شکستن رکورد سرعت اینترنت جهان توسط محققان ژاپنی؛ چند صد ترابایت ناقابل

روز گذشته دانشمندان ژاپنی به دستاوردی خارق‌العاده دست پیدا کردند و موفق شدند رکورد سرعت اینترنت در جهان را جابه‌جا کنند. بنا بر گفته رسانه‌های این کشور، این امر با تلاش محققان موسسه ملی فناوری ارتباطات توکیو (NCIT) و رسیدن به سرعت عجیب 319 ترابایت بر ثانیه محقق شده است.

 برای بسیاری از ما دنیای اینترنت و سرعت ایده آل با توانایی استریم بدون وقفه ویدئوهای یوتیوب یا بازی کردن با پینگ پایین خلاصه می‌شوداما این همه ماجرا نیست و دانشمندان در سالیان گذشته با گذشتن از سرعت‌های چند صد گیگابایتی، به قلمروی ترابایت پا گذاشته‌اند. 

در همین رابطه بخوانید:

– رکورد سرعت «اینترنت» در جهان شکسته شد!
– ایرانسل رکورد سرعت دانلود در ایران را با 5G شکست؛ 2.5 گیگابیت در ثانیه!

باید به این نکته اشاره کنیم که رکورد قبلی سریع‌ترین سرعت انتقال داده با استفاده از اینترنت، پیش از این با همکاری مهندسین بریتانیانی و ژاپنی در سال 2020 به ثبت رسیده بود تا به عدد 178 ترابایت در ثانیه برسد. همان طور که گفتیم، این رکورد در حال حاضر شکسته شده و به تقریباً دو برابر ارتقا پیدا کرده است.

به گزارش یاهو، سرعت 319 ترابایتی با استفاده از فیبرهای نوری به واقعیت تبدیل شده است. فیبرهای نوری که رشته‌های بلند و باریکی از جنس شیشه یا پلاستیک هستند، از چند دهه قبل در سراسر جهان برای انتقال اطلاعات به کار می‌روند و در مقایسه با کابل‌های مسی قدیمی، از مقاومت و سرعت بیشتری برخوردارند و هزینه کمتری  بر جای می‌گذارند.

connectivity.jpg

البته فیبرهای نوری متداول تنها قادرند به پهنای باندی تا ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کنند و دانشمندان برای رسیدن به سرعت‌های چند صد ترابایتی باید از روش‌های پیشرفته مهندسی نور و لیزر استفاده کنند. 

برای مثال موسسه NCIT به جای فیبرهای نوری یک هسته‌ای معمولی، از فیبر 4 هسته‌ای استفاده کرده است تا با تولید لیزری با 552 کانال با طول موج‌های متفاوت که مرتباً توسط ایستگاه‌های تقویت سیگنال همراهی می‌شوند، به سرعت 319 ترابایت بر ثانیه برسند.

بهتر است بدانیم که ژاپنی‌ها برای جلوگیری از افت کیفیت انتقال داده یا سیگنال در شرایط آزمایشگاهی، از حدود 3000 کیلومتر فیبر نوری چهار هسته‌ای با قطر 125 میکرومتر بهره برده‌اند.

با توجه به اینکه تیم تحقیقاتی ژاپنی در دستیابی به سیستمی بدون افت کیفیت در فاصله‌ای به بلندای 3000 کیلومتر به توفیق دست یافته است، کارشناسان اعتقاد دارند که فیبرهای نوری معمولی نیز احتمالاً با اعمال تغییراتی بتوانند از این سرعت‌ها پشتیبانی کنند.

البته تصور اینکه شاید روزی پهنای باندی چنین قدرتمند به خانه یا اداره ما راه پیدا کند چندان واقع‌بینانه نیست، اما تلاش‌های محققان در این راه قطعاً موجب پدیدار شدن امکانات و کاربردهای تازه‌ای در توسعه فناوری‌های ارتباطی خواهد شد.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *