عملکرد احتمالی گرافیک چیپ M1X اپل – برابر با RTX 3070 موبایل

مشخصا کارایی گرافیک Apple M1 چیزی نیست که آن را بی نظیر خطاب کنیم اما علی رغم مجتمع بودن آن این مدل 8 هسته‌ای می‌تواند به اندازه یک کارت گرافیک دسکتاپ GeForce GTX 1050 Ti با توان مصرفی 75 وات سریع باشد در حالی که مصرف بسیار کمتری نیز دارد. حالا اما تخمین زده شده که عملکرد احتمالی گرافیک چیپ M1X اپل می‌تواند فراتر از انتظارات عمل کند و حتی رقیبی برای گرافیک‌های بالا رده (نه پرمیوم) باشد.

به نظر یوتیوبر Dave2D در مورد مدل‌های باز طراحی شده مک بوک پرو 14 و 16 اینچی حسابی هیجان زده است و دلیل اصلی آن سیلیکون M1X می‌باشد. با توجه به گزارش منتشر شده قبلی اپل مشغول کار روی دو چیپ سفارشی با اسم رمزهای Jade C-Chop و Jade C-Die است. در حالی که انتظار می‌رود هر دو از 10 هسته پردازشی بهره مند شوند اما تعداد هسته گرافیکی به شدت به مدلی که کاربران خریداری می‌کنند، مرتبط خواهد بود.

این یوتیوبر اعتقاد دارد که گزینه‌ای با 32 هسته گرافیکی برای مک بوک پرو 16 اینچی در نظر گرفته می‌شود زیرا افزایش تعداد هسته‌ها نیازمند مصرف انرژی بیشتر است. دستگاه بزرگ‌تر می‌تواند چنین نیازی را تامین کند زیرا ابعاد بزرگ‌تری دارد و مشخصا باتری بزرگ‌تری نیز برای آن در نظر گرفته خواهد شد. M1X با 32 هسته گرافیکی انتظار می‌رود که ابعاد die بیشتری را در اختیار داشته باشد و به همین علت تنها در مک بوک پرو 16 اینچی به کار گرفته خواهد شد تا خنک کننده بهتری نیز در خدمت آن باشد.

با این حال ما نکته جذاب‌تری را برای شما در نظر داریم. در واقع همه ما دوست داریم بفهمیم که قدرت گرافیکی M1X اپل به چه میزان خواهد بود. با توجه به صحبت‌های Dave2D گزینه‌ 32 هسته‌ای به توان حرارتی 40 وات محدود است اما می‌تواند به اندازه GeForce RTX 3070 موبایل با توان حرارتی 93 وات، فریم ارائه دهد. بنچمارکی برای این سنجش مورد استفاده قرار گرفته، GFXBench 5.0 Aztec در وضوح 1440p می‌باشد. به شکل کوتاه گرافیک M1X با مصرف انرژی نصف RTX 3070 لپ تاپ عملکرد تقریبا یکسانی خواهد داشت.

عملکرد احتمالی گرافیک چیپ M1X اپل با مصرف انرژی تنها 40 وات

عملکرد احتمالی گرافیک چیپ M1X اپل با مصرف انرژی تنها 40 وات

اگر چنین چیزی در دنیای واقعی نیز رخ دهد بدون شک بسیاری شگفت زده خواهند شد. گرافیک M1X با 16 هسته نیز امتیاز قابل قبولی را کسب کرده در حالی که مصرف انرژی احتمالی آن 20 وات اعلام شده ولی می‌تواند عملکردی نزدیک به Radeon Pro 5500M و GeForce GTX 1650 ارائه دهد. هر دو افزایش کارایی فوق العاده‌ای را ارائه می‌دهند، بخصوص برای مک بوک پرو که از بدنه بسیار باریکی استفاده می‌کند.

البته که باید به شما یادآوری کنیم این اعداد تنها حدس و گمان هستند و ما به زودی با عرضه مدل‌های جدید مک بوک پرو قادر به تشخیص عملکرد M1X در بخش گرافیکی خواهیم بود. هر چند که گفته شده احتمال معرفی آنها در WWDC 2021 وجود دارد اما گزارشات ادعا می‌کنند که تولید انبوه در ادامه سال آغاز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: مشخصات و عملکرد Radeon PRO W6800 افشا شد – Navi 21 با 32 گیگابایت حافظه

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *