فهرست بستن

شکایت تلگرام از اپل – سیاست‌های انحصارگرانه کار دست کوپرتینویی‌ها داد

اگر شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری تصور می‌کنند که روزی می‌رسد که شکایت دیگران از رفتارهای انحصارگرانه آنها به پایان خواهد رسید، بسیار خوشبینانه به ماجرا نگاه می‌کنند. شکایت تلگرام از اپل جدیدترین مورد از پرونده‌های این ماجرا است. برنامه پیام‌رسان امن تلگرام به تازگی در اتحادیه اروپا شکایتی از اپل به دلیل اتخاد سیاست انحصارگرایانه تنظیم کرده است.

شکایت تلگرام از اپل پس از اسپاتیفای

تلگرام پس از اسپاتیفای و Rakuten، سومین نام بزرگی است که شکایت خود را نزد اتحادیه اروپا برده تا این سازمان فکری به حال حق کمیسیون 30 درصدی اپل در اپ استور کند. تلگرام نه تنها مدعی است که این کمیسیون 30 درصدی خیلی زیاد است، بلکه عدم اجازه به کاربران برای دریافت برنامه‌های خود از جایی دیگر به رقابت آسیب زده است.

پاول دورف، یکی از بنیانگذاران تلگرام و مدیرعامل فعلی این شرکت چند روز پیش نامه‌ای سرگشاده منتشر کرد و در رابطه با مالیات 30 درصدی اپل از برنامه‌ها توضیحاتی کرد. او مدعی شد که هزینه‌ای که اپل برای اداره اپ استور متحمل می‌شود در برابر درآمدی که این شرکت از مارکت خود دارد، ناچیز است. این درحالیست که مالیات اپ استور در زمینه رایانه‌های شخصی اصلاً وجود ندارد. دورف در ادامه اعلام کرد که به دلیل تعداد بالای کاربران iOS، سازندگان برنامه نمی‌توان با چشم پوشی از این پلتفرم تنها برای دستگاه‌های اندرویدی برنامه تولید کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا دلایل و استدلال‌های دورف که بیشتر ثروت هنگفت شرکت اپل و محبوبیت این برند را هدف قرار داده بود می‌تواند کفه ترازو را در اتحادیه اروپا به نفع تلگرام پایین آورد یا خیر. Margrethe Vestager که قصد تشکیل پرونده پیرامون این موضوع را دارد به سندی برای اثبات آسیب دیدن کاربران در این ماجرا دارد. حتی اگر دلایل تلگرام برای محکوم کردن اپل کافی نباشد، تصمیم آنها مبنی بر شکایت از کوپرتینویی‌ها می‌تواند دیگر شرکت‌ها را به شکایت علیه غول‌های بزرگ دنیای تکنولوژی ترغیب کند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *