فهرست بستن

شمارش معکوس برای خداحافظی با کاسینی

شمارش معکوس برای خداحافظی با کاسینی

فضاپیمای کاسینی قرار است با شیرجه‌ای مرگبار به ماموریتش پایان دهد.این شیرجه مرگبار، پایانی بر ماموریت ۱۳ ساله این کاوشگر در زحل خواهد بود. سایت ناسا لحظه‌شمار مربوط به پیوستن کاسینی به تاریخ را در این لینک با تمامی علاقمندان به اشتراک گذاشته است.

کاسینی تا آخرین لحظه، یعنی زمانی که آنتن‌هایش ارتباط خود با زمین را از دست دهند، به مخابره اطلاعات به مرکز کنترل ماموریت ادامه خواهد داد.فضاپیمای کاسینی پس از دو دهه ماموریت فردا، با منفجر شدن در جو سیاره‌ی زحل به ماموریت خود خاتمه می‌دهد. این رویداد دراماتیک پایان یکی از موفق‌ترین ماموریت‌های فضایی تاریخ ناسا را رغم می‌زند.

کارولین پورکو دانشمند علوم سیاره‌ای و رئیس بخش تصویربرداری ماموریت فضاپیمای کاسینی گفت:

دستاوردهای عمده ماموریت کاسینی بی‌شمارند.

کاسینی از لحاظ فنی، هنوز به خوبی کار می‌کند و در بهترین شرایط به سرمی برد و تاکنون موفق شده است که بیشترین و نزدیک‌ترین مانورهای گذر نزدیک را نسبت به هر ماموریت فضایی دیگری به انجام برساند. در واقع کاسینی ماموریت‌های گذر نزدیکی (بیش از هزار مانور) بیش از تمام ماموریت‌های فضایی دیگر انجام داده است.

 با وجودی که کاسینی قادر خواهد بود از لحاظ فنی تا چندین سال آینده هم به خوبی وظایف علمی خود را انجام دهد. اما مسئله‌ی کمبود سوخت فضاپیما باعث شده است که اعضای تیم ماموریت کاسینی، تصمیم بگیرند قبل از کنترل خارج شدن کاسینی به ماموریتش پایان دهند. با از کنترل خارج شدن کاسینی، این احتمال وجود دارد که کاسینی موجب آلودگی دو قمر زحل شود ک تصور می‌شود که دارای شرایط سکونت پذیری و یا حتی حیات بالقوه باشند. به این ترتیب، کاسینی برای جلوگیری از نشت آلودگی میکروبی (زمینی)، بر فراز جو غول گازی منهدم می‌شود تا ناسا به این شکل دراماتیک با یکی از موفق‌ترین ماموریت‌های خود خداحافظی کند.

ناسا در وب‌سایت خود اعلام کرد:

این ماموریت، رویدادی الهام‌بخش، ماجراجویانه و عاشقانه و پایانی مناسب برای یکی از هیجان‌انگیزترین داستان اکتشافات فضایی است.

متاسفانه به لحاظ فنی قادر به مشاهده لحظات پایانی ماموریت کاسینی نخواهیم بود. کاسینی هم‌اکنون در نزدیکی جو زحل قرار دارد که بیش از ۱۲۸۷ میلیون کیلومتر با ما فاصله دارد، بنابراین، چیزی حدود ۸۳ دقیقه طول می‌کشد که اطلاعات نهایی کاسینی به زمین برسد. اما همان‌طور که کاسینی به پایان نهایی خود نزدیک می‌شود، مرکز کنترل ماموریت کاسینی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، به دریافت تصاویر و اطلاعات نهایی فضاپیما ادامه می‌دهند.

انتظار می‌رود که کاسینی آخرین تصاویر واضح خود از زحل را امروز به زمین مخابره کند و در نهایت ساعت ۶:۳۱ دقیقه به وقت جهانی (۱۵:۰۱  دقیقه به وقت ایران) وارد جو زحل شود و در ساعت ۸ بامداد (۱۶:۳۰ دقیقه به وقت ایران)، فضاپیمایی که دیدگاه ما نسبت به سیاره‌ای مرموز و باشکوه را برای همیشه تغییر داد، برای همیشه خاموش شود.

کاسینی ناسا

 ناسا سقوط فضاپیمای کاسینی را به طور زنده پخش می‌کند

تلویزیون ناسا به صورت زنده پایان نهایی کاسینی را پوشش می‌دهد، یعنی لحظه‌ای که آخرین اطلاعات کاسینی به مرکز کنترل ماموریت کاسینی می‌رسد تا لحظه‌ای که مرگ فضاپیما تایید می‌شود. شما می‌توانید از طریق کانال یوتیوب ناسا و همچنین یواستریم، این رویداد مهم در تاریخ ماموریت‌های فضایی را تماشا کنید.

آژانس فضایی پوشش مرگ کاسینی را از روز جمعه ساعت ۷ بامداد به وقت جهانی (۱۵:۳۰ به وقت ایران) آغاز می‌کند. البته ناسا با توجه به فاصله‌ی ۱۲۸۷ میلیون کیلومتری با زحل و همچنین نبود هیچ فضاپیمای دیگر در نزدیکی زحل، امکان تایید نابودی کاسینی را نخواهد داشت، با این وجود، انیمیشنی از موقعیت کاسینی پخش خواهد کرد. همچنین در این پوشش تلویزیونی ناسا، لحظات آخر ماموریت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، مقر اصلی ماموریت کاسینی، جایی که اعضای تیم کاسینی آخرین دستورات را به کاوشگر ناسا ارسال می‌کنند؛ هم به گنجانده می‌شود.

ناسا انتظار دارد که آخرین سیگنال‌ها و تایید انهدام کاسینی تا ساعت۷:۵۶ دقیقه به وقت جهانی (۱۶:۲۶  دقیقه به وقت ایران) به زمین برسد.[به روزرسانی شد]

این خبر به روزسانی می شود…

 

Let’s block ads! (Why?)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *