سهم زبان فارسی از محتوای وب چقدر است؟

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور امروز در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که سهم زبان فارسی در محتوای وب به 3.4 درصد رسیده است.

پیشرفت زبان فارسی در محتوای وب

رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور ساعاتی پیش با اشاره به اینکه زبان فارسی پس از انگلیسی، روسی، ترکی و اسپانیولی در جایگاه 5ام قرار گرفته است، اعلام کرد که سهم زبان فارسی از محتوای وب به 3.4 درصد رسیده است. باقری اصل در توئیت خود اذعان کرده که در ابتدای سال 2014 (دی ماه 1392) سهم زبان فارسی در محتوای وب تنها 0.8 درصد بود و با این سهم در جایگاه 14 قرار داشت.

با استناد به توئیت دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور و تصویری که همراه با آن منتشر شده، سهم زبان انگلیسی در محتوای وب، تا 17 جولای 2021، یعنی امروز 61.8 درصد است. زبان روسی 7.7 درصد، ترکی و اسپانیولی 3.8 درصد.

سهم زبان فارسی در محتوای وب

اما شاید عجیب‌ترین نکته در خصوص این تصویر جایگاه چین و سهم زبان چینی در محتوای وب است. زبان چینی با تصاحب تنها 1.3 درصد از محتوای وب در رتبه دهم قرار گرفته است. چین، پرچمعیت‌ترین کشور جهان که چیزی در حدود 18 درصد از کل جمعیت کره زمین را به خود اختصاص داده، چنین سهم کوچکی در محتوای وب دارد. این موضوع می‌تواند ناشی از دو دلیل باشد.

یکی از دلایل این موضوع می‌تواند این باشد که آمار ارائه شده چندان مستند نیست. اما از آنجاییکه این آمار توسط یک مسئول رسمی در کشور ارائه شده، بعید به نظر می‌رسد که اشتباه باشد. دلیل دیگر سهم پایین زبان چینی می‌تواند اینترنت محدود و به شدت کنترل شده‌ای باشد که در اختیار شهروندان چینی قرار گرفته است. دسترسی محدود آنها به اینترنت آزاد، تولید محتوای چینی را تنها محدود به سرویس‌هایی کرده که تنها در همان کشور در دسترس است. البته این دو نظریه هیچکدام تأیید شده نیستند و ممکن است اشتباه باشد و چینی زبانان به طورکل علاقه‌ای به تولید محتوای متنی در فضای اینترنت نداشته باشند.

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *