فهرست بستن

شکایتی که شاید آینده اپ استور را تغییر دهد؛ اپل یک انحصارگرای به تمام معناست!

همانطور که می‌دانید اخیراً اپل به‌دلیل ایجاد فروشگاه‌ مجزا درون تصمیم به حذف اکانت Epic Games و موتور گرافیکی Unreal Engine گرفت. طبق خبرهای جدید اکنون نیز سازنده‌ی بازی محبوب فورتنایت قصد دارد با یک حکم قضایی اپل را مجبور کند حساب Epic Games را به اپ استور بازگرداند.

اگر به یاد داشته باشید همه چیز از یک سیستم خرید درون برنامه‌ای شروع شد؛ اپیک گیمز در آپدیت جدید فورتنایت قابلیتی به این بازی اضافه کرد که با آن کاربران می‌توانستند به‌صورت مجزا از فروشگاه‌های اپ‌استور و گوگل‌پلی به خرید درون برنامه‌ای بپردازند. این امر باعث می‌شد درصد و سودی که اپل و گوگل در ازای هر خرید کاربر از بازی فورتنایت دریافت می‌کردند به‌صورت کلی حذف شود. اپل و گوگل به‌سرعت بازی Fortnite را فروشگاه‌های خود حذف کردند و این باعث شد کاربرانی که از iOS استفاده می‌کنند، نتوانند بازی فورتنایت را دانلود یا حتی آپدیت کنند.

apple-epic.jpg

پس از این خبر نیز بسیاری از سودجویان، آیفون‌های قدیمی مجهز به فورتنایت خود را با قیمت‌های سرسام‌آوری وارد بازار سیاه کرده و بین 1000 تا 10000 دلار در ازای گوشی خود دریافت می‌کردند.

fortniteebay.jpg

پس از متوقف شدن اکانت اپیک گیمز روی App Store، علاوه بر بازی فورتنایت دیگر اپلیکیشن‌های این توسعه‌دهنده و موتور گرافیکی Unreal نیز حذف شد. اما قاضی منطقه‌ای آمریکا به کمک اپیک گیمز آمد و Unreal Engine را به پلتفرم کوپرتینویی‌ها بازگرداند. اکنون نیز اپیک گیمز به‌دنبال برگرداندن دیگر اپلیکیشن‌های خود به اپ استور است.

اخیراً در بیانیه‌ای اپیک گیمز از دادگاه درخواست کرده تا جلوی اعمال تلافی‌کارانه‌ی اپل را گرفته و اپلیکیشن‌های Epic را به اپ استور بازگرداند. در این بیانیه‌ی کوبنده سازنده‌ی فورتنایت، کمپانی اپل را انحصارگرا خواند و مدعی شد مدت‌هاست تمام توسعه‌دهندگان به خاطر ترس از تلافی اپل در مقابل قوانین و سیاست‌های انحصارگرایانه و ظالمانه‌ی اپل سکوت کرده‌اند.

epic-tweet.JPG

البته این نوشته خلاصه‌ای از درخواست اپیک گیمز از دادگاه بوده و اصل متن این درخواست 182 صفحه طول دارد که تمام ایمیل‌های رد و بدل شده بین مدیرعامل Epic Games و تیم حقوقی اپل را نیز شامل می‌شود.

لازم به‌ذکر است بسیاری از توسعه‌دهندگانی که از ابزارهای نرم‌افزاری Epic چون موتور گرافیکی Unreal برای ساخت و توسعه‌ی اپلیکیشن و بازی‌های خود استفاده می‌کنند نیز تحت تاثیر منفی این تصمیم اپل قرار گرفته‌اند. بسیاری دیگر از توسعه‌دهندگان تازه‌کار نیز نمی‌توانند 30 درصد از درآمد آغازین خود را به اپل بپردازند و از این سیاست‌های اپل شاکی هستند.

در هر صورت کاملاً مشخص است که فعلاً پایانی بر این ماجرا دیده نمی‌شود و این قضیه ادامه خواهد داشت. اکنون فقط گیمرها و توسعه‌دهندگان هستند که تاوان مجادله‌ی قانونی بین شرکت‌های اپل و اپیک گیمز را می‌پردازند.

نظر شما در مورد گفته‌های اخیر مدیرعامل اپیک گیمز چیست، آیا شما هم انحصارگرایی اپل را دلیل این مناقشه می‌دانید یا با تصمیم اپل موافقید؟

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *