطه بخوانید:

شش شرکت ایرانی برای تولید گوشی هوشمند وارد بازار می‌شوند
وزیر ارتباطات: امکان تولید گوشی کاملاً ایرانی وجود ندارد
تأیید شد: گوشی‌های «تولید داخل» صاایران ساخت چین است!

باید در نظر داشته باشید که ارسال مدارک و مستندات برای متقاضیان به منزله ایجاد حقوق و برخورداری از حمایت‌ها نیست و موارد درخواست در کارگروه ویژه و تخصصی که به همین منظور در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شده، بررسی می‌شود.

حداقل شرایط تولیدکنندگان و توسعه دهندگان:

  1. دارای پروانه تولید و بهره برداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه تولید تجهیزات ارتباطی هوشمند، تجهیزات الکترونیکی، تجهیزات و قطعات تولید گوشی هوشمند و تبلت، تجهیزات و قطعات خطوط تولیدی
  2. برخوردار از سوابق اجرایی در زمینه تولید تجهیزات ارتباطی و قطعات همراه هوشمند، تجهیزات و قطعات الکترونیک
  3. دارای سایت تولیدی و خطوط تولید مرتبط

 مدارک و مستندات مورد نیاز:

  • سوابق تولید گوشی تلفن همراه، تبلت یا سایر تجهیزات الکترونیکی
  • مجوزهای اخذ شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت

طرح تجاری مربوط به تولید تجهیزات ارتباطی هوشمند شامل و نه محدود به موارد ذیل:

• لحاظ دوره زمانی حداقل ۵ سال در تدوین طرح کسب و کار و جزئیات اقدام در سال‌های اجرای طرح
• میزان سرمایه گذاری انجام شده به تفکیک موارد سرمایه گذاری
• میزان و نوع حمایت‌های مورد نیاز
• شرکای تجاری خارجی احتمالی
• طرح اشتغال و نیروی انسانی
• مشخصه‌های فنی و قیمت تمام شده محصول طی سالهای اجرای طرح
• طرح لازم به منظور ورود به فاز طراحی سخت افزاری و نرم افزاری محصول
• مشخصه‌های تولید نرم‌افزار و سیستم‌عامل تلفن همراه و قیمت تمام شده در صورت داشتن فعالیت در این حوزه
• طرح انتقال فناوری

نظر شما دوستان در مورد چنین طرح‌هایی چیست؟ آیا می‌توان به موفقیت آنها امیدوار بود؟

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *