فهرست بستن

سونی از عدم کمبود موجودی PS5 می گوید – اما وضعیت در بازار متفاوت است

نسل جدید کنسول بازی کمپانی سونی از راه رسیده و این دستگاه در کنار اکس باکس‌های جدید مایکروسافت مسلما داغ‌ترین کالاهای فصل تعطیلات سال نو میلادی هستند و بسیاری از مردم در برنامه های خود قصد یکی از این دستگاه‌ها را دارند. اما در حال حاضر دستیابی به پلی استیشن 5 در خرده فروشی‌ها عملا غیر ممکن همان طور که پیش بینی میشد، تقاضا برای کنسول‌های جدید نسبت به تامین بسیار بیشتر بوده و همین باعث شده تا در بسیاری از کشورها این دستگاه فقط برای چند ساعت در قفسه فروشگاه‌ها قرار داشته باشد. با این حال سونی مدعیست که خبری از عدم کمبود موجودی PS5 در بازار نخواهد بود. ادعایی که خلاف وضعیت بازار است.

کمبود موجودی PS5 و پایان موجودی این دستگاه در بازار ژاپن

اگر چه آمار حکایت از این دارد که سونی بازار امریکا را با کنسول جدیدش به شکل قدرتمندی تامین نکرده، اما وضعیت در کشور خانگی یعنی ژاپن بدتر است. موجودی پلی استیشن 5 همین حالا در ژاپن کاملا به اتمام رسیده و ژاپنی‌ها باید برای خرید این کنسول تا سال آینده صبر پیشه کنند. سونی قصد دارد که دست کم 10 میلیون دستگاه پلی استیشن 5 را در فصل تعطیلات پیش رو روانه بازار کند. شایعاتی در ماه سپتابر مبنی بر اینکه این کمپانی مقدار تولید را به 4 میلیون دستگاه کاهش داده منتشر شد اما سونی واکنش نشان داد و ضمن تکذیب شایعات اعلام کرد کمپانی در مسیر مشخص شده پیش می‌رود.

این در حالیست که سونی فقط 118000 دستگاه پلی استیشن 5 را در ژاپن به فروش رساند و حالا این دستگاه در بازار ژاپن نایاب است و تا سال آینده نیز ژاپنی‌ها دستشان به کنسول جدید سونی نخواهد رسید. به نوشته Famitsu، خرده فروشی‌های ژاپنی تنها 118000 دستگاه پلی استیشن 5 را در چهار روز نخست عرضه این دستگاه به فروش رسانده‌اند. بدترین عملکرد عرضه یک نسل پلی استیشن نسبت به فصل جدید، مربوط به PS3 می‌باشد که کمتر از 100000 دستگاه از این کنسول در روزهای ابتدایی عرضه وارد بازار شد.

قیمت پلی استیشن 5 در eBay

تولید پائین یا افراد سودجوی بازار – عوامل نایاب بودن پلی استیشن 5

عملکرد سونی در نسل قبل در ابتدای عرضه تحسین برانگیز بود. کمپانی موفق شد بیش از 1 میلیون دستگاه PS4 را در 24 ساعت اول عرضه وارد بازار امریکا کند و بیش از 500 هزار دستگاه پلی استیشن 2 در روز اول به فروش رسید. در حالی که اکنون خرده فروشی‌های ژاپنی گفته‌اند که تا سال آینده خبری از موجود شدن دوباره PS5 نخواهد بود. باید به یاد داشت که سونی آمار فروش جهانی را منتشر نکرده و احتمالا این کار را تا سه ماهه نخست 2021، همزمان با اعلام گزارش‌های مالی انجام نخواهد داد. مسلما بحث تقاضای کم در میان نیست و مسئله کمبود موجودی به دلیل تولید کم است.

در حال حاضر افراد سودجو که کالاهای با تقاضای بالا را در سایت‎هایی همچون eBay با قیمت بالا به فروش می‎رسانند توجه ویژه‎ای به کنسول‎های جدید دارند. این افراد پلی استیشن 5 را در eBay با قیمت حدودا 1000 دلار (نسخه دیجیتال و استاندارد) به فروش گذاشته‌اند و حتی یک مورد نسخه دیجیتال با قیمت 2025 دلار به فروش رفته است. که نشان می‎دهد شدت تقاضا تا چه اندازه بالاست. سودجویان بازار نیز از این وضعیت نهایت سوء استفاده را می‌برند.

اما چرا آمار فروش سونی در ژاپن کم است؟ در برخی گزارشات آمده است که سونی به خاطر کاهش علاقمندی در ژاپن، بیشتر موجودی خود را وارد بازارهای امریکا و انگلیس کرده است. در صورتی که این چنین باشد و سونی به عرضه 10 میلیون دستگاه PS5 تا قبل از پایان سال عمل کند، در حال حاضر در بهترین حالت بیش از 1 میلیون دستگاه از این کنسول وارد بازار جهانی شده است.

بیشتر بخوانید: هشدار مایکروسافت در مورد کمبود موجودی Xbox Series X/S تا آوریل 2021

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *