طرز تهیه سیرترشی به ۶ روش خانگی

سیرترشی خانگی یکی از انواع ترشی‌ها و مزه‌های محبوب و خوشمزه‌ی سفره‌ی ایرانی‌هاست که طرفداران زیادی دارد. برای تهیه سیر ترشی باید از بین سیرهای خشک اما جوان گل‌های سیر کامل را انتخاب کنید تا مدت زمان بیشتری برای نگهداری و مصرف آن وقت داشته باشید. در ادامه‌ی این نوشتار به طرز تهیه سیر ترشی خانگی می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

مقداری گل سیر تازه و یک شیشه سرکه روی یک میز با کلاش برای درست کردن سیر ترشی خانگی در تصویر است

۱. تهیه سیرترشی با شیره انگور

مواد مورد نیاز سیرترشی با سرکه سفید
سیر ۱ کیلوگرم
شیره انگور ۱ لیوان
سرکه ۱ لیوان
نمک ۲ قاشق غذاخوری
 1. در مرحله اول برای آماده سازی سیرها: ابتدا سیرها را به خوبی و کامل بشویید. بهتر است برای شستن از فرچه مخصوص شست و شوی تازه و نو استفاده کنید تا خوب همه گل‌و‌لای داخل سیر گرفته شود. اگر روی سیر خراب بود حتما با چاقو قسمت خراب را جدا کنید و بگیرید. سیرها را روی دستمال قرار دهید و اجازه دهید تا کاملا خشک شوند.
 2. در این مرحله سیرها را توی یک قابلمه بریزید و به ازای هر کیلوگرم سیر ۱ لیوان شیره انگور و یک لیوان سرکه و ۲ قاشق غذاخوری نمک را به سیرها اضافه کنید. درب قابلمه را برای ۱ دقیقه اول قرار دهید سپس درب قابلمه را بردارید و تا نیم ساعت بگذارید سیر و سرکه و شیره‌ها بدون درب با حرارت ملایم بجوشد.
 3. سیرترشی فوری شما بعد از نیم ساعت آماده شده است و می‌توانید به همراه انواع وعده‌های غذایی خود این سیر ترشی را میل کنید. سیر ترشی آماده شده را داخل یک ظرف شیشه‌ای تمیز و خشک مخصوص قرار دهید و درب آن را خوب محکم کنید و در جای تاریک و خشک و خنک نگهداری کنید. نوش جان!
شیره انگور شیررضا - 450 گرم

۸۹,۵۰۰ تومان

۲. تهیه سیر ترشی با سرکه سفید

مواد مورد نیاز سیرترشی با سرکه سفید
سیر ۱ کیلوگرم
سرکه ۱ لیتر
نمک ۳ قاشق غذاخوری
 1. در ابتدای کار به طوری که گل سیر به هم نریزد و حبه‌های آن از هم سوا نشود، لایه‌ی اول پوست سیر را جدا کنید. سیرها را داخل سبد به خوبی بشویید.
 2. یک پارچه‌ی تمیز بردارید و یا با دستمال حوله‌ای سیرها را خشک کنید در واقع سیرها را روی آن پهن کنید تا آب آن کشیده شود.
 3. بعد از بیست و چهار ساعت که سیرها به طور کامل خشک شدند؛ توی شیشه بریزید و روی آنها را با سرکه بپوشانید تا ظرف پر شود. کمی نمک اضافه کنید یعنی به ازا هر کیلو سیر، یک لیتر سرکه و ۳ قاشق غذاخوری نمک اضافه کنید. درب شیشه‌ها را محکم ببندید. در جای تاریک و خنک و ترجیحاً خارج منزل نگه‌ دارید.
سرکه سفید وردا مقدار 2000 گرم

۷۲,۳۷۰ تومان

مدت‌زمان لازم برای آماده شدن سیرترشی خانگی بین ۱ تا ۷ سال است. هرچه زمان بیشتری برای تهیه‌ی این ترشی صرف کنید، رنگ سیرها تیره‌تر شده و طعم بهتری خواهد داشت.

۳. تهیه سیرترشی شمالی

مواد مورد نیاز سیرترشی شمالی
سیر ۱ کیلوگرم
شکر ۲۵۰ گرم
سرکه ۱ تا ۲ لیوان
نمک ۱ قاشق غذاخوری
 1. برای تهیه سیر ترشی خوشمزه شمالی ابتدا باید سیرها را به خوبی بشویید تا گرد و غبار موجود در لا به لای سیرها از بین برود. سپس سیرها را درون یک قابلمه مناسب ریخته و به ازای یک کیلو سیر ۴ لیوان آب اضافه کنید.
 2. صبر کنید تا آب درون قابلمه به نقطه جوش برسد، سیرها باید به مدت ۱۰ دقیقه درون آب جوش بمانند. در ادامه سیرها را آبکشی کنید و درون سبد بگذارید تا آب اضافی آن‌ها خارج شود.
 3. حالا به ازای یک کیلوگرم سیر ۲۵۰ گرم شکر را درون یک قابلمه مناسب بریزید و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر به طور کامل ذوب شده و رنگش کاراملی شود. در حین تفت دادن شکر باید کاملا حواستان را جمع کنید که شکر نسوزد چون طعم سیرترشی را تلخ می‌کند.
 4. پس از اینکه شکر کاراملی شد، ۲ لیوان سرکه را به آن اضافه کنید و با هم ترکیب کنید تا مواد یکدست شوند، سپس ۱ قاشق غذاخوری نمک اضافه کرده و کمی ترکیب کنید تا نمک به طور کامل درون سرکه حل شود.
 5. پس از اینکه آب موجود در سیرها از سبد خارج شد، آنها را درون یک ظرف شیشه‌ای درب‌دار بریزید، سپس ترکیب سرکه و شکر را اضافه کنید. توجه داشته باشید که سطح سرکه باید یک بند انگشت بالاتر از سطح سیرها باشد.
 6. در برخی دستورها به جای استفاده از شکر از شیره انگور نیز استفاده می‌شود. در ادامه درب ظرف را محکم ببندید، به صورتی که هوا وارد آن نشود، سپس به مدت حدودا دو ماه در جای تاریک و خنک قرار دهید تا سیرترشی شمالی شما آماده شود. نوش جان!

۷ خاصیت باورنکردنی ترکیب سیر و زنجبیل

۴. تهیه سیرترشی با سیر خشک و رب انار

 1. در ابتدای کار به طوری که گل سیر به هم نریزد و حبه‌های آن از هم سوا نشود، لایه‌ی اول پوست سیر را جدا کنید. سیرها را توی سبد و به خوبی بشویید.
 2. یک پارچه‌ی تمیز بردارید و یا با دستمال حوله‌ای سیرها را خشک کنید در واقع سیرها را روی آن پهن کنید تا آب آن کشیده شود.
 3. بعد از بیست و چهار ساعت که سیرها به طور کامل خشک شدند؛ سیرها را درون قابلمه‌ای بریزید و شیره خرما و رب انار را که از قبل با هم مخلوط کرده‌اید روی سیرها بریزید و بعد سرکه را اضافه کنید. قابلمه را روی شعله بگذارید. اجازه بدهید حدود ۴ دقیقه بجوشد.
 4. زمانی که احساس کردید سیرها نرم شده‌اند شعله گاز را خاموش‌کنید. بعد از سرد شدن سیرها را داخل شیشه‌های تمیز و خشک بریزید. بعد سرکه‌ای که در قابلمه جوشیده را داخل شیشه‌ها بریزید به طوری که سطح سیرها را بپوشاند. درب شیشه را ببندید و در جای خشک، خنک و تاریک نگهداری کنید.
رب انار سی سام - 350 گرم
۳۰ %

۵۰,۰۰۰

۳۵,۰۰۰ تومان

شیره خرما شیررضا - 450 گرم

۵۸,۰۰۰ تومان

خواص سیر سیاه؛ ۷ فایده‌ی بی‌نظیر این ماده‌ی غذایی برای بدن

مقداری گل سیر تازه و یک شیشه سرکه روی یک میز با کلاش برای درست کردن سیر ترشی خانگی در تصویر است

۵. تهیه سیرترشی با سرکه قرمز

مواد مورد نیاز سیرترشی با سرکه قرمز
سیر  ۱ کیلوگرم
شیره خرما یا شیره انگور ۱/۲ لیوان
نمک ۱ قاشق چای‌خوری
سرکه به مقدار کافی
 1. در ابتدا پوست رویی سیرها را کمی تمیز کرده و ته سیرها را با چاقو طوری تمیز کنید که بوته به طور کامل از هم جدا نشود؛ سپس تمام سیرها را به خوبی بشویید و چند دقیقه‌ی کوتاه داخل آب قرار دهید تا تمیز شوند.
 2. بعد از آنکه سیرها را پاک کرده و شستید، آنها را روی یک پارچه تمیز قرار دهید تا آب اضافه از آن خارج شود. اجازه دهید سیرها به مدت ۲۴ ساعت روی پارچه بمانند تا کامل خشک شوند؛ چرا که در غیر این صورت ترشی‌ شما کپک می‌زند.
 3. در این مرحله قابلمه را هراه با آب و سیرها روی شعله گاز قرار دهید و اجازه دهید به جوش آید، سپس شعله گاز را کم کرده و اجازه دهید به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بجوشند تا نرم شوند. با انجام این روش به سیرها شوک وارد می‌شود و ترشی شما زودتر آماده خواهد شد.
 4. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه قابلمه را از روی گاز برداشته و اجازه دهید تا خنک شود؛ در این مرحله توجه داشته باشید که شیشه شما کاملا خشک باشد و بعد سیرها را به آرامی به شیشه منتقل کنید. بعد از آنکه شیشه را با سیر پر کردید، ابتدا مقداری نمک روی آن ریخته و بعد روی آن سرکه بریزید. در نهایت برای خوش‌رنگ‌تر شدن ترشی، شیره خرما یا هر نوع شیره‌ای که در خانه دارید به آن اضافه کنید. ترشی شما بعد از گذشت دو سه هفته آماده است و می‌توانید نوش‌جان کنید.

۶. تهیه سیرترشی با سرکه بالزامیک

 1. در ابتدای کار به طوری که گل سیر به هم نریزد و حبه‌های آن از هم سوا نشود، لایه‌ی اول پوست سیر را جدا کنید. سیرها را توی سبد و به خوبی بشویید.
 2. یک پارچه‌ی تمیز بردارید و یا با دستمال حوله‌ای سیرها را خشک کنید در واقع سیرها را روی آن پهن کنید تا آب آن کشیده شود.
 3. بعد از بیست و چهار ساعت که سیرها به طور کامل خشک شدند؛ سرکه بالزامیک و سرکه خرما را در یک ظرف بریزید و با هم مخلوط کنید.
سرکه بالزامیک وردا مقدار 0.25 لیتر
۳۰ %

۱۱۵,۶۰۰

۸۰,۹۲۰ تومان

۴. حالا بوته‌های سیر را که خشک و تمیز است داخل یک قابلمه ریخته و مخلوط دو سرکه را روی آنها بریزید، سپس قابلمه را روی شعله حرارت بگذارید. درب قابلمه را بگذارید تا سیرها کمی نرم شوند. سیرها را برای حدود ۲۰ دقیقه با حرارت کم به طوری که له نشوند، بجوشانید.

۵. وقتی سیرها کمی حرارت دیده و نرم شدند وقت آن است که سس سویا را اضافه کنید و اجاق گاز را خاموش‌کنید.

۶. صبر کنید سیرها سرد شوند. بعد آنها را داخل شیشه مرتب بچینید و سرکه را روی سیرها بریزید در حدی که روی سیر گرفته شود. درب شیشه را ببندید و حدود یک ماه در جای خشک و خنک و تاریک بگذارید تا سیر ترشی خانگی شما برسد.

سرکه خرما وردا مقدار 0.5 لیتر

۶۴,۵۰۰ تومان

۷. لازم است بدانید که سس سویا باعث تخمیر ترشی شما می‌شود. برای همین است که با این روش سیرترشی هفت‌ساله را می‌توانید در عرض چهل روز آماده و میل کنید. شما می‌توانید سس سویا را از سوپرمارکت دیجی‌کالا تهیه کنید.

پودر کیک کاکائویی زر ماکارون مقدار 500 گرم

۵۴,۶۰۰ تومان

اگر نگرانی از بوی بد دهان بعد از خوردن سیر شما را از این لذت بازمی‌دارد پیشنهاد میکنیم مقاله ۱۲ راهکار عالی برای از بین بردن بوی سیر و پیاز در دهان را مطالعه کنید.

ترفندهای تهیه سیرترشی خانگی

 • برای جلوگیری از کپک زدن باید سیرهای شسته شده کاملا خشک شوند.
 • نگهداری سیرترشی در مکان‌های گرم باعث باز شدن رنگ ترشی شما و شیرین‌تر شدن طعم آن می‌شود.
 • در صورت در دسترس نبودن سرکه بالزامیک و سرکه خرما می‌توانید به‌جای آن از سرکه قرمز و عسل هم استفاده کنید.
عسل آویشن رازآوران - 1000 گرم
۲۳ %

۲,۳۰۰,۰۰۰

۱,۷۷۱,۰۰۰ تومان

 • اگر سیرترشی‌هایی که رنگ تیره‌تر دارند و سفت‌تر هستند را دوست دارید، حتما برای نگهداری از مکان‌های تاریک و خنک استفاده کنید.
 • اگر ذائقه شما و اعضای خانواده تیزی طعم سرکه را نمی‌پسندد در مرحله آخر روی سرکه‌ها یه تکه نبات کوچک بگذارید، نبات حل می‌شود و تیزی سرکه را می‌گیرد.

طرز تهیه حریره سیر؛ روش عالی برای نگهداری از سیر

طبع سیرترشی

همانطور که می‌دانید طبع سیر گرم و طبع سرکه سرد است؛ بنابرین در طب سنتی طبع سیر ترشی را معتدل معرفی می‌کنند که مصرف به اندازه‌ی آن برای هیچ یک از طبع‌های چهار گانه ضرری ندارد و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

رب انار کامبیز -350 گرم

سخن آخر

سیر ترشی جزو کنار غذاهای بسیار محبوب در سفره ایرانیان به خصوص شمالی‌‌ها است. در این مقاله سعی کردیم روش‌های متداول برای درست کردن سیر ترشی را معرفی کنیم امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. اگر شما هم روش دیگری می‌شناسید از طریق ثبت دیدگاه برایمان بنویسید.

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.