علت باد گرم کولر گازی چیست؟ ( بررسی کلیه علل)

کولر گازی یکی از بهترین وسیله‌های است که در فصول سرد و گرم سال کاربرد دارد. یکی از بیشترین مشکلاتی که کاربران در استفاده از این وسیله با آن مواجه می‌شوند تولید باد گرم هنگام گذاشتن آن روی حالت سرمایشی است. باد گرم کولر گازی در فصول گرم می‌تواند بیانگر عملکرد نادرست دستگاه و وجود مشکل باشد. در صورتی که شما نیز جزو افرادی هستید که به دنبال یافتن علت باد گرم کولر گازی و رفع این مشکل هستید در ادامه همراه ما باشید؛ همچنین می‌توانید از طریق همین صفحه نیز نگاهی به قیمت محصولات، جهت خرید کولر گازی  در مدل‌ها و برندهای مختلف، از جمله کولر گازی ال جی داشته باشید.

چگونه کولر گازی باد گرم میزند ؟

باد گرم کولر گازی

دلایل متعددی هستند که روی تولید باد گرم توسط کولر گازی تاثیرگذارند. تمامی این عوامل را در ادامه توضیح خواهیم داد.

 1. مسدود شدن فیلتر هوا

یکی از شایع‌ترین دلایل تولید باد گرم توسط کولر می‌تواند گرفتگی فیلتر هوا باشد. تجمع کثیفی، مو حیوان خانگی، گرد و غبار و برخی موارد دیگر می‌تواند باعث مسدودی فیلتر هوا شود. هنگامی که فیلتر مسدود می‌شود شروع به مسدود کردن جریان هوا می‌کند. در نتیجه این اتفاق هوای داخل خانه خنک نمی‌شود و کولر از خود باد گرم تولید خواهد کرد.

مسدود شدن فیلترها همچنین می‌تواند در عملکرد سیم پیچ اواپراتور داخلی و واحد کندانسور خارجی سیستم شما اختلال ایجاد کند. بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات گرفتگی فیلترها، تمیز کردن منظم آن‌ها و تعویض فیلترها در صورت لزوم است. بهتر است برای پیشگیری از این موضوع هر سه ماه یکبار فیلترها را تمیز کنید؛ همچنین در صورتی که حیوان خانگی دارید ممکن است نیاز باشد تا زودتر از این بازه زمانی اقدام به تمیز کردن فیلترها کنید.

 1. مبرد نشتی دارد یا کم است

موتورهای AC از مبرد استفاده می‌کنند، یک ماده شیمیایی که گرما را از فضای داخلی به بیرون منتقل می‌کند. انواع مختلفی از مبرد وجود دارد که هوای سیستم AC شما را خنک می‌کند. وقتی سطح مبرد پایین است AC ممکن است در خنک کردن هوای خانه با مشکل مواجه شود. دو دلیل احتمالی برای پایین آمدن سطح مبرد وجود دارد. یکی از دلایل می‌تواند این موضوع باشد که هنگام نصب کم شارژ شده باشد؛ همچنین یکی دیگر از دلایل شایع در این باره می‌تواند وجود نشتی باشد. در چنین حالتی، مهم است که حتما با یک تعمیرکار حرفه‌ای صحبت کنید. نشت مبرد می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت در برخی موارد نادر شود و همچنین به محیط زیست نیز آسیب‌های زیادی وارد می‌کند.

 1. کویل‌ها (تهویه) یخ زده یا کثیف هستند

air conditioner

حتی اگر فیلترهای AC عملکرد خوبی را در تمیز نگه داشتن کویل ارائه کنند، کویل‌ها می‌توانند در گذر زمان با مشکلاتی رو به رو شوند. کویل‌ها به مرور زمان کثیف می‌شوند؛ چون مرطوب می‌شوند و رطوبت باعث رشد و بروز کپک می‌شود. همین موضوع می‌تواند روی عملکرد آن تاثیر مستقیمی داشته باشد. در صورت نبود مبرد کافی یا ایجاد مشکل در این بخش کویل‌ها ممکن است یخ بزنند یا عملکرد درستی را ارائه ندهند.

 1. نشت هوا

در بهترین کولر گازی نیز در صورت عدم کانال کشی درست و خراب شدن کانال‌ها بر اثر عوامل دیگر نشت هوا اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود تا کولر گازی باد گرم تولید کند. کانال‌های هوا، هوای مطبوع را در سراسر خانه شما پخش می کنند در نتیجه اگر نشتی داشته باشند، خنک کنندگی کاهش خواهد یافت.

 1. خرابی یا از کار افتادگی کمپرسور

کمپرسور مهمترین بخش کل یک کولر گازی است و قلب آن محسوب می‌شود. چه کولر گازی جی پلاس داشته باشید، چه برندهای خارجی، باید در حفظ این قطعه و مراقبت از آن بکوشید. کمپرسور مبرد را بین واحدهای داخلی و خارجی به گردش در می‌آورد. هنگامی که کمپرسور آسیب می‌بیند کل سیستم نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و خانه را خنک کند. در صورتی که سیستم شما مجهز به دستگاه محافظ سقف (سوئیچ شناور) باشد، در صورت مسدودی تخلیه مایعات گازی، کمپرسور خاموش خواهد شد. مشکلات کمپرسور AC را می‌توان با تعویض آن حل کرد.

 1. وجود مشکل در فن خارجی دستگاه

cleaning air conditionor

فن بیرونی وظیفه جذب هوای گرم داخل خانه و خارج کردن آن در فضای بیرونی را بر عهده دارد. متاسفانه فن ممکن است مشکلاتی ایجاد کند و باعث گرم شدن بیش از حد کمپرسور AC شود. بهترین راه حل برای این مشکل این است که از متخصص برای عیب یابی استفاده کنید. در صورت خراب شدن موتور فن، فن به درستی کار نمی‌کند و کولر باد گرم تولید کرده و بعد از مدتی خاموش می‌شود.

 1. بروز مشکلی در ترموستات

ترموستات وظیفه تهویه هوای مطبوع داخل خانه را بر عهده دارد. این وسیله میزان هوای مطلوب برای خانه را اندازه‌گیری می‌کند و آن را به میزان دلخواه تنظیم می‌کند.

هنگامی که ترموستات با مشکل مواجه می‌شود می‌تواند منجر به مشکلاتی در عملکرد کلی دستگاه شما شود. گاهی اوقات، ترموستات از کار می‌افتد و راه حل آن جایگزین کردن با ترموستات جدید است. در برخی موارد نیز ممکن است تنها مشکل از تنظیمات باشد. به عنوان مثال قبل از هر اقدامی مطمئن شوید که ترموستات روی خنک کنندگی تنظیم شده و روی حالت گرما نیست؛ همچنین در صورت نیاز ترموستات به باتری جدید می‌توانید برای آن باتری جدید خریداری کنید. برخی از ترموستات‌های جدید نیز تنها به راه اندازی مجدد نیاز دارند و برای این کار تنها کافی است آن را از برق بکشید و مجدد وصل کنید.

 1. مسدودی دریچه‌ها

Untitled 2

دریچه‌های کولر ممکن است به مرور زمان همانند فیلترها کثیف شوند. این اتفاق زمانی می‌افتد که برای مدت زمانی طولانی فراموش کنید که آن‌ها را تمیز کنید. مسدودی دریچه‌ها می‌تواند روی جریان هوا تاثیر داشته باشد. دریچه‌های کثیف یا مسدود شده موتور شما را مجبور می‌کند تا سخت‌تر کار کند و در نتیجه مصرف انرژی بیشتر و پرداخت قبض بیشتری خواهید داشت. در حالی که این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات علت باد گرم کولر گازی است حل کردن و جلوگیری از آن نیز آسان است. برای این کار دریچه‌ها را جدا کنید و با جاروبرقی کاملا تمامی ورودی و خروجی آن‌ها تمیز کنی؛ همچنین می‌توانید آن‌ها را با آب و صابون بشورید.

 1. تاثیر گرمای وسایل دیگر بر کولر

تمامی لوازم الکتریکی مانند تلویزیون، لپ‌تاپ، لامپ‌ها و غیره از خود گرما تولید می‌کنند. با توجه به اینکه وظیفه ترموستات تنظیم درجه حرارت است وسایلی که گرما از خود ساطع می‌کنند زمانی که خیلی نزدیک به ترموستات قرار می گیرند می‌توانند بر عملکرد ترموستات تأثیر بگذارند. همیشه مطمئن شوید که فاصله کافی بین ترموستات و وسایل الکتریکی که گرمای بیش از حد تولید می کنند وجود دارد.

 1. گرمای بیش از حد خورشید

اگر خورشید مستقیما به ترموستات AC بتابد گرمای اضافی می‌تواند سیستم را در حالت بیش از حد قرار دهد و مشکلاتی ایجاد کند. در صورت تابش مستقیم نور خورشید به دستگاه یا روزهای بسیار گرم می‌توانید برای دستگاه از سایه بان استفاده کنید.

 1. عدم تعمیر و نگهداری درست

نگهداری از کولر اهمیت بالایی دارد و فرق نمی‌کند برند کولر شما چه باشد؛ چون باید حتما رسیدگی‌های لازم جهت افزایش طول عمر آن را داشته باشید. یکی دیگر از دلایل تولید باد گرم توسط کولر گازی می‌تواند عدم سرویس به موقع و نگهداری نادرست باشد. دو بار درسال بهتر است تا دستگاه سرویس شود و رسیدگی‌های لازم را برای آن انجام دهید و برای این کار حتما باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید. در طول این تنظیم، فرد متخصص قسمت‌هایی از AC را که نمی‌توانید به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید را بررسی می‌کند.

جمع‌بندی

در صورتی که مشکلی در تولید باد خنک توسط کولر گازی دارید تمامی دلایل عدم خنک کنندگی دستگاه و رفع آن را به صورت کامل در این مقاله بررسی کردیم؛ همچنین روش‌هایی نیز برای حل این مشکل بیان کردیم. در صورتی که با موارد فوق مشکل حل نشد باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید و کار را به آن‌ها بسپارید. همچنین اگر قصد خرید کولر آبی را داشته باشید نیز، تنوع زیادی از آن‌ها را در تکنولایف مشاهده خواهید کرد.

ads

بررسی گوشی سامسونگ اس ۲۴ اولترا به همراه تست گیمینگ و کیفیت دوربین ها

بررسی گوشی سامسونگ گلکسی S24 Ultra

Adblock test (Why?)

لینک منبع


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.