فهرست بستن

طوفان فناوری DLSS در نرخ فریم بازی‌های جدید؛ NVIDIA در برابر AMD کوتاه نمی‌آید

شرکت AMD به تازگی کارت‌های گرافیک Radeon RX 6000 را معرفی کرده است که به طور جدی، به رقابت با سری GeForce RTX 30 پرداخته‌اند؛ حال NVIDIA که بر خلاف اینتل به این سادگی‌ها قصد واگذاری جایگاه خود را به رقیب ندارد، در حال توسعه عملکرد فناوری DLSS و پشتیبانی بازی‌های بیشتر است. DLSS این بار غوغایی به پا کرده است. افزاش چشمگیر نرخ فریم.

یکی از مواردی که می‌تواند نرخ فریم و عملکرد پردازشی بازی‌ها را ارتقاء دهد، سازگاری با معماری‌های گرافیکی و استفاده از فناوری‌های نرم افزاری-سخت افزاری است. هر دو کمپانی AMD و NVIDIA از هر دو راه حل استفاده می‌کنند؛ با این وجود AMD تا کنون پاسخی محکم برای NVIDIA DLSS در نظر نگرفته است. در صورتی که بازی‌ها از فناوری DLSS پشتیبانی کنند، شاهد افزایش چشمگیر نرخ فریم خواهیم بود.

انویدیا به تازگی اعلام کرده است که چند بازی جدید، پشتیبانی از فناوری DLSS را آغاز کرده‌اند. از نگاه یک گیمر، DLSS می‌تواند پرفورمنس و نرخ فریم را به صورت رایگان ارتقاء دهد؛ این ارتقاء به حدی است که به هیچ وجه نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. در حال حاضر، بیش از 25 بازی از فناوری NVIDIA DLSS پشتیبانی می‌کنند؛ اگر چه این تعداد چندان زیاد به نظر نمی‌رسد، اما بخش اعظم بازی‌های AAA و جدید را شامل شده و همچنان در حال افزایش است.

چهار بازی جدید به لیست پشتیبانی‌های DLSS افزوده شده‌اند؛ Call of Duty: Black Ops Cold War، Enlisted، War Thunder و Ready or Not. در بازی Black Ops: Cold War و در حالت Performance Mode و رزولوشن UHD/4K، شاهد افزایش 85 درصدی عملکرد هستیم. در نتیجه بیشتر کارت‌های گرافیک سری RTX می‌توانند بازی جدید COD را با نرخ بالای 60 فریم در رزولوشن UHD/4K، به همراه فناوری Ray Tracing رندر کنند.

DLSS-01.jpg

در بازی Enlisted، با فعال کردن قابلیت DLSS شاهد افزایش 55 درصدی عملکرد هستیم. در نتیجه بسیاری از کارت‌های گرافیک RTX می‌توانند بازی Enlisted را در رزولوشن UHD/4K با بیش از 100 فریم در ثانیه رندر کنند.

DLSS-02.jpg

در بازی Ready or Not، فناوری DLSS می‌تواند به افزایش 120 درصدی نرخ فریم منجر شود که در نتیجه آن، اکثر کارت‌های گرافیک NVIDIA RTX امکان رسیدن به نرخ فریم بالای 60 فریم در ثانیه را برای رزولوشن UHD/4K، تنظیمات گرافیکی بالا و Ray Tracing خواهند داشت.

DLSS-03.jpg

در نهایت به بازی War Thunder می‌رسیم؛ در این عنوان نیز شاهد افزایش عملکرد نرخ فریم، تا 30 درصد هستیم. DLSS این امکان را به گیمرها می‌دهد تا War Thunder را در بالاترین جزئیات گرافیکی، با نرخ بالای 100 فریم اجرا کنند.

DLSS-04.jpg

بدون شک فناوری NVIDIA DLSS یک تکنولوژی اعجاب آورد است که بر خلاف بسیاری از فناوری‌ها که با ارتقاء تنها چند فریم جنبه تبلیغاتی دارند، عملکرد را به صورت واقعی افزایش می‌دهد. در صورتی که انویدیا این فناوری را به بازی‌های بیشتری تزریق کند، می‌تواند برگ برنده بزرگی را در اختیار گیرد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *