فهرست بستن

غول زوتاک RTX 3090 ArcticStorm با خوشکلترین واتربلاک دنیا معرفی شد

شرکت زوتک پس از ایسوس، MSI، گیگابایت و EVGA، به جمع عرضه کنندگان پرچمدار انویدیا RTX 3090 با واتربلاک سراسری پیوست. طراحان شرکت زوتک، با ترکیب مولفه‌های گیمینگ، آینده نگری، و مینیمالیزم، کارت گرافیک RTX 3090 ArcticStorm را ساخته اند. واتر بلاک این کارت، که به صورت پیش فرض بر روی آن نصب است، از آلیاژ مس و نیکل ساخته شده است و به طور مستقیم با GPU در ارتباط است، بخش‌های دیگر کارت، شامل VRM و حافظه‌های GDDR6X نیز به لطف پد‌های حرارتی به سینک متصل شده اند.

مدار تغذیه این کارت گرافیک از طراحی 4+16 فازی تشکیل شده است و مجهز به چیپ POWERBOOST است که وظیفه ریگلاسیون ولتاژ ورودی را به صورت همزمان بر عهده دارد. این کنترلر با کاهش نویز برق به ثبات بیشتری ولتاژ ورودی GPU کمک می‌کند. کل مدار تغذیه توسط سه کابل 8 پین PCIe کامل تامین نیرو می‌شود.

جنس روی بلاک از آکریلیک شفاف است و مجهز به نورپردازی Addressable RGB است که با اکو سیستم نورپردازی SPECTRA 2.0 زوتک همسان سازی می‌شود. رویه آکریلیک با لیزر حکاکی شده است تا نقش و نگار روی کارت با نورپردازی زیبا شود. این کارت در ابعاد استاندارد گرافیک 2 اسلاته ساخته شده است و بسیار مناسب سیستم‌های کوچک و یا NVLINK با یک کارت RTX 3090 دیگر است.

از نظر قدرت، هسته GPU کارت گرافیک Zotac GAMING GeForce RTX 3090 ArcticStorm حداکثر فرکانس 1695MHz را دارد که قطعا به لطف کولینگ خوب، می‌تواند به فرکانس‌های بسیار بالاتر از این اورکلاک شود. جایگاه اتصال ورودی و خروجی واتربلاک از نوع سایز ¼ است که مطابق استاندارد همه واتر کولر‌ها است. بدون شک این کارت یکی از زیباترین کارت گرافیک‌های RTX 3090 دنیا است، که به دلیل فقدان اورکلاک کارخانه ای، قیمت آن مناسب تر از مدل‌های مشابه، در دیگر برند‌ها خواهد بود.

 در مورد قیمت MSRP هم حرفی به میان نیامده، اما می‌توان حدس زد کارت زیبای RTX 3090 ArcticStorm قیمتی دورو بر 2700 دلار داشته باشد. البته این قیمت اگرچه زیاد، اما برای آنطرف مرزهاست. در بازار ایران که یک کارت گرافیک RTX 3090 بالای 6000 دلار قیمت دارد، صحبت از قیمت 2700 دلار رسما مفت حساب می‌شود. کرک و پر انویدیا و شرکای AIB آن همه خواهد ریخت، اگر روزی متوجه شوند چه قیمت‌هایی در ایران برای محصولاتشان وجود دارد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *