فهرست بستن

طرح وزارت ارتباطات برای عمومی کردن اطلاعات مدارک تحصیلی شهروندان ایرانی

مدارک تحصیلی هر کاربر جزئی از اطلاعاتی هستند که در بسیاری مراحل زندگی باید از سوی سازمان‌ها یا نهادهای مطالبه‌کننده مورد احراز قرار بگیرد. در همین زمینه بنابر دستور رئیس جمهور قرار است روشی برای انتشار عمومی مدارک تحصیلی شهروندان ایرانی توسط وزارت ICT انجام گردد که می‌تواند اتفاقی بسیار بزرگ باشد.

اگر به ادارات و مراکز دولتی و حتی برخی سازمان‌های غیردولتی برای انجام امور شخصی و هویتی مراجعه کرده باشید و یا اگر بخواهید در یک شرکت یا اداره خاصی استخدام شوید مسلماً یکی از خواسته‌های سازمان مربوطه از شما ارائه رونوشت مدرک تحصیلی است.

اگرچه این روزها درصد قابل توجهی از جامعه جوان کشور دارای تحصیلات دانشگاهی هستند ولی همچنان اتفاقات مهمی در زمینه سوءاستفاده و جعل استناد در این بخش وجود دارد و به همین دلیل وزارت ارتباطات طی طرحی که در دست تدوین است با دستور مستقیم حسن روحانی، رئیس جمهور، قصد دارد بستری برای عمومی کردن اطلاعات مدارک تحصیلی شهروندان ایرانی را فراهم کند.

در همین زمینه و در حاشیه جلسه چهارشنبه‌های هیئت دولت، جهرمی در گفتگویی با خبرنگاران که در حیاط خلوت ساختمان پاستور جمع شده بودند گفت:

به دستور رئیس‌جمهوری با معاونت حقوقی در حال بررسی هستیم تا احتمالاً اطلاعات مدارک تحصیلی شهروندان ایرانی با حذف بخش‌هایی از حریم خصوصی، به‌صورت عمومی در اختیار همه قرار دهیم.

ظاهراً یکی از انگیزه‌های اصلی پیشنهاد چنین طرحی، مشکلات اصالت‌سنجی بوده که در جلسات مجلس شورای اسلامی و به منظور احراز مدارک تحصیلی نمایندگان صورت گرفته است. در این زمینه جهرمی می‌گوید:

برای حل این مشکل بحث این بود که مدارک تحصیلی به ‌صورت الکترونیکی اصالت‌سنجی شود؛ وزارت علوم در این زمینه کارش به پایان رسیده است و از سال ۹۲ به بعد برای همه دانشگاه‌ها در سامانه‌ای که به این منظور تدوین‌شده، مدارک تحصیلی فارغ‌التحصیلان را کامل کرده‌اند.

اما همانطور که می‌دانید بخشی از اطلاعات موجود در مدارک تحصیلی بسیار خصوصی و شخصی هستند و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به بحث حریم خصوصی افراد شود. جهرمی در این زمینه می‌گوید:

به دستور آقای دکتر روحانی ما با معاونت حقوقی این موضوع را چک می‌کنیم و احتمالاً اطلاعات مدارک تحصیلی شهروندان ایرانی با حذف بخش‌هایی از حریم خصوصی به‌صورت عمومی در اختیار همه قرار دهیم تا همه بتوانند چک کنند مدرک تحصیلی بنده چیست و در چه سالی فارغ‌التحصیل شده‌ام تا من که مهندس هستم نگویند دکتر و کسی هم بیخود خودش را دکتر معرفی نکند.

به دور از هرگونه جهت‌گیری‌ خاص باید گفت که وجود هر سامانه ایجاد کننده شفافیت اتفاقی بسیار خوب و مثبت است و مهمتر از آن این است که آن سامانه به خودی خود با فرایندی شفاف و بدون امکان دخل و تصرف اقدام به ثبت اطلاعات نموده باشد.

در این حالت نهادهای تصمیم‌گیر می‌توانند با دقت و سرعت بیشتری نسبت به احراز مدارک تحصیلی افراد اقدام کنند و زمینه بسیاری از کلاهبرداری‌ها از بین خواهد رفت.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *