فهرست بستن

طولانی ترین خیابان خاورمیانه کجاست؟

اگر ساکن شهر تهران باشید، به نظر بعید می‌رسد که گذرتان به خیابان ولیعصر نیفتاده باشد. برای ساکنان پایتخت در شمال یا جنوب آن دسترسی به خیابان ولیعصر به‌سادگی میسر است. بسیاری از مراکز خرید، شرکت‌های تجاری، اتاق‌های بازرگانی، پارک‌ها، مراکز تفریحی، ساختمان‌های فرهنگی، سالن‌های سینما، مراکز درمانی و مراکز خدماتی دیگر در این خیابان قرار دارند.

گذشته از تمام موارد بالا، پیاده روی و قدم زدن کنار چنارهای خیابان ولیعصر برای ساکنان شهر تهران لذت زیادی دارد. امروزه خیابان ولیعصر بخشی از هویت شهر تهران و قلب تپنده پایتخت به شمار می‌رود. برای شناخت بیشتر خیابان ولیعصر و به دست آوردن اطلاعات جامع در خصوص امکانات و دیدنی‌های این خیابان با ما همراه شوید. کجارو در این مقاله تاریخچه و اطلاعات کامل درباره خیابان ولیعصر، به شما ارائه می‌کند.

آنچه می‌خواهید درباره خیابان ولیعصر بدانید:

معرفی خیابان ولیعصر تهران

تصویر خیابان ولیعصر در پاییز

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان

خیابان ولیعصر تهران شاهراه ارتباطی کنونی در مسیر شمال به جنوب و برعکس در شهر تهران است. تا پیش از انقلاب اسلامی ایران خیابان ولیعصر را با نام خیابان پهلوی می‌شناختند. خیابان ولیعصر به واسطه درختان چنارش نیز شهرت زیادی دارد؛ گرچه که در گذشته تعداد این درختان بسیار بیشتر از امروز بود.

خیابان ولیعصر تهران از جنوب پایتخت در میدان راه‌آهن آغاز می‌شود و تا میدان تجریش در یکی از شمالی‌ترین نقاط شهر تهران در شمیرانات امتداد دارد. در طول خیابان ولیعصر مراکز فرهنگی و تجاری، پارک‌های عمومی بزرگ، رستوران‌ها و اماکن تفریحی و گردشگری زیادی وجود دارند.

نام خیابان ولیعصر تهران را به‌دلیل قدمت بالا و ظرفیت برجسته گردشگری‌اش در هفتم دی ماه سال ۱۳۹۰، در فهرست آثار ملی ایران ثبت کردند. از زمان‌ ساخت خیابان ولیعصر تاکنون، این خیابان محل تفرج و گردش بوده است. البته در زمان‌های قدیم استفاده از این خیابان برای همه مردم میسر نبوده است و فقط صاحب منصبان دولت و افراد حکومتی از آن استفاده می‌کردند؛ اما امروزه خیابان ولیعصر محل مناسب برای خرید، تفریح و پیاده‌روی برای ساکنان پایتخت به شمار می‌رود. 

تاریخچه خیابان ولیعصر تهران

عکس قدیمی از خیابان ولیعصر پیش از آسفالت شدن

خیابان سنگ‌فرش ولیعصر در سال‌های ابتدایی ساخت آن، منبع عکس: ion.ir

زمان ساخت خیابان ولیعصر به زمان وزارت جنگی رضا خان در دوران قاجار باز می‌گردد. در سال ۱۳۰۰ رضا خان شروع به خرید بخشی از زمین‌های بهجت آباد در شمیران کرد و سپس کاخ متعلق به دختر ناصرالدین شاه را خرید. در همین زمان نیز شروع به ساخت خیابانی در محدوده شمیرانات، برای دسترسی مناسب به کاخ‌های این منطقه کرد.

تا پیش از به قدرت رسیدن رضا خان، کاخ‌هایی در شمال و جنوب تهران توسط پادشاهان قاجار مانند احمد شاه ساخته شده بود. به‌دلیل قرار گرفتن کاخ زمستانی‌ در جنوب تهران (کاخ مرمر)، رضا خان تصمیم گرفت مسیر دسترسی به کاخ‌های شمال تهران را تا کاخ مرمر گسترش دهد. رضاخان پس از به قدرت رسیدن، نام جاده اختصاصی پهلوی را بر این مسیر گذاشت. تا قبل از آن در مسیر جاده اختصاصی پهلوی،‌ خیابان‌های خاکی کوچک و گذرگاه‌های محلی قرار داشتند.

عکس خیابان ولیعصر پس از آسفالت کردن آن

خیابان ولیعصر پس از آسفالت شدن، منبع عکس: gostaresh.news

مسافت طولانی جاده اختصاصی پهلوی، این جاده را به بلندترین جاده در خاور میانه تبدیل کرده و تا امروز نیز خیابان ولیعصر بلندترین خیابان در ایران و خاورمیانه است. در زمان محمد رضا شاه پهلوی نام این جاده به خیابان پهلوی تغییر کرد. پس از انقلاب اسلامی ایران، خیابان پهلوی به‌مدت دو سال با نام خیابان مصدق شناخته می‌شد؛ اما پس از آن نامش به ولیعصر تغییر کرد.

از همان سال ۱۳۰۰ و در مراحل ابتدایی ساخت خیابان ولیعصر، درختکاری و کشیدن نهر نیز در خیابان ولیعصر شروع شد. هفت سال بعد، بلدیه تهران این خیابان را سنگ‌فرش کرد. از سال ۱۳۱۰ در سیستم شهر سازی تهران، آسفالت وارد شد و یک سال بعد از آن نیز خیابان ولیعصر را آسفالت کردند.

در سال ۱۳۱۸ سراسر دو سوی خیابان ولیعصر را به فاصله دو متر از هم چنار و بین هر دو نهال چنار نیز یک بوته گل سرخ کاشتند و دو حلقه چاه نیز در منطقه زعفرانیه برای آبیاری این درختان حفر کردند. با توجه به طول خیابان ولیعصر، می‌توان برآورد کرد که چیزی حدود ۲۰ هزار درخت چنار در این خیابان کاشته شد؛ اما در روایت‌های مختلف به تعداد ۶۰ هزار درخت چنار نیز اشاره شده است، که از درست بودن این عدد اطلاعات دقیقی در دست نیست. گرچه امروزه تنها در حدود هشت هزار چنار در خیابان ولیعصر باقی مانده است.

عکس بخشی از خیابان ولیعصر و میدان ولیعصر در سال ۵۲

میدان و خیابان ولیعصر در سال ۱۳۵۲، منبع عکس: setavin.com

در ابتدای ساخت خیابان ولیعصر تردد در این منطقه ییلاقی به درباریان، سفرا، وزیران، نظامیان و افراد خاص، اختصاص داشت و مردم عادی نمی‌توانستند از این تفرجگاه خوش آب و هوا استفاده کنند. خیابان ولیعصر در منطقه‌ای ییلاقی، دسترسی مناسبی به باغ‌های شمیرانات داشت. استفاده اختصاصی از این خیابان تا سال ۱۳۲۰ ادامه داشت.

از سال ۱۳۲۰ به بعد، تردد در خیابان پهلوی برای مردم عادی نیز آزاد شد. با حضور متفقین در ایران و  ورودشان به جاده پهلوی راه برای عموم مردم نیز باز شد و مردم نیز می توانستند در اطراف باغ‌های بهجت آباد به گشت و گذار بپردازند.

تصویر خیابان ولیعصر در سال ۵۵

خیابان ولیعصر در سال ۱۳۵۵، منبع عکس: gostaresh.news

از دیگر محله‌های قدیمی در اطراف خیابان پهلوی در روزهای قدیم که مردم برای پیاده‌روی و تفرج به آنجا می‌رفتند، می‌توان به عباس آباد، جلالیه و یوسف آباد اشاره کرد. با گسترش رفت و آمد در خیابان پهلوی، مناطق اطراف آن نیز روند رو به رشدی در ساخت‌وساز گرفتند. در خیابان پهلوی نیز به مرور ساختمان‌های مهمی بر پا شدند. دبیرستان البرز یکی از این ساختمان‌ها بود.

در طول سال‌های بعد، خیابان پهلوی گسترش چشمگیری داشت و به مرور زمان، مراکز فرهنگی، تجاری و تفریحی قابل توجهی نیز در این خیابان تاسیس شدند؛ تا به امروز که خیابان ولیعصر به یکی از شاه‌راه‌های پرتردد و با اهمیت در قلب پایتخت، تبدیل شده است. برخی بناهای موجود در خیابان ولیعصر، هم‌چنان معماری اصیل خود را حفظ کرده‌اند و از دیدنی‌های تاریخی در شهر تهران به شمار می‌روند.

خیابان ولیعصر تهران کجاست؟

خیابان ولیعصر در مرکز شهر تهران قرار دارد. تا پیش از گسترش شهر تهران از سمت غرب به‌سمت کرج و ورد آورد، می‌شد خیابان ولیعصر را خط میانی شهر تهران تصور کرد؛ اما امروزه با بزرگ شدن شهر تهران از سمت غرب، فاصله خیابان ولیعصر تا منتهی الیه غربی تهران نسبت به شرق پایتخت، بیشتر شده است.

چنارهای خیابان ولیعصر در تابستان

منبع عکس: fa.wikipedi.org

خیابان ولیعصر از جنوب به میدان راه‌آهن و از شمال به میدان تجریش ختم می‌شود و در طول این مسیر از تقاطع‌ها، میدان‌ها و خیابان‌های مهمی در تهران عبور می‌کند. خیابان ولیعصر در قسمت‌هایی از امتدادش با اتوبان مدرس، خیابان وزرا، خیابان فلسطین و خیابان شریعتی موازی است و مهم‌ترین تقاطع‌ها را با اتوبان مدرس پس از تغییر مسیر این اتوبان، اتوبان نیایش، بزرگراه هاشمی رفسنجانی، بلوار میرداماد، بزرگراه حقانی و خیابان ملاصدرا در میدان ونک، بزرگراه همت، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید مطهری، خیابان دکتر فاطمی، بلوار کشاورز، خیابان انقلاب در چهارراه ولیعصر، خیابان جمهوری، خیابان امام خمینی و خیابان مولوی دارد.

دسترسی به خیابان ولیعصر از نقاط مختلف شهر میسر است. به هر نقطه از خیابان ولیعصر که بخواهید تردد کنید، کافی است خود را به نزدیک‌ترین قسمت از این خیابان به محل زندگی خود برسانید. در سراسر خیابان ولیعصر اتوبوس‌های بی آر تی در دو جهت تردد می‌کنند و به‌سادگی می‌توانید به ایستگاه یا منطقه مورد نظر خود برسید.

بخش زیادی از خط سه مترو تهران نیز از میدان ولیعصر می‌گذرد. ایستگاه‌های راه‌آهن، مهدیه، میدان منیریه، تئاتر شهر و میدان ولیعصر، به‌ترتیب از جنوب تا شمال خیابان ولیعصر قرار گرفته‌اند. در سراسر خیابان ولیعصر، تاکسی‌های داخل شهری نیز تردد می‌کنند.

 • آدرس خیابان ولیعصر: شهر تهران، مرکز شهر، حد فاصل میدان راه‌آهن تا میدان تجریش (مشاهده روی نقشه)

نقشه خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر یک خیابان شمالی-جنوبی است و در خطی طولانی در مرکز شرقی-غربی پایتخت قرار دارد. موقعیت مکانی این خیابان روی نقشه شهر تهران به‌صورت زیر است.

نقشه ظاهری خیابان ولیعصر در شهر تهران

منبع عکس: fa.touristfa.com

طول خیابان ولیعصر

همان طور که شاید تابه‌حال به گوشتان رسیده باشد، خیابان ولیعصر، بلندترین خیابان در خاور میانه است. طول خیابان ولیعصر ۱۷٫۹ کیلومتر است. این خیابان دسترسی شمالی‌ترین نقطه از شهر تهران را به یکی از جنوبی‌ترین میدان‌های پایتخت میسر می‌کند. اگر از میدان تجریش در ابتدای شمال خیابان ولیعصر شروع به حرکت کنید، از محله‌های معروف شهر تهران گذر خواهید کرد. در ابتدای مسیرتان می‌توانید از باغ فردوس دیدن کنید. پس از آن به پل پارک وی خواهید رسید و با عبور از این پل، در ادامه مسیر  به یکی از معروف‌ترین میدان‌های شهر تهران یعنی میدان ونک خواهید رسید.

خیابان ولیعصر تهران با طول ۱۷٫۹ کیلومتر، طولانی‌ترین خیابان در خاور میانه است

در میدان ونک می‌توانید به مراکز خرید متنوع سری بزنید و از مغازه‌ها خرید کنید. در ادامه مسیر به پارک ساعی خواهید رسید و اگر سرپایینی این خیابان را هم‌چنان ادامه دهید، پس از گذشتن از خیابان‌های عباس آباد و فاطمی، به هیاهوی میدان ولیعصر می‌رسید.

فاصله میدان ولیعصر تا چهارراه ولیعصر زیاد نیست و این مسیر برای دانشجوهای تهران بسیار خاطره‌انگیز است. پس از چهارراه ولیعصر نوبت به خیابان جمهوری می‌رسد و سپس با گذشتن از خیابان‌های امام خمینی و مولوی و خیابان‌های شلوغ و قدیمی این منطقه که بافت سنتی خود را در بسیاری نقاط حفظ کرده‌اند، به میدان راه‌آهن تهران خواهید رسید.

خیابان ولیعصر تهران منطقه چند است؟

به‌دلیل قرارگرفتن خیابان ولیعصر در محدوده وسیع شمالی-جنوبی از شهر تهران، این خیابان بخش‌هایی از چهار منطقه شهرداری در تهران را در بر می‌گیرد. شمالی‌ترین نقطه از بلوار ولیعصر در محل میدان تجریش، منطقه یک شهرداری است. از میدان تجریش تا تقاطع پارک وی نیز در محدوده منطقه یک شهرداری تهران قرار دارند.

از چهارراه پارک وی تا بزرگراه همت در محدوده منطقه سه شهرداری هستند. پس از بزرگراه همت تا خیابان انقلاب، بخش‌هایی از منطقه ۶ شهرداری را تشکیل می‌دهند. این مسیر از تجاری‌ترین بخش‌های مرکز شهر به شمار می‌رود و بخش قابل توجهی از مراکز اداری و تجاری و ساختمان‌های فرهنگی شهر تهران در آن قرار گرفته‌اند. ادامه مسیر خیابان ولیعصر از خیابان انقلاب تا میدان راه‌آهن، در محدوده منطقه ۱۱ شهرداری تهران قرار می‌گیرند.

آیا خیابان ولیعصر تهران طرح ترافیک است؟

خیابان ولیعصر تهران در میان چنارهای انبوه

منبع عکس: landscaper.ir

برای ساکنان پایتخت، اطلاع از محدوده طرح ترافیک، بسیار حائز اهمیت است. برای بازدید از جاذبه‌های شهر تهران و تردد به نقاط مختلف شهر با وسیله نقلیه شخصی، باید از محدوده طرح ترافیک مطلع باشید. در شهر تهران دو محدوده مکانی مختلف برای طرح‌های ترافیک تعیین کرده‌اند؛ که یک بخش طرح ترافیک دائمی دارد و بخش دیگر محدوده زوج و فرد طرح ترافیک است.

بخش زیادی از خیابان ولیعصر در محدوده مرکزی شهر تهران قرار دارد و به‌دلیل شلوغی و آلودگی، این قسمت از شهر در محدوده طرح ترافیک قرار دارد. از میدان راه‌آهن تا ورودی خیابان مطهری در خیابان ولیعصر، در محدوده طرح ترافیک دائمی قرار گرفته‌اند. این مناطق بخش‌هایی از مناطق ۱۱ و ۶ شهر تهران هستند. از خیابان مطهری تا بزرگراه همت نیز در محدوده طرح ترافیک زوج و فرد قرار دارند؛ که بخش‌هایی از منطقه ۶ هستند. برای تردد در این مناطق با توجه به رقم آخر پلاک ماشین‌تان می‌توانید برای رقم‌های زوج در روزهای زوج و رقم‌های فرد در روزهای فرد هفته، تردد کنید.

میدان ولیعصر تهران

نمای میدان ولیعصر در حال ساخت

عکاس: مجتبی عرب زاده

میدان ولیعصر تهران از مهم‌ترین میدان‌های شهر تهران است، که سه تا از معروف ‌ترین خیابان های پایتخت در این میدان با هم تلاقی می‌کنند. در شمال و جنوب میدان ولیعصر، خیابان ولیعصر امتداد دارد. در ضلع شرقی میدان ولیعصر بلوار کریمخان و در ضلع غربی آن،  بلوار کشاورز امتداد می‌یابند.

در میدان ولیعصر مراکز تجاری و بازرگانی وجود دارند. به‌جز پاساژها و مراکز تجاری مختلف، در حاشیه میدان نیز مغازه‌های فراوانی وجود دارند، که بخش عمده اجناسشان را پوشاک تشکیل می‌دهد. در ضلع جنوب شرقی میدان، چند فروشگاه لوازم رایانه‌ای و موبایل فروشی قرار گرفته‌اند. در اطراف میدان ولیعصر سه سالن سینما فعالیت می‌کنند. سینما قدس در ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر و سینماهای استقلال و آفریقا در ضلع شمالی این میدان و کمی بالاتر، در خیابان ولیعصر قرار گرفته‌اند.

از دیگر جذابیت‌های میدان ولیعصر می‌توان به اغذیه فروشی‌ها و ساندویچی‌های دور میدان اشاره کرد. این غذاخوری‌ها اغلب پاتوق دانشجویان اطراف میدان ولیعصر و مشتریان مراکز تجاری میدان هستند. میدان ولیعصر فاصله نزدیکی تا مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها نیز دارد.

دورتادور میدان ولیعصر، ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس دیده می‌شوند و تردد به تمام نقاط مختلف تهران از این میدان صورت می‌گیرد. میدان ولیعصر ایستگاه مترو هم دارد؛ اما به‌دلیل قرار داشتن این میدان در محدوده طرح ترافیک دائم، تردد به میدان ولیعصر با وسیله نقلیه شخصی، در صورت نداشتن مجوز تردد در منطقه طرح ترافیک ممنوع است.

عکس های خیابان ولیعصر تهران در پاییز

خیابان ولیعصر به‌دلیل وجود چنارهای سر به فلک کشیده‌اش، در فصل پاییز، بسیار زیبا است. قدم زدن در میان چنارهای خیابان ولیعصر برای علاقه‌مندان این فصل جذابیت زیبایی دارد. پارک‌های خیابان ولیعصر نیز در فصل پاییز تماشایی می‌شوند. زیباترین صحنه‌های خیابان ولیعصر در فصل پاییز، توسط عکاسان زیادی ثبت شده است.

منابع عکس‌ها و عکاس: rajanews.com, iscanews.ir, funzi.co, homsa.ir, روزنامه عصر ایران ، خبرگزاری پارس ، تابناک جوان و آیدا دانشمند

دیدنی های خیابان ولیعصر تهران

در خیابان ولیعصر از مراکز فرهنگی و هنری گرفته تا مراکز تجاری و تفریحی و عمارت‌های تاریخی قرار گرفته‌اند. در این خیابان تعدادی از بهترین جاهای دیدنی تهران دیده می‌شوند. در این قسمت بخشی از دیدنی‌های خیابان ولیعصر را بررسی می‌کنیم.

باغ فردوس و موزه سینما

نمای ورودی باغ فردوس تهران با گلدان های زیبا

عکاس: علیرضا کیخواه

باغ فردوس و موزه سینما در محوطه باغ فردوس، از زیباترین نقاط دیدنی در خیابان ولیعصر هستند و فاصله کوتاهی تا میدان تجریش دارند. در میان باغ فردوس عمارتی باشکوه قرار دارد که قدمت این بنا به دوره قاجار می‌رسد. در گذشته این مکان محل برپایی جشن‌های ملی و هنری بوده است. در سال ۱۳۸۱ در محل باغ فردوس موزه ملی سینما تاسیس شد؛ البته زمان راه‌اندازی این موزه در سال ۱۳۷۷ در ساختمانی در لاله زار بود، که چهار سال بعد به باغ فردوس منتقل شد. هدف از بازگشایی این موزه، حفظ و حراست از گنجینه‌های ارزشمند در سینمای ایران بوده است. بازدید از این مجموعه برای علاقه‌مندان تاریخ و فرهنگ لذت بسیار دارد.

 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، کوچه بخشایش، مجموعه باغ فردوس (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۹-۲۲۷۰۵۰۰۵-۰۲۱
 • ساعت بازدید: همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۸، جمعه‌ها و روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۹، شنبه‌ها تعطیل
 • هزینه بلیط: ۳۰۰۰ تومان اتباع ایرانی و ۲۰۰۰۰ تومان اتباع خارجی

پارک ملت

گل های صورتی در پارک ملت تهران

منبع عکس: delta.ir

پارک ملت از قدیمی‌ترین پارک‌های شهر تهران است و امکانات تفریحی و ورزشی کاملی دارد. پارک ملت یکی از بهترین مناطق مناسب پیاده‌روی در خیابان ولیعصر به شمار می‌رود. دریاچه و آب‌نمای این پارک فضایی دلنشین ایجاد کرده‌اند و بسیاری از گردشگران را به این پارک جذب می‌کنند.

هر روز در فضای داخلی پارک ملت، ورزش و نرمش همگانی انجام می‌شود. از دیگر امکانات مناسب ورزشی پارک ملت می‌توان به میز‌های تنیس، مسیر جاده تندرستی، زمین مناسب برای اسکیت سواری کودکان، زمین والیبال و بدمینتون و میزهای فوتبال‌دستی اشاره کرد.

جاذبه‌های تفریحی دیگری نیز در پارک ملت وجود دارند که می‌توانید برای بهره بردن از آن‌ها به این پارک سری بزنید. امروزه پارک ملت از معروف‌ترین مکان‌های گردشگری در تهران به شمار می‌رود.

 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، تقاطع نیایش، بوستان ملت (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت بازدید: ۲۴ ساعته
 • هزینه ورودی: رایگان

پارک ساعی

نمای سبزه های پارک ساعی در شب

منبع عکس: fa.wikipedia.org

پارک ساعی نیز از زیباترین پارک‌های شهر تهران با ساختاری جنگلی و پلکانی است. پارک ساعی ۶ ورودی مختلف از خیابان‌های ولیعصر و وزرا دارد. این پارک در حد فاصل بین اتوبان حکیم و خیابان شهید بهشتی قرار گرفته است.

از جاذبه‌های پارک ساعی می‌توان به باغ پرندگان و مجسمه‌های حیوانات اشاره کرد. پارک ساعی محیطی بسیار دنج و سرسبز برای تفرج و گردش دارد و تماشای بخش‌های مختلف آن خالی از لطف نیست.

 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از یوسف آباد، ایستگاه آبشار (مشاهده روی نقشه)
 • ساعت بازدید: ۲۴ ساعته
 • هزینه ورودی: رایگان

سینما آفریقا

نمای ورودی سینما آفریقا در خیابان ولیعصر

منبع عکس: smarttiz.com

سینما آفریقا از معروف‌ترین سینماهای پایتخت است و در سال ۱۳۴۳ تاسیس شد. سینما آفریقا درمجموع  ظرفیت پذیرش ۱۰۰۰ نفر را دارد. در طول سال‌های اخیر و با افتتاح سالن‌های جدید در پردیس‌های سینمایی، سینما آفریقا هم‌چنان محبوبیت خود را حفظ کرده است. در سال‌های پیش از انقلاب این سینما را با نام سینما آتلانتیک می‌شناختند که پس از انقلاب به آفریقا تغییر نام داد.

 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، میدان ولیعصر، بالاتر از میدان ولیعصر، روبه‌روی بانک سپه (مشاهده روی نقشه)

سینما استقلال

نمای ورودی سینما استقلال در خیابان ولیعصر

منبع عکس: eghamat24.com

سینما استقلال با نام قدیمی سینما امپایر در سال ۱۳۳۹ در خیابان ولیعصر افتتاح شد. این سینما نیز در شمال میدان ولیعصر و کمی پایین‌تر از سینما آفریقا قرار دارد.

سینما استقلال با ظرفیت ۷۰۰ نفر یکی از قدیمی‌ترین سالن‌های سینما در شهر تهران است و به‌دلیل قرار گرفتن در مرکز شهر، از گذشته تا به امروز هواداران زیادی داشته است.

 • آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، میدان ولیعصر، بالاتر از میدان ولیعصر (مشاهده روی نقشه)

سینما قدس

سینما قدس تهران دور میدان ولیعصر قرار گرفته است. این سینما نیز پس از انقلاب اسلامی تغییر نام داد. پیش از آن، سینما قدس را با نام سینما پولیدور می‌شناختند.

سینما قدس در سال ۱۳۴۶ راه‌اندازی و در طول سال‌های بعد به یکی از اصلی‌ترین مراکز نمایش فیلم در ایران تبدیل شد. این سالن نزدیک به ۵۰۰ نفر ظرفیت دارد و با وجود تعطیلی موقت در طول سال‌های قبل، هم‌چنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

پارک دانشجو و تئاتر شهر

نمای بیرونی تئاتر شهر در پارک دانشجو

منبع عکس: خبرگزاری مهر

پارک دانشجو و تئاتر شهر از برجسته‌ترین مراکز تفریحی و فرهنگی در شهر تهران هستند. برای علاقه‌مندان به هنر تئاتر، ساختمان تئاتر شهر از خاطره‌انگیزترین ساختمان‌های پایتخت در زمینه هنر نمایش به شمار می‌رود.

تئاتر شهر در میان پارک دانشجو قرار دارد و این ساختمان و پارک در ضلع جنوب شرقی چهارراه ولیعصر و در محل تقاطع خیابان ولیعصر با خیابان انقلاب قرار دارند. این قسمت از خیابان ولیعصر در مرکز شهر تهران از پرترددترین بخش‌های شهر است. چهارراه ولیعصر دسترسی مناسبی به مراکز آموزشی و دانشگاهی نیز دارد.

معماری ساختمان تئاتر شهر با نشانه‌هایی از معماری اصیل و سنتی ایرانی و نیز طراحی کاملا مدرنش، مورد تحسین مهندسان معماری قرار گرفته است. با قدم زدن در پارک دانشجو می‌توانید از تماشای زیبایی‌های معماری این بنا لذت ببرید و از تماشای یک نمایش تئاتر در سالن‌های این مجموعه نیز بهره‌مند شوید.

کاخ مرمر

نمای بیرونی کاخ مرمر تهران

منبع عکس: خبرگزاری برنا

کاخ مرمر از ساختمان‌های تاریخی شهر تهران در خیابان ولیعصر و در نزدیکی تقاطع آن با خیابان امام خمینی است. نام این کاخ که قدمتش به دوران پهلوی می‌رسد، در تاریخ ۳۰ خرداد سال ۵۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در سال‌های آخر پادشاهی خاندان پهلوی، کاربری کاخ مرمر به موزه تغییر کرده بود؛ اما پس از انقلاب این ساختمان در اختیار نهادهای حکومتی قرار گرفت و بازدید از آن برای عموم مردم امکان‌پذیر نبود. از سال ۱۳۹۸، این ساختمان دوباره به‌صورت موزه به روی عموم مردم باز شد؛ اما هم‌چنان در بازه‌های زیادی از سال، امکان بازدید از این مجموعه وجود ندارد.

 • آدرس: تهران،‌خیابان ولیعصر، نرسیده به خیابان امام خمینی (مشاهده روی نقشه)
 • برای بازدید از کاخ مرمر تهران حتما از باز بودن مجموعه مطمئن شوید. این کاخ در روزهای زیادی از سال تعطیل است.

ساختمان‌های مهم دیگر

ساختمان صدا و سیما در خیابان ولیعصر

منبع عکس: خبرگزاری برنا

به‌جز مراکز تفریحی و تاریخی در خیابان ولیعصر، ساختمان‌ها و مراکز اداری مهم دیگری نیز در این خیابان قرار گرفته‌اند. از معروف‌ترین ساختمان‌های خیابان ولیعصر می‌توان به ساختمان صدا و سیما اشاره کرد، که در میان محوطه‌ای بزرگ و سرسبز قرار دارد. سازمان صدا و سیما در خیابان ولیعصر، بالاتر از اتوبان نیایش قرار دارد.

نمای ورودی هتل بزرگ تهران

منبع عکس: iran-booking.com

هتل بزرگ تهران از دیگر ساختمان‌های معروف در خیابان ولیعصر به شمار می‌رود و در ابتدای خیابان مطهری واقع شده است. از برجسته‌ترین ساختمان‌های آموزشی در طول خیابان ولیعصر نیز می‌توان به دانشگاه‌های خواجه نصیر الدین طوسی، امیر کبیر و ساختمان دانشکده هنر، اشاره کرد. مراکز درمانی مجهز و بیمارستان‌های خاتم الانبیا و دی نیز در محدوده شمالی خیابان ولیعصر قرار گرفته‌اند.

رستوران های خیابان ولیعصر تهران

در سراسر خیابان ولیعصر، انواع غذاخوری‌ها دیده می‌شوند. از رستوران‌ها و کافه‌های مجلل و گران قیمت گرفته تا ساندویچ فروشی‌های ساده و کوچک و حتی انواع غذاهای خیابانی وجود دارند. غذا خوردن در هرکدام از این غذاخوری‌ها، تجربه‌ای متفاوت و البته لذت‌بخش به‌همراه می‌آورد. در این بخش به معرفی چند تا از معروف‌ترین و پر طرفدارترین رستوران‌ها در طول خیابان ولیعصر می‌پردازیم.

اگر ساکن خیابان ولیعصر یا محله‌های اطراف آن هستید یا در دانشگاه‌های اطراف این خیابان تحصیل کرده‌اید یا محل کارتان در این محدوده است، نام غذاخوری‌ها و رستوران‌های این خیابان می‌تواند برایتان بسیار خاطره‌انگیز باشد.

رستوران حاج محسن

نمای داخی رستوران حاج محسن در خیابان ولیعصر

منبع عکس: asatik.com

رستوران حاج محسن از قدیمی‌ترین رستوران‌های خیابان ولیعصر است. در این رستوران می‌توانید انواع کباب‌ها و غذاهای ایرانی را با کیفیت بالا سفارش دهید. رستوران حاج محسن پیش غذا و سالادهای متنوع نیز سرو می‌کند. به نظر بیشتر مشتریان این رستوران، قیمت غذاها در رستوران حاج محسن بالا است.

 • آدرس: خیابان ولیعصر، چهارراه ولیعصر، ساختمان علوی، پلاک ۱۴۸۰ (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۶۶۴۰۸۰۴۱-۰۲۱

کبابسرای منصور

نمای ورودی کبابسرای منصور در خیبان ولیعصر

کبابسرای منصور در خیابان ولیعصر

نان سنتی همراه با کباب اصیل ایرانی در رستوران منصور طرفداران زیادی دارد. کبابسرای منصور سال‌ها است که مشتریان خود را حفظ کرده است و مشتریان این رستوران از کیفیت غذاهای آن رضایت دارند.

 • آدرس: خیابان ولیعصر، بالاتر از خیابان شهید بهشتی، جنب پله اول (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۸۸۷۲۳۷۹۰-۰۲۱

رستوران دیدنی ها

نمای داخلی رستوران دیدنی ها در خیابان ولیعصر

منبع عکس: fidilio.com

رستوران دیدنی‌ها انواع غذاها وو کباب‌های ایرانی را به مشتریانش ارائه می‌دهد. این رستوران شیک، در دسته رستوران‌های گران در خیابان ولیعصر قرار دارد و برنامه موسیقی زنده نیز در این رستوران اجرا می‌شود. محبوب‌ترین غذای رستوران دیدنی‌ها، چلو کباب است.

 • آدرس: خیابان ولیعصر، روبه‌روی پارک ساعی، رستوران دیدنی‌ها (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۸۸۷۷۱۰۱۴-۰۲۱

رستوران ایران ایتالیا

نمای ورودی رستوران ایران ایتالیا در خیابان ولیعصر

منبع عکس: cafemaps.net

رستوران ایران ایتالیا دیگر رستوران خیابان ولیعصر، بالاتر از چهارراه ولیعصر است. اگر از علاقه‌مندان پیتزا باشید، می‌توانید تنوع بالایی از انواع پیتزاها را در این رستوران امتحان کنید. به غیر از پیتزا، انواع ساندویچ و برگر نیز در این رستوران سرو می‌شوند.

 • آدرس: خیابان ولیعصر، چهارراه ولیعصر، بالاتر از خیابان انقلاب، رستوران ایران ایتالیا (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۶۶۴۷۶۳۵۳-۰۲۱

رستوران بوفالو

نمای داخل رستوران بوفالو در چهار راه ولیعصر

منبع عکس: fidilio.com

رستوران بوفالو نیز از دیگر فست فودهای خیابان ولیعصر است، که سالیان زیادی از فعالیتش می‌گذرد. رستوران بوفالو محبوبیت بالایی بین دانشجویان دارد و درست روبه‌روی پارک دانشجو و تئاتر شهر قرار گرفته است. می‌توانید پس از گشت و گذار در پارک دانشجو و تئاتر شهر به رستوران بوفالو بروید و خستگی‌تان را در کنید.

 • آدرس: خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهار راه ولیعصر، رستوران بوفالو (مشاهده روی نقشه)
 • تلفن: ۶۶۴۰۲۲۲۱-۰۲۱

فست فود شیلا

ساندویچ های معروف رستوران شیلا

منبع عکس: اسنپ فود

رستوران‌های زنجیره‌ای شیلا، در بخش‌های مختلفی از شهر تهران شعبه‌های مختلفی دارند. در خیابان ولیعصر شعبه‌هایی از این فست فود زنجیره‌ای فعالیت می‌کنند. شعبه‌های رستوران شیلا در خیابان ولیعصر، شعبه مطهری در نبش خیابان فتحی شقاقی، شعبه ساعی روبه‌روی پارک ساعی، شعبه میدان ونک، شعبه میدان ولیعصر، شعبه پارک ملت و شعبه چهارراه ولیعصر هستند.

پرسش‌های متداول

خیابان ولیعصر به کجا ختم می‌شود؟

خیابان ولیعصر یک خیابان شمالی-جنوبی است که از جنوب به میدان راه‌آهن و از شمال به میدان تجریش ختم می‌شود.

خیابان ولیعصر چند کیلومتر است؟

خیابان ولیعصر تهران با طول ۱۷/۹ کیلومتر، طولانی‌ترین خیابان در خاور میانه است.

آیا خیابان ولیعصر در طرح ترافیک قرار دارد؟

بخش زیادی از خیابان ولیعصر در محدوده مرکزی شهر تهران قرار دارد و به‌دلیل شلوغی و آلودگی، این قسمت از شهر در محدوده طرح ترافیک قرار دارد.

خیابان ولیعصر توسط چه کسی ساخته شد؟

زمان ساخت خیابان ولیعصر به زمان وزارت جنگی رضا خان در دوران قاجار باز می‌گردد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *