عکس فوق‌العاده جیمز وب از سحابی سر اسب

بیگ بنگ: تلسکوپ فضایی جیمز وب واضح‌ترین تصاویر را از بخشی از سحابی سر اسب به تصویر کشیده که جزئیات آن را برای نخستین‌بار به نمایش می‌گذارد.

Horsehead Nebula (Euclid, Hubble and Webb images)

تصویر جدید سحابی سر اسب که در طیف فروسرخ ثبت شده، چشم‌انداز کاملا متفاوتی از این جرم شناخته‌شده را آشکار کرده و پیچیدگی‌های آن را با وضوح بی‌سابقه‌ای به تصویر کشیده است. در این تصاویر سحابی سر اسب به صورت امواج متلاطم گازی دیده می شود که از سمت غربی اوریون B که یک ابر مولکولی ستاره‌ساز در فاصله ۱۳۰۰ سال نوری از زمین در صورت فلکی شکارچی قرار دارد، دیده می‌شود.

Horsehead Nebula (NIRCam image)

این سحابی از ابر میان‌ستاره‌ای عظیمی تشکیل شده که در حال فروپاشی است، ستاره جوان داغی در نزدیکی آن با قدرت تمام، می‌تابد و با پرتوهای پرانرژی خود، این سحابی را لایه‌به‌لایه می‌تراشد. ابرهای گازی اطراف سر اسب قبلاً از بین رفته‌اند، اما ستون برآمدگی از توده‌های ضخیم موادی ساخته شده که فرسایش آن‌ها سخت‌تر است. منجمان تخمین می‌زنند که حدود پنج میلیون سال تا از بین رفتن کامل این سحابی زمان باقی مانده باشد.

ابزار دوربین فروسرخ نزدیک جیمز وب توانست بخش کوچکی از سحابی سر اسب را از نمای نزدیک ثبت کند. این امر باعث می‌شود که به صورت دیواری منحنی از گاز و غبار ضخیم و دودی با ستارگان و کهکشان‌های دوردستی که روی آن قرار دارند، ظاهر شود.

Horsehead Nebula (MIRI image)

دوربین اصلی دیگر جیمز وب نیز توانست تصویری خیره‌کننده از بخشی از سحابی سر اسب بگیرد. بخش کوچکی از سحابی بیش از نیمی از این تصویر را با گرد و غبار غلیظ سفید و آبی پر می‌کند که با حفره‌های تاریک مشخص شده است. در مناطق تحت سلطه فوتون‌ها، این ستارگان با انتشار نور فرابنفش خود بر شیمی این گاز و غبار تأثیر می‌گذارند. مطالعه نور منطقه تحت سلطه فوتون‌ها به دانشمندان اجازه می‌دهد تا نحوه تکامل ماده بین ستاره‌ای و فرآیندهای شیمیایی که این تکامل را تعریف می‌کنند، مطالعه کنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: NASA

Adblock test (Why?)

منبع مطلب


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.