فهرست بستن

سونی، عامل خرابی کنترلر پلی استیشن 5 – کم کاری در استفاده از مواد مرغوب

در صورتی که یکی از افراد خوش شانسی هستید که موفق شده‌اید در این موجودی فاجعه بار بازار یکی از کنسول‌های نسل جدید سونی را خریداری کنید، خرابی کنترلر پلی استیشن 5 یکی از موضوعاتی است که حتما باید در مورد آن بدانید و بهتر است بگوئیم انتظار این اتفاق تلخ را بکشید. سونی در نسل جدید کنترلر جدیدی را با نام دوال سنس طراحی کرد که ویژگی های مثبت متعددی دارد اما کمپانی ژاپنی با یک سهل انگاری یا کم کاری باعث شده یک ایراد بزرگ به مرور زمان دامان کاربران این کنترلر را بگیرد. جوی استیک دوال سنس بخشی است که احتمال خرابی آن بالا بوده و حتی با گذشت زمان وضع آن بدتر نیز خواهد شد.

کالبدشکافی کنترلر دوال سنس توسط iFixit

iFixit، کمپانی معروفی که در کالبدشکافی تخصصی گجت‌های الکترونیکی روز دنیا فعالیت دارد پس از انتشار گزارشاتی مبنی بر خرابی جوی استیک کنترلر پلی استیشن 5 اقدام به کالبدشکافی این کنترلر کرده تا علت این اتفاق را کشف کند. پس از کالبدشکافی صورت گرفته مشخص شده که برخی اجزای استفاده شده توسط سونی در کنترلر دوال سنس باعث خرابی جوی استیک می‌شود. در دقیقه یک ویدئویی که در ادامه درج شده، سنسورهای جوی استیک را مشاهده می‌کنید که برد اصلی کنترلر دوال سنس لحیم شده‌اند.

سنسورهای جوی استیک که محل استقرار اجزایی هستند که نشان می‌دهد موضوع خرابی جوی استیک کنترلر زیر سر آنهاست. خرابی جوی استیک این کنترلر، پدیده کارکردن بدون اراده آنهاست. یعنی بدون آنکه گیمر فرمانی به جوی استیک دهد، این قسمت خود به خود در بازی‌ها فرامینی را ارسال می‌کند که مسلما امکان بازی راحت را از گیمر سلب می‌کند. سنسورهای به کار رفته توسط سونی عمر مفید مشخصی دارند، بنابراین سونی از این موضوع خبر داشته که جوی استیک دوال سنس شروع به کارکرد بدون اراده خواهد کرد. همین موضوع باعث شد که پرونده‌ای علیه سونی در دادگاه به جریان بیافتد.

چه عاملی باعث خرابی کنترلر پلی استیشن 5 می شود؟

مسائل مختلفی می‌توانند موجبات کارکردن بدون اراده دوال سنس را فراهم کنند. تمامی این مسائل به جایگاه قرارگیری سنسورهای جوی استیک که زیر شصتی‌ها قرار دارند مرتبط است. iFixit معتقد است که چهار مسئله می‌تواند منجر به خرابی جوی استیک‌های دوال سنس شود. یک، سایش سنسور که طبیعتا در زمان استفاده جوی استیک از موضوع سایش و اصحکاک رنج می‌برد. خصوصا در قسمت داخلی که به طور عادی از دید کاربر پنهان بوده و توسط بدنه بافت دار دوال سنس مخفی شده است.

دومین علت، خستگی فنر است. بدین معنا که فنرهای کوچکی که در داخل سنسور قرار دارند و کار بازگشت جوی استیک به جایگاه مرکزی را می‌دهند پس از طی مدت زمانی دیگر عملکرد سابق را نخواهند داشت و با کاهش قدرت فنر، دیگر جوی استیک نمی‌تواند در محل اصلی خود بازگردد. عدم قرارگیری شصتی در مرکز، ممکن است باعث شود کنترلر قرارگیری در مرکز را تشخیص نداده و شروع به حرکت در بازی کند. دیگر مشکلی که وجود دارد، موضوع کشش مواد است که طی گذشت زمان برای اجزای کنترلر اتفاق می‌افتد. این پدیده می‌تواند به علت فشار بیش از حد دکمه‌های R3 یا L3 در زمان انجام بازی رخ دهد.

آخرین عاملی که می‌تواند در پدیده کارکردن بی دلیل جوی استیک‌ها مقصر باشد، اجرام و کثیفی‌هایی هستند که در صورت استفاده از کنترلر با دستان کثیف، می‌توانند وارد جوی استیک شده و عملکرد آن را مختل کنند. خصوصا اگر این کثیفی‌ها خاصیت چسبندگی داشته باشند وضعیت را بدتر خواهند کرد. پس توصیه می‌شود که برای افزایش عمر کنترلر کنسول، حتما به طور منظم آنها را تمیز کنید.

خرابی کنترلر پلی استیشن 5

کنترلر شما هم به این درد دچار خواهد شد؟

پاسخگویی به این سوال چندان آسان نیست چرا که طرز رفتار هر کس با کنترلر متفاوت بوده و زمان خرابی کنترلر وابستگی مستقیم به این طرز رفتار دارد. در مورد دوال سنس، زمان دقیقی برای اینکه چه زمانی جوی استیک آن دچار اختلال در عملکرد خواهد شد در دسترس نیست اما چیزی که مسلم است، قطعات استفاده شده توسط سونی کیفیت لازم را ندارند و کمپانی از مشکل مشابهی که در مورد دوال شاک 4 نیز وجود داشت درس نگرفته است و از همان سنسور قدیمی در کنترلر جدید خود استفاده کرده است.

تا زمانی که سونی اجزای محکم‌تر و مقاوم‌تری را در کنترلرهای پلی استیشن قرار ندهد، موضوع خرابی جوی استیک‌ها ادامه خواهد یافت. اگر چه دوال سنس کنترلر دوست داشتنی است اما بدون عیب و نقص نیست و دست کم این ایراد از سر کم کاری سونی بوده است.

بیشتر بخوانید: آموزش اتصال کنترلر پلی استیشن 5 به کامپیوتر شخصی

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *