فهرست بستن

شنل نامرئی کننده هری پاتر در دنیای واقعی ساخته می‌شود

دانشمندان می‌گویند راهی برای نامرئی کردن اجسام سه‌بعدی کشف کرده‌اند. محققان موسسه ملی تحقیقات علمی مونترال (INRS) در مقاله‌ای که در Optica منتشر شد جزئیات تحقیقات خود در مورد پنهان سازی اجسام سه‌بعدی را منتشر کردند. این محققان دستگاه تولیدی خود را «پرده طیفی نامرئی کننده اشیا» می‌نامند و برای اولین بار از روش دستکاری رنگ (فرکانس) امواج نور برای نامرئی کردن اجسام در آن استفاده کرده‌اند.

بحث نامرئی کردن اجسام جزو موضوعات هیجان‌انگیزی است که دست‌مایه داستان‌های علمی-تخیلی نیز شده است. سال‌هاست که محققان بسیاری تلاش می‌کنند تا روشی برای نامرئی کردن اجسام در دنیای واقعی بیابند اما تا کنون به نتیجه قابل قبولی دست نیافته‌اند. دکتر «خوزه آزانا» (José Azaña) یکی از محققین این پروژه اعلام کرد: کار ما یک پیشرفت در تلاش برای پنهان‌سازی اجسام محسوب می‌شود.

پرده نامرئی کننده چگونه کار می‌کند؟

امواج الکترومغناطیس نوع خاصی از انرژی‌ هستند که طیف گسترده‌ای از تابش‌های الکترومغناطیس را از اشعه گاما و ایکس گرفته تا امواج رادیویی، شامل می‌شوند. چشم انسان تنها قادر به تشخیص بخش کوچکی از این طیف گسترده است که به آن بخش «نور مرئی» گفته می‌شود. محدوده نور مرئی شامل طیف کوتاهی از فرکانس‌ها در طیف الکترومغناطیس است که به رنگ‌های بنفش در یک سر و قرمز در سر دیگر طیف محدود می‌شود. برخی منابع نور بیش از یک فرکانس خاص دارند که به این منابع باند پهن می‌گویند. نور خورشید یکی از این منابع است.

طیف نور رنگی

عمل «دیدن» در اثر تعامل فرکانس‌های نور با اجسام اتفاق می‌افتد. هنگامی که نور آفتاب به یک جسم آبی رنگ می‌تابد تمام فرکانس‌های رنگی نور جذب این جسم می‌شوند و تنها فرکانس آبی از آن بازتاب می‌شود. این نور بازتابیده به چشم ما می‌رسد و ما این جسم را به رنگ آبی می‌بینیم. دستگاه نامرئی کننده‌ی محققان INRS بر اساس همین تعامل کار می‌کند. آن‌ها یک جسم سبز رنگ را برای آزمایش خود انتخاب کردند. همان‌طور که گفتیم تمام فرکانس‌های نور به جز فرکانس نور سبز توسط این جسم جذب می‌شوند و بازتاب نور سبز از آن باعث دیده شدن جسم می‌شود. برای نامرئی کردن این جسم، محققان یک فیلتر ویژه را قبل از آن قرار می‌دهند تا فرکانس‌های رنگ سبز را در طیف نور فرودی به طور موقت به فرکانس آبی تبدیل کند. سپس یک فیلتر دیگر در پشت جسم قرار می‌دهند تا فرکانس‌های تغییر داده شده را مجددا در سمت دیگر جسم به نور سبز تبدیل کند. در نتیجه چشم انسان قادر به دیدن جسم نخواهد بود.

نامرئی

در حال حاضر این دستگاه تنها از یک جهت کار می‌کند و برای نامرئی بودن همواره باید از سمت فیلتر اول به جسم نگاه کنید. به لحاظ نظری امکان مخفی کردن جسم از تمام جهات با این روش وجود دارد اما تا تولید یک شنل نامرئی کننده واقعی همچنان فاصله داریم. با این حال تا همین‌جا هم قدم بزرگی در این راه برداشته شده است و همین نمونه، کاربردهای فراوانی در صنعت مخابرات و ارتباطات ایمن خواهد داشت.

منبع: Futurism

Let’s block ads! (Why?)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *